Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Zakup żurawia Klaas. Nowy, czy używany?

Nie jest tajemnicą, że żurawie Klaas stanowią trzon parków maszynowych coraz większej liczby polskich firm z branży dachowej i budowlanej. To zauważalne zainteresowanie – występujące nie tylko w Polsce – wynika natomiast głownie ze względu na już niemal legendarne parametry wysięgu oraz wysoką jakość wykonania tych maszyn.

Zakup żurawia Klaas. Nowy, czy używany?

Nowy czy używany?

Wysoka jakość przekłada się natomiast na długą żywotność, a to z kolei przekłada się na zjawisko niskiej utraty wartości tych maszyn w pierwszej dekadzie. Dlatego cześć klientów poszukujących żurawia Klaas w budżecie do 300 tys. PLN staje przed dylematem, czy kupić żuraw używany, teoretycznie mocniejszy, ale starszy, czy też zdecydować się na żuraw nowy. Poniżej postaramy się przedstawić studium przypadku w oparciu o porównanie czynników decyzyjny „za i przeciw” w wyborze pomiędzy najpopularniejszym w Polsce żurawiem na przyczepie K20-30 TS, najpopularniejszym żurawiem nowym, modelem K280 RS w budżecie do 300 000 PLN.

Zakup żurawia Klaas. Nowy, czy używany?

Najpopularniejszy wśród żurawi używanych K20-30 TS

Model niezwykle dobrze odebrany przez branżę – stał się podstawą ewolucyjną dla współcześnie produkowanych 3,5-tonowych żurawi na przyczepach tj. K21-30 i K23-33 – jest obecny na rynku od około 15 lat. W standardzie model ten oferuje windę o udźwigu maks. 1300 kg i hak zawieszony na maks. wysokości 29 metrów, co umożliwia podjęcie ciężaru 250 kg w odległości 20 metrów od wieńca obrotowego żurawia. Podwójna oś przyczepy – z jedną osią unoszoną – i układem samojezdnym zapewnia dobrą manewrowość żurawia sterowanego przez operatora z poziomu pilota zdalnego sterowania. Wykonany z aluminium maszt żurawia skonstruowany według najnowszej technologii Klaas friction stir welding tj. zgrzewanie przez przemieszanie w wersji premium jest dodatkowo hydraulicznie otwierany i opcjonalnie umożliwia pracę w funkcji podestu roboczego popularnie zwanego przez klientów koszem. Podsumowując, model K20-30 TS to żuraw dalej warty brania pod uwagę, ale jak każda maszyna używana musi pochodzić ze sprawdzonego źródła, aby móc bez przeszkód pracować na rzecz kolejnego właściciela.

Zakup żurawia Klaas. Nowy, czy używany?

Najpopularniejszy wśród żurawi nowych K280 RS Żuraw na przyczepie K280 RS to godny następca niezwykle popularnego na polskim rynku żurawia K17-24 TSR. Ten najmniejszy w gamie żuraw został stworzony z myślą o firmach pracujących przy inwestycjach jednorodzinnych i zabudowie szeregowej. Przy masie własnej wynoszącej jedynie 2,8 tony żuraw ten charakteryzuje się wysięgiem bocznym wynoszącym 22 m przy obciążeniu 250 kg oraz hakiem zawieszonym na maks. wys. 25,5 m. K280 RS wyposażony jest w system rozstawiania podpór w układzie H rozstaw od 2,9 m do 4,9 m (dostępne są trzy możliwości szerokości rozstawu osi) oraz napęd samojezdny na osi, który pozwala na bardzo precyzyjne i szybkie przemieszczanie się w warunkach budowy. Podsumowując, lżejsza masa konstrukcji własnej w połączeniu z doskonałymi parametrami roboczymi sprawia, że maszyna ta sprosta potrzebom ¾ firm, które nie poszukują, żurawia z możliwością pracy w funkcji podestu roboczego.

Zakup żurawia Klaas. Nowy, czy używany?

Który wariant wybrać?

Doświadczenie przedstawicieli handlowych Lift -Polska – wyłącznego autoryzowanego dystrybutora marki Klaas w Polsce – pozwala spojrzeć na wyżej wymienione zagadnie nieco pod innym kątem i nie tylko z punktu widzenia porównania parametrów technicznych opisywanych maszyn. Mianowicie, na zakup żurawia Klaas należy patrzeć również jak na inwestycję kapitału. W wariancie wyboru modelu K20-30 TS, mówimy o zakupie dobrego żurawia, ale nieco już leciwego, bo przeciętnie 10-letniego. W tym okresie maszyny Klaas utrzymują jeszcze bardzo dobrą wartość, stąd ceny na rynku wtórnym za tego typu sprawdzoną maszynę wciąż znajdują się w pobliżu 300 tys. PLN, co dalej stanowi – nie biorąc pod uwagę stawki kursu wymiany EUR/PLN – około 75% wartości początkowej żurawia. Jednak, zakładając użytkowanie przez kolejne 5-10 lat takiego sprzętu, można liczyć się już z dużą – znacząco większą niż początkowa – utratą wartości żurawia, a tym samym małym zwrocie kapitału w momencie odsprzedaży. Natomiast za wyborem modelu K280 RS przemawia fakt, że jest to żuraw fabrycznie nowy, a to oznacza, że w pierwszych 5-10 lat znajduje się on w okresie najmniejszego spadku wartości rynkowej, czyli stanowi doskonałą lokatę kapitału. Dodatkowo zaopatrzony jest w 2-letnią gwarancję ogólną oraz 10-letnią gwarancję producenta na profile aluminiowe masztu, czego żurawie używane nie posiadają.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl


Data publikacji: 1 lutego, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły