Narzędzia ręczne

Kleszcze do blachy

Na polskim rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów narzędzi i urządzeń, ale z pewnością trudno byłoby wymienić je wszystkie. Niektóre z tych narzędzi, takie jak kleszcze czy cęgi, są proste w obsłudze.

Kuje się je matrycowo, podobnie jak tradycyjne nożyce do blachy. Poszczególne typy mogą różnić się sposobem łączenia ze sobą dwóch części kleszczy w osi roboczej. Z tego względu wyróżniamy kleszcze o konstrukcji nakładkowej (obie części nakładane są na siebie analogicznie jak w tradycyjnych nożycach do blachy) oraz kleszcze wsuwakowe (jedna część tworzy widełki, w które wsuwa się drugą). Jednak w rodzinie kleszczy możemy wyróżnić znacznie więcej typów wykorzystujących powyższy sposób budowy, powstałych w wyniku zapotrzebowania płynącego prosto od dekarzy, którzy w trakcie swoich prac napotykali coraz to inne problemy. Podstawowe kleszcze wykorzystywane są przy wszelkiego rodzaju obróbkach blacharskich, takich jak falcowanie czy zagniatanie blachy, a przy wielu pracach sporym udogodnieniem są wersje z kątowym wygięciem szczęk (standardowo jest to 45°, aczkolwiek istnieją także takie, w których wygięcie dochodzi nawet do 90°). Wielu dekarzom wystarczają one do wykonywania wszelkich prac blacharskich, jednak są i tacy, którzy poszukują mniej uniwersalnych narzędzi. Ich potrzeby z pewnością zaspokoi pełna gama kleszczy specjalnych, zaprojektowanych do konkretnych prac (precyzyjnego formowania detali oraz krzywizn, nawet o bardzo małych łukach, a także gięcia haków rynnowych).

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 4 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kasia
    niedziela, 28 lutego, 2021

    To niezbędne narzędzie dla każdego dekarza. Jeśli ktoś potrzebuje specjalistycznego wykorzystania to są też kleszcze specjalne do precyzyjnych prac.

Podobne artykuły