Okna dachowe

Ciepły montaż okna dachowego

Dobre okno dachowe powinno iść w parze z odpowiednim montażem. To właśnie dzięki niemu można zyskać optymalne parametry w zakresie zachowania ciągłości izolacji termicznej i paroizolacyjnej dachu.

Ciepły montaż okna dachowego należy zadbać przede wszystkim o to aby przestrzeń wokół ramy dokładnie wypełnić odpowiednią izolacją. Nie można też zapomnieć o tym, że izolacja ta musi mieć połączenie z termoizolacją połaci dachowej. Podczas prac montażowych ważne jest także sprawdzenie stanu wilgotności izolacji. W przypadku gdy ulegnie ona zawilgoceniu to nie zapewni ona odpowiednich parametrów termicznych, a dodatkowo może spowodować rozwój grzybów i pleśni. Ważna jest również ochrona wełny przed wilgocią w pomieszczeniach, które znajdują się na poddaszu. Kluczową rolę odgrywają także odpowiednie membrany odprowadzające wilgoć na zewnątrz.

Ciepły montaż okna dachowego

Zalety rozwiązań systemowych

Montując okna dachowe dla zapewnienia najwyższego poziomu jakości montażu warto skorzystać z kompleksowych rozwiązań systemowych. To właśnie dzięki nim zyska się profesjonalną instalację okna przy zachowaniu ciągłości izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Praktycznie do zera wyeliminowane jest ryzyko wystąpienia mostka termicznego i innych błędów montażowych. Typowe rozwiązanie systemowe bazuje na specjalnych pakietach kołnierzy izolacyjnych mocowanych wokół ramy okna dachowego.

Elementy systemu

Najważniejszy element typowego zestawu montażowego okna dachowego to element izolacyjny, dzięki któremu wykonuje się izolację paroprzepuszczalną i termiczną wokół okna. Chodzi tutaj przede wszystkim o izolację termoizolacyjną i kołnierz paroprzepuszczalny. W niektórych rozwiązaniach systemowych zastosowanie znajduje wełna owcza w postaci warkocza i bloków. Warto zadbać o system, gdzie elementy te są impregnowane co pozwala na łatwe formowanie i dopasowanie do wypełnianej przestrzeni. Warkocze i bloki nie wydzielają zapachu i są neutralne dla skóry. Ważne jest również zminimalizowanie do zera ryzyka podrażniania skóry i oczu podczas montażu.

Z kolei kołnierz paroprzepuszczalny wykorzystuje specjalną membranę. Kołnierz taki ma za zadanie połączyć okno z folią dachową wykorzystywaną w konstrukcji dachu, przez co materiał termoizolacyjny będzie miał zapewnioną ochronę przed działaniem wilgoci. Specjalne boki kołnierza umożliwiają jego założenie wprost na łaty bez względu na odstępy pomiędzy nimi i wysokość. System montażowy okna dachowego wykorzystuje również kołnierz paroprzepuszczalny. Dzięki niemu wykonuje się izolację paroszczelną wokół okna dachowego. Tym sposobem folia paroprzepuszczalna ma szczelne połączenie, chroniąc przez to termoizolację od środka pomieszczenia. Jest to również bariera dla wilgotnego, ciepłego powietrza.
Nie ma wątpliwości co do tego, że montując okno dachowe trzeba zadbać o odpowiednią izolację termiczną w jego obrębie. Ważna jest również ochrona termoizolacji przed zawilgoceniem. Ogranicza się wtedy mostki termiczne minimalizując straty ciepła.

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 13 maja, 2018

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły