Okna dachowe

Kołnierze VELUX szybszy i pewniejszy montaż okien dachowych

W sierpniu 2017 popularne kołnierze VELUX do pokryć profilowanych EDW i EDZ zyskały nowy element – innowacyjną, elastyczną gąbkę uszczelniającą. Dla dekarza oznacza to szybszy i łatwiejszy montaż okna, a dla inwestora gwarancję wysokiej jakości, szczelnej instalacji oraz wieloletniej trwałości. Kolejne typy kołnierzy wyposażane będą w nowość sukcesywnie.


Dotychczas uszczelniające kołnierze Velux wyposażone były w gąbkę o jednolitej strukturze i kształcie, co dla dekarza oznaczało dodatkową pracę – aby zapewnić szczelność przylegania gąbki do pokrycia dachowego musiał on ją precyzyjnie docinać i dopasowywać do kształtu każdej dachówki. Obecnie, dzięki wprowadzonej zmianie, w większości przypadków nie musi regulować gąbki. Nowy produkt współpracuje z kształtem pokrycia dachowego, dopasowując się idealnie do jego kształtu. Docinanie gąbki na wysokość konieczne jest już tylko w sytuacji, gdy okno montowane jest w płaskiej dachowce bądź gąbka znajduje się pod jej najniższą częścią.

Innowacyjne rozwiązanie

Oprócz nowego elastycznego materiału w konstrukcji gąbki zastosowano innowacyjny system ukośnych nacięć, gwarantujący szczelne połączenie okna z dachem, co zapobiega wnikaniu wilgoci w jego konstrukcję. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klienci zyskują pewność, że warstwy izolacji i konstrukcja okna są zabezpieczone przed nadmierną infiltracją powietrza, a woda deszczowa i śnieg nie dostaną się poza obrys okna.

Od sierpnia 2017 elastyczna gąbka uszczelniająca VELUX będzie stosowana w kołnierzach do profilowanych materiałów pokryciowych – EDW i EDZ oraz kołnierzach do wymiany okien EW i EW6000, a od października 2017 także z kołnierzem EDJ do montażu obniżonego.

1. W przygotowanym otworze zamontuj ramę termoizolacyjną z zestawu VELUX BDX. Następnie umieść ościeżnicę w otworze. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdź ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy i wyreguluj szczeliny zgodnie z instrukcją montażu. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko na tym etapie montażu.

1. W przygotowanym otworze zamontuj ramę termoizolacyjną z zestawu VELUX BDX, a następnie umieść ościeżnicę w otworze. Po wstępnym dokręceniu kątowników sprawdź ustawienie skrzydła okna względem ościeżnicy i wyreguluj szczeliny zgodnie z instrukcją montażu, pamiętając o tym, że możesz to zrobić tylko na tym etapie montażu.

2. Kolejny etap to zaizolowanie okna przed wilgocią z zewnątrz – w tym celu możesz użyć folii paroprzepuszczalnej, która znajduje się w zestawie izolacyjnym VELUX BDX lub skorzystać z gotowej, sprzedawanej jako osobny produkt folii VELUX BFX. W zestawie znajduje się również rynienka odwadniająca, którą należy zamontować pod pokryciem dachowym, nad oknem.

2. Kolejnym etapem jest zaizolowanie okna przed wilgocią z zewnątrz. W tym celu możesz użyć folii paroprzepuszczalnej dostępnej w zestawie izolacyjnym VELUX BDX lub skorzystać z gotowej, sprzedawanej jako osobny produkt folii VELUX BFX. W zestawie znajduje się ponadto rynienka odwadniająca, którą należy zamontować pod pokryciem dachowym, nad oknem.

3. W kolejnym etapie ułóż pokrycie dachowe pod oknem oraz rozpocznij montaż kołnierza uszczelniającego od jego dolnej części. W przypadku pokryć profilowanych, pamiętaj o wstępnym przegięciu fartucha kołnierza w stronę pokrycia dachowego. Dzięki temu będzie prawidłowo i estetycznie przylegał do profilu pokrycia.

3. W następnym etapie ułóż pokrycie dachowe pod oknem oraz rozpocznij montaż kołnierza uszczelniającego od jego dolnej części. W przypadku pokryć profilowanych, pamiętaj o wstępnym przegięciu fartucha kołnierza w stronę pokrycia dachowego, dzięki czemu będzie on prawidłowo i estetycznie przylegał do profilu pokrycia.

4. Zamontuj boczne elementy kołnierza i oblachowania okna, a w kolejnym etapie górną część kołnierza.

4. Zamontuj boczne elementy kołnierza i oblachowania okna, a następnie górną część kołnierza.

5. W ostatnim etapie ułóż pokrycie dachowe naokoło okna. Dzięki zastosowaniu nowych kołnierzy z elastyczną gąbką nie musisz już docinać jej i dopasowywać do każdej dachówki. Dzięki ukośnym nacięciom gąbka idealnie dopasowuje się do kształtu pokrycia dachowego. Zwróć uwagę na zachowanie prawidłowej odległości pomiędzy pokryciem dachowym a oknem. Po bokach 3-6 cm, nad oknem 6-15 cm.

5. Na koniec ułóż pokrycie dachowe naokoło okna. Dzięki zastosowaniu nowych kołnierzy z elastyczną gąbką nie musisz już jej docinać ani dopasowywać do każdej dachówki. Ukośne nacięcia sprawiają, że gąbka idealnie dopasowuje się do kształtu pokrycia dachowego. Zwróć uwagę, aby zachować prawidłową odległość pomiędzy pokryciem dachowym a oknem: po bokach 3-6 cm, nad oknem 6-15 cm.

Prawidłowy montaż okna dachowego

Gwarancją poprawnego montażu jest postępowanie zgodnie z instrukcją dołączaną do każdego produktu. W trakcie montażu należy odtworzyć usunięte podczas przygotowania otworu warstwy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej oraz prawidłowo połączyć je z oknem. Poprawne wykonanie tych czynności jest kluczowe, ponieważ to błędy montażowe, a nie jakość materiałów, są najczęstszą przyczyną reklamacji. Do montażu najlepiej wykorzystać gotowe zestawy izolacyjne, na przykład VELUX BDX dopasowane do rozmiaru okna dachowego, co zapewnia trwałość i szczelność okien. Przed montażem okna należy zdecydować, na jakim poziomie ma zostać zamontowane okno – standardowym czy obniżonym o 4 cm – i wybrać odpowiedni kołnierz.

Montaż okna krok po kroku

Przygotuj otwór w konstrukcji dachu, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe rozmieszczenie łat montażowych. Odpowiednio do wybranej wysokości montażu, przymocuj kątowniki montażowe na poziomie standardowym lub obniżonym.

Velux
Kompletny proces montażu okna dachowego z nowym kołnierzem można obejrzeć na kanale YouTube VELUX Polska.

4.5/5 - (11 votes)

Data publikacji: 31 sierpnia, 2017

Autor:

4.5/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Felicita
    poniedziałek, 16 października, 2017

    Ale ta technika idzie na przód, tyle powstaje teraz urozmaiceń i udogodnień że głowa mała.

Podobne artykuły