Blachy dachowe

Blacha na rąbek – nowoczesny powrót do tradycji

Inwestorzy niezwykle chętnie wybierają blaszane pokrycia dachowe. Coraz częściej dachy kryte są blachą płaską na rąbek stojący. Łączy ona bowiem w sobie prostotę i trwałość.

Jedną z najstarszych technologii stosowaną w budownictwie jest blacha na tzw. rąbek stojący. Mimo upływu czasu, jest to technologia wciąż bardzo popularna. Nic dziwnego. Panele z blachy ułożone na dachu na rąbek stojący wyglądają lekko i kojarzą się, za sprawą swojego nowoczesnego wyglądu, na bardzo modne. Dlatego inwestorzy i projektanci sięgają po ten materiał. Innym powodem jest fakt, że płaskie arkusze blachy są jedyne w swoim rodzaju i nie muszą naśladować innych pokryć. Zobaczymy je zatem zarówno nowych domach jednorodzinnych, jak i na poddanych renowacji i zabytkowych. Bacha płaska bowiem nadaje się układania na dachach o bardzo małym, jak i bardzo dużym nachyleniu połaci, czyniąc blachę uniwersalnym pokryciem. można nią kryć także dachy krzywoliniowe. To pokrycie lekkie, nie wymaga więc solidnej więźby dachowej.

Blacha na rąbek - Blachy Pruszyński

Rąbek stojący w nowej odsłonie

Uzyskanie szczelnego i trwałego pokrycia wymagało dawniej łączenia arkuszy z blachy ( miedzianej, stalowo ocynkowanej, cynkowej), łączenia na rąbki. Zakładano i zaginano ich krawędzie. Te biegnące od okapu do kalenicy łączone były na rąbki stojące, poprzeczne zaś krawędzie połaci dachu – na rąbki leżące. Pojedyncze połączenie tworzone jest przez zagięcie sąsiadujących arkuszy, zaś podwójne przez zagięcie i wywinięcie arkuszy. Dla uzyskania takiego efektu, dachy kryje się panelami z blachy płaskiej. Na rynku dostępna jest szeroka gama różniąca się kątem rozmieszczenia i wysokością rąbka. Wykonane są z blachy ocynowanej, powlekanej kolorową powłoką ochronno – dekoracyjną. Grubość blachy wynosi 0.5 i 0,7 mm. Znajdziemy wśród nich modele posiadające płaską powierzchnię, ale większość posiada faliste lub trapezowe przetłoczenia, które wzmacniają długie arkusze i minimalizują efekt falowania, pojawiający się w wyniku działania wysokiej temperatury. Różnorodność oferowanych barw i powłok pozwala dopasować dach do koncepcji budynku.

Blacha na rąbek - Blachy Pruszyński

Jak kupować blachę dachową

Producenci, dostosowując ofertę do potrzeb rynku, oferują panele różnej szerokości. Kupując materiał na dach, powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość całkowitą , ale także efektywną tzw. szerokość krycia, czy roboczą, którą uzyskuje się po ułożeniu. Producenci, szczególnie ci renomowani, podają w katalogach obie wartości. Długość paneli dobierana jest do wymiarów połaci. Na dachach małych, o długości połaci do 10 m, panel może pokryć całą długość połaci, można je także łączyć wzdłuż krótszej krawędzi.

Przed dokonaniem zakupów, powinniśmy przeczytać dokładnie warunki gwarancji. Ważny jest okres, na jaki jest udzielana, ale także warto zwrócić uwagę na Wykluczenie gwarancji i Warunki udzielenia gwarancji. Zawarte tam informacje mogą być istotne. To właśnie w tym miejscu znajdziemy zapis, że w strefie morskiej gwarancja wynosi 10 lat, nie zaś 40, jak przeczytaliśmy w warunkach ogólnych.

Blacha na rąbek - Blachy Pruszyński

Montaż paneli

Wyprofilowane ząbki paneli na rąbek stojący sprawiają, że ich montaż jest bardzo łatwy. Rąbki, wykonywane kiedyś ręcznie, powstają dziś w fabryce. Nie muszą zatem dekarze zginać już blachy na dachu. obie podłużne krawędzie panelu są wyprofilowane. Rąbek z jednej strony jest niższy, z drugiej – przykrywającej bok sąsiedniego panelu – wyższy. Każdy kolejny panel nakłada się podczas montażu krawędzią na następny, dociskając na całej długości tak, by zamek się zatrzasnął ( od okapu w stronę kalenicy). Takie ułożenie powoduje zminimalizowanie ilości otworów na wylot. Pracę wykonuje się ręcznie lub gumowym młotkiem. Takie łączenie sprawia, że panele przylegają do siebie a to zapobiega przedostawaniu się wód opadowych i wilgoci pod blachę.

Panele te nie wymagają sztywnego poszycia z desek. Można je zatem położyć na dachu krytym wysokoprzepuszczalną membraną dachową. Przymocowuje się zaś na drewnianym ruszcie do kontrłat i łat. Przy sztywnym poszyciu z desek albo płyt, pamiętać należy o zapewnieniu wentylacji pokrycia. Między blachą a deskowaniem ułożyć się powinno warstwę rozdzielającą – folię bądź membranę separacyjną. Można także zbudować na sztywnym poszyciu podkonstrukcję z łat i kontrłat. Mocowanie do konstrukcji ułatwiają wtedy otwory montażowe znajdujące się w każdym panelu. Dzięki temu nie trzeba przebijać powierzchni pokrycia. Panele mocuje się za pomocą wkrętów o płaskich łbach lub harf.

4.9/5 - (49 votes)

Data publikacji: 30 września, 2018

Autor:

4.9/5 - (49 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    piątek, 6 września, 2019

    Podoba mi się dach pokryty blachą na rąbek stojący w nowej odsłonie,u mojego brata pokryto dach właśnie taką blachą i świetnie się teraz ten dach prezentuje.Prostota i trwałość są bezsprzecznie największymi atutami pokrycia blachą na rąbek stojący.

  2. Maria
    piątek, 31 stycznia, 2020

    A to ciekawe z tymi warunkami gwarancji. Czyli w reklamie może być 40 lat, a gdy wczytamy się w waunki okaże się, że akurat nie dotyczy miejsca, w którym znajduje się nasz dom. Nie przyszłoby mi do głowy aby to jeszcze raz sprawdzać.

Podobne artykuły