Okna dachowe

Uszczelnienie okna w dachu płaskim

Okno do dachów płaskich typu F to nowoczesne spojrzenie na produkt. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi oraz nowoczesnym wyglądem

Budowa ościeżnicy jest taka jak okien z kopułą. Główną różnicę stanowi pakiet szybowy, który wykonany jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wklejania szyb zapewniając wysoką trwałość okna i estetyczny wygląd.

Potrzebne narzędzia

– palnik gazowy obróbkowy/nagrzewnica
– wkrętarka
– nóż do wycinania papy

Podsumowanie

– Stosowanie pap samoprzylepnych do obróbki okna wymaga minimalnego dogrzania spodniej strony papy, co minimalizuje możliwość uszkodzenia płomieniem ramy okna z tworzywa PVC.
– Podstawa okna jest trzykrotnie doszczelniona odcinkami papy samoprzylepnej podkładowej i papy samoprzylepnej wierzchniego krycia.
– Aktywowana spodnia strona pap samoprzylepnych nie powoduje wycieku asfaltu, co zabezpiecza okno przed zabrudzeniem.
– W celu ułatwienia montażu pap uszczelniających zalecamy wykonanie przesłony chroniącej ramę okna przed płomieniem z płyty OSB 8 mm, o wym. 40 × 100 cm.

Podstawowe cechy okna DEF DU6
parametr wartość / opis
współczynnik Uw 0,88 W/m²K
współczynnik Ug 0,5 W/m²K
zestaw szybowy 6H-18-4HT-20-44. 2T
gaz wypełniający zestaw szybowy argon
szyba zewnętrzna hartowana
szyba wewnętrzna laminowana (bezpieczna)
uszczelki 3

1 Gruntowanie podłoża

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_1

Fot. 1. Gruntowanie podłoża na dachu preparatem rozpuszczalnikowym, szybkoschnącym (ok. 30 cm wokół montowanego okna).

2 Montaż papy samoprzylepnej podkładowej przed instalacja okna

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_2

Fot. 2a. Izolacja pierwszej warstwy papy samoprzylepnej podkładowej – montaż papy “na styk”

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_3

Fot. 2b. Aktywacja samoprzylepności papy.

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_4

Fot. 2c. Nagrzewanie wierzchniej strony papy w celu stopienia mikrofolii przed instalacją okna.

3 Montaż okna na przygotowanej warstwie papy samoprzylepnej

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_5

Fot. 3a. Instalacja okna na roztopionej warstwie bitumu papy samoprzylepnej podkładowej.

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_6

Fot. 3b. Zamocowanie mechaniczne okna przy pomocy wkrętów, w odstępach (wg instrukcji montażu okna).

4 Specjalna obróbka stref krawędziowych

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_7

Fot. 4a. Instalacja wycinków papy samoprzylepnej podkładowej na styku powierzchni poziomej i pionowej kołnierza okna na wysokości połowy ramy okiennej, obwodowo.

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_8

Fot. 4b. Aktywacja spodniej strony papy samoprzylepnej podkładowej przy pomocy nagrzewnicy elektrycznej lub małego palnika gazowego obróbkowego.

5 Instalacja papy samoprzylepnej wierzchniego krycia na ramie okna w części poziomej i pionowej

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_9

Fot. 5a. Specjalna obróbka narożników ramy okna: aktywacja i wzmocnienie samoprzylepności spodniej części materiału rolowego przy pomocy nagrzewnicy lub palnika gazowego obróbkowego.

uszczelnienie-okna-w-dachu-plaskim_10

Fot. 5b. Montaż listew dociskowych na górnej poziomej krawędzi papy wierzchniego krycia.

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 24 czerwca, 2015

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Grzesiek Lec
  czwartek, 7 czerwca, 2018

  Okno dachowe to dosyć istotny element, bo od niego zależy dobre doświetlenie pomieszczenia. Równie ważne jest prawidłowy montaż i uszczelnienie okna. Na szczęście wystarczy trochę chęci, kilka narzędzi i sprawne ręce. Jedyne na co należy zwrócić większą uwagę w trakcie montażu to dogrzanie spodniej strony papy, aby uniknąć możliwości uszkodzenia płomieniem ramy okna z tworzywa PVC.

 2. Stefan
  czwartek, 7 czerwca, 2018

  Okna dachowe typu F stanowi ciekawe rozwiązanie na płaskim dachu. Daje dodatkowe naturalne światło i ciepło do pomieszczenia. Instalacja takiego okna na płaskim dachu wymaga zastosowania odpowiedniej papy samoprzylepnej podkładowej i wierzchniej. Jak widać, montaż uszczelnienia nie jest zbyt trudny.

 3. szyber
  piątek, 8 czerwca, 2018

  Okno dachowe typu F świetnie prezentuje się na płaskim dachu. Estetyczne wykonanie, bardzo dobre parametry termoizolacyjne i doskonałe doświetlenie pomieszczenia są niewątpliwymi atutami tego okna. Oczywiście istotny aspekt stanowi dokładny i fachowy montaż okna oraz jego uszczelnienie.

 4. kos
  poniedziałek, 11 czerwca, 2018

  Okna dachowe spełniają bardzo ważną funkcję i są istotnym elementem dachu.Okna dachowe typu F wymagają szczególnej obróbki i porządnego uszczelnienia ponieważ dach płaski ma specyficzną budowę i aby okno dachowe w 100% spełniało swe zadanie warto zatrudnić fachowca aby zadbał o odpowiednie uszczelnienie i fachowy montaż takiego okna.

 5. Roman
  poniedziałek, 11 czerwca, 2018

  Bardzo istotne znaczenie ma dokładne uszczelnienie okien , które w pózniejszym uzytkowaniu się sprawdzi. Okna do dachów płaskich typu F, sa bardzo ciekawym rozwiązaniem, oczywiscie warunek dokładnie uszczelnione. Zastosowanie papy samoprzylepnej jak i ich odpowiednia obróbka tworzą nowoczesny wygląd okien płaskich

 6. Kama
  wtorek, 12 czerwca, 2018

  Pierwszy raz widzę takie okna na płaskim dachu. Na pewno bardzo istotna jest w ich przypadku bardzo dobra szczelność, inaczej w pokoju na poddaszu będzie prysznic. Taki fachowy montaż jak na powyższych ilustracjach gwarantuje, że okna będą naprawdę szczelne.

 7. Ania Mal
  wtorek, 12 czerwca, 2018

  Płaskie okno na płaskim dachu? Fajne rozwiązanie, pewnie od dołu wygląda jak zwykły świetlik.

 8. Przemek
  środa, 13 czerwca, 2018

  Bardzo fajne takie okienka w dachu, zawsze to więcej światła wpada do pomieszczenia. Trzeba tylko fachowo zamontować, żeby się na głowę nie lało.

 9. amaleszyk
  czwartek, 14 czerwca, 2018

  Płaskie okno dachowe jest świetnym rozwiązaniem, które doświetli pomieszczenie. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym uszczelnieniu takiego okna, żeby podczas deszczu nie było niespodzianki.

 10. PRZYJACIEL
  niedziela, 17 czerwca, 2018

  Z fotek widać że montaż takiego okna wcale nie musi być trudny….:) zwłaszcza położenie papy…sam już to robiłem i na prawdę nie trzeba dużo wiedzy aby się nauczyć i zaoszczędzić na kasie…..a i satysfakcja jaka 🙂
  Kiedyś takich okien nie było…teraz okno w dachu to chyba już podstawa…same plusy… doświetlenie naturalnym światłem, dopływ świeżego powietrza, wyjątkowa estetyka pomieszczenia….

 11. Elżbieta
  niedziela, 17 czerwca, 2018

  Okna dachowe to bardzo dobre rozwiązanie aby doświetlić pomieszczenia. Najważniejsze jest jednak prawidłowe uszczelnienie takiego okna. Znakomitym rozwiązaniem jest użycie samoprzylepnej papy.

Podobne artykuły