Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Klaas K2300 najmocniejszy żuraw w historii Klaas

W marcu światowy lider w produkcji żurawi aluminiowych firma Klaas znów zaskoczyła rynek maszyn dźwigających, wyznaczając nową granicę udźwigu roboczego dla żurawi aluminiowych na poziomie 4500 kg. Imponujący udźwig, w połączeniu ze sprawdzonymi rozwiązaniami technologicznymi zaczerpniętymi z topowych modeli tego producenta, wygląda na gotowy przepis na sukces.

Lider wyznacza trendy

Jak wspominaliśmy na naszych łamach, niemiecki producent Klaas, światowy lider w produkcji żurawi aluminiowych zwanych również potocznie ciesielsko-dekarskimi ostatnie lata może uznać za niezwykle udane. Tempo rozwoju firmy – produkcja i sprzedaż – jest imponujące, a dodatkowo firma ta przyzwyczaiła nas do ciągłego przesuwania granic technologicznych i koncepcyjnych swoich urządzeń. Nie inaczej jest w tym roku, bowiem Klaas zdążył pokazać nam już 2 kompletnie nowe koncepty rozwoju żurawi. Jednym z nich jest właśnie opisywany model K2300 o udźwigu roboczym wynoszącym maks. aż 4500 kg i maks. wysokości haka wynoszącym 48 metrów. Drugi to model K350 E, czyli pierwszy w pełni elektryczny model żurawia. Oba wyznaczają nowe trendy w sektorze żurawi aluminiowych.

Niewielkie ciężary na duże odległości?

W biurze projektowo-konstruktorskim Klaas istniało wśród inżynierów do niedawna powszechne przeświadczenie – według ich własnej definicji – że projektowane przez nich żurawie aluminiowe są wysoko specjalistycznymi urządzeniami do przenoszenia niewielkich ciężarów na duże odległości. Oczywistym krokiem było więc projektowanie przez nich coraz wyższych konstrukcji, takich jak K1003 z wys. haka na poziomie 53 m, czy też K1100 z wys. haka wynoszącą aż 60 m, zdolnych podać ładunek o masie maks. 3000 kg wyżej i dalej od swoich poprzedników. Oba wspomniane modele – zresztą niezwykle dobrze przyjęte przez rynek – są chętnie eksploatowane przez specjalistyczne firmy świadczące usługi dźwigowe oraz wysokościowe w obszarach miejskich. I właśnie od właścicieli tych firm wypłynął feedback do decydentów Klaas, że prawdopodobnie na rynku istnieje tzw. luka pomiędzy ładunkami, które są w stanie podać użytkowane przez nich topowe żurawie aluminiowe Klaas typu K1003 RHX czy K1100 RHX, a ładunkami, do który kalkuluje się angażować większe, cięższe – decydujący jest nacisk na oś – oraz droższe żurawie stalowe. Analiza wewnętrzna menadżerów Klaas zdała się tę tezę potwierdzać i zapadła decyzja o budowie najmocniejszego żurawia w historii firmy, czyli modelu K2300.

Tylko sprawdzone technologie

Model żurawia K2300 został wybudowany w oparciu o znane nam z innych modeli technologie opracowane przez tego innowacyjnego producenta. Do uzyskania systemu masztowego, zdolnego pracować pod maks. obciążeniem 4500 kg w zakresie roboczym i aż 9000 kg w systemie wyładunkowym, zastosowano maszt o długości elementu znany z modelu K950, ale o grubości i sposobie produkcji znanych już nam z modelu K1100. Winda hydrauliczna 4500 kg też nie wnosi rewolucyjnych zmian – jest po prostu większa i mocniejsza. Uwagę zwracają dużo szersze podpory żurawia pracujące w systemie dwuetapowego wysuwania się, tzn. podpora wysuwa się z podpory. Całość może być zamontowana na dobrze znanych nam samochodach ciężarowych z tylną osią skrętną, o DMC do 26 ton, według wyboru klienta.

Pierwsze testy i są uśmiechy

Pierwsze testy w terenie tego z pozoru zwykłego, bo opartego na zwykłych „składnikach” żurawia zdają się być zapowiedzią kontynuacji dobrej epoki dla producenta Klaas. Pierwsze 2 sztuki tego żurawia – tu na zdjęciach – krążą teraz po najlepszych klientach w Niemczech, a informacje zwrotne naprawdę napawają optymizmem. Wszak 3000 kg podniesione na 19 m w bok od wieńca musi robić wrażenie, nawet na operatorach żurawi stalowych i najmocniejszych HDS’ów.

Dane techniczne

Maks. udźwig (stand./opcja rozładunkowa)4500 / 9000 kg
Maks. wysokość haka48,0 m
Masa własna pojazdu≤26 t
Maks. dł. wysunięcia masztu49,50 m
Maks. wysokość pracy podestu roboczego40,00 m
Min. szer. rozstawu podpór3,04 m
Maks. szer. rozstawu podpór7,00 m
Maks. siła uciągu wyciągarki4500 kg
Dł. wierzchołka 0-2 wysunięć(4500–1500 kg) 5,74–12,47 m
Dł. wierzchołka z 3+4 wysunięciem (750 kg)18,45 m

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2023

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły