Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Klaas K1003 RSX

Największy żuraw samojezdny Klaas K1003 RSX powstał z myślą o dużym udźwigu oraz znacznej wysokości haka – takie połączenie zapewnia znakomite osiągi. Maszyna ta jest niezastąpionym narzędziem na budowie, a dzisiaj wykorzystanie jej, to nie tylko montaż więźby i pokryć dachowych. Jest to wielozadaniowy, specjalistyczny sprzęt. Jakie więc parametry i właściwości zadecydowały o uniwersalności tej maszyny?

Klaas K1003 RSX – parametry techniczne

Na wstępie warto zaznaczyć, iż konstruktorom udało się osiągnąć wysokie parametry przy niewielkiej jak na takie możliwości masie własnej całego żurawia, wynoszącej maks. 26 ton w zależności od modelu auta. Żuraw Klaas K1003 RSX ma wysokość haka wynoszącą ponad 52 m, natomiast maksymalny udźwig wersji rozładunkowej wynosi aż 6 ton. Udźwig roboczy to 3 tony. Takie parametry udźwigu pozwalają przenieść ładunek o wadze 1 tony na odległość aż 29,5 m, a 250 kg na 44 m od osi obrotu. Dotychczas takie wartości były możliwe do osiągnięcia tylko przez duże 60-80-tonowe żurawie, które są bardziej kosztowne w eksploatacji. Dodatkowo żuraw może zostać wyposażony w podest roboczy dwu lub trzy-osobowy, który oferuje możliwość pracy na wysokości ponad 50 m. Żurawie tego typu zdobywają coraz większą popularność, ponieważ ich możliwości pracy to nie tylko dachy, ale również konstrukcje szkieletowe, montaż hal i konstrukcji stalowych, jak również specjalistyczne prace na wysokościach.

Klaas K1003 RSX

Klaas K1003 RSX

Cechy konstrukcyjne

Konstrukcja wszechstronnego żurawia Klaas K1003 RSX bazuje na najnowszym systemie masztu TFR wykonanego ze stopu aluminium najwyższej klasy, możliwości teleskopowania masztu i wierzchołka żurawia z pilota, podporach w układzie V, automatycznym poziomowaniu oraz podwójnych siłownikach wypadkowych i wierzchołka. Ważne jest również bezprzewodowe sterowanie żurawiem z pilota oraz zastosowanie oszczędnych napędów zasilania, w tym również jako nowość oferowana jest hybryda, czyli możliwość pracy dźwigu na silniku spalinowym lub elektrycznym. Opcjonalnie taki żuraw może zostać wyposażony w sztywny hak, który przeznaczony jest do montażu szkła za pomocą przyssawki.

Diagram obciążeń żurawia K1003 RSX

Diagram obciążeń żurawia K1003 RSX

Dlaczego warto nabyć żurawia Klaas?

O popularności wszechstronnych żurawi Klaas zadecydowało przynajmniej kilka czynników. Wiele firm zakup żurawia argumentuje komfortem pracy. Wynika on z wyeliminowania konieczności transportowania ciężkich elementów, w tym np. więźby. Maszyna bardzo często jest uznawana za robota do wszystkich rodzajów prac sprawdzającego się w każdych warunkach. Ważna jest przy tym pomoc przy pracach wymagających szczególnej dokładności. Pracownicy mogą więc skupiać się wyłącznie na swojej pracy, a nie na wyczerpującym fizycznie transportowaniu ciężkich elementów. Dekarze i cieśle muszą pamiętać, że zdrowie jest tylko jedno. Innym ważnym czynnikiem stał się również brak pracowników na rynku pracy, w związku z czym taki żuraw doskonale sprawdzi się nawet w 2-3-osobowej firmie i zastąpi przy tym co najmniej 2 pracowników.

Oszczędność czasu

W firmach dekarskich liczy się również oszczędność czasu. Żuraw Klaas jest w stanie np. za pomocą chwytaka podać całą warstwę dachówek z palety czy też błyskawicznie przetransportować ciężkie elementy więźby dachowej. Z kolei montaż okien dachowych nie wymagana zbędnego chodzenia po domu Klienta czy też po klatce schodowej. Jest bowiem możliwe podanie okna na dach, po czym wykonywane są czynności montażowe. Inny przykład. Podczas rozbiórki dachu dzięki specjalnym wannom jest możliwe czyste, szybkie, a co najważniejsze, bezpieczne usunięcie poprzedniej dachówki bezpośrednio do kontenera. Mając dźwig nie ma potrzeby podstawiania zsypów na gruz. Z kolei do położenia dachówki na przygotowany dach dwuspadowy o powierzchni 250 m2 potrzeba maksymalnie 4 osoby oraz 4 godziny pracy dźwigu. Szereg oszczędności zyskuje się również przy układaniu pokrycia. W przypadku prac bez żurawia dekarze zazwyczaj rozkładają dachówki na całej połaci a dopiero w następnej kolejności następuje układanie ostateczne. Z kolei używając żurawia od razu odbywa się docelowe układanie pokrycia, a więc dachówka jest brana do ręki tylko jeden raz.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 15 marca, 2019

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    piątek, 15 marca, 2019

    Żuraw Klaas K1003 RSX zwany jest wysokiej klasy specjalistycznym robotem do wszystkich prac na budowie i to nie jest przesada.Do uniwersalności tego żurawia przyczynia się możliwość zastosowania oszczędnych napędów typu hybryda,a także możliwość sterowania masztem z pilota co jest dużym ułatwieniem pracy.Żuraw ten znakomicie sprawdzi się na każdej większej budowie.

Podobne artykuły