Blachy dachowe

Metal na każdy dach

Przy wznoszeniu wyjątkowych budowli od wieków stosowano naturalne materiały, a drewno, kamień naturalny czy metale nadawały im wyjątkową formę. Architekci i projektanci cenią w naturalnych materiałach doskonałe możliwości kreacji, inwestorzy zaś brak konieczności konserwacji i długi cykl życia. Takie cechy wykazuje również blacha cynkowo-tytanowa, czyli nowoczesna odmiana cynku.

Pozytywne właściwości materiału wzbogaconego o szlachetne domieszki miedzi i tytanu oraz – uzyskana dzięki specyficznej patynie – wysoka odporność na korozję sprawią, że umiejętnie zamontowany cynk zachowa korzystne właściwości na pokolenia. W kompleksowej ocenie całego cyklu życia tego metalu – od wydobycia rudy, przetwarzania, po recykling – cynk zalicza się do szczególnie trwałych materiałów budowlanych.

Energia pierwotna metali

Energia pierwotna metali

 

Blacha naturalna

Najbardziej specyficzną cechą cynku jest wolno następująca zmiana wyglądu jego powierzchni pod wpływem oddziaływania warunków atmosferycznych. Jest to naturalny proces, charakterystyczny dla niektórych metali nieżelaznych. Powstała na powierzchni materiału tak zwana patyna tworzy warstwę ochronną, zabezpieczającą metal przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku wystąpienia niewielkiego uszkodzenia mechanicznego, na przykład zarysowania narzędziem, powierzchnia taka ulega samoczynnej regeneracji (zabliźnia się).

Proces naturalnego tworzenia patyny na blasze cynkowo-tytanowej przebiega wielofazowo, z tworzeniem wielu związków pośrednich, dla uproszczenia jednak przyjmuje się dwie fazy. W pierwszej metalicznie lśniąca powierzchnia cynku reaguje z wodą pochodzącą z opadów, tworząc na powierzchni wodorotlenek cynku, co może być widoczne już po pierwszym deszczu w postaci białego nalotu. Etap ten jest niemal niezauważalny przy prawidłowym przebiegu tego procesu. W drugiej fazie powstały wodorotlenek cynku reaguje z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu, tworząc cienką, grubości rzędu kilku mikrometrów, zwartą i dobrze przylegającą do podłoża oraz nierozpuszczalną w wodzie warstwę węglanu cynku, potocznie nazywaną patyną. Szybkość procesu naturalnego tworzenia warstwy patyny zależy  od wielu czynników, między innymi składu lokalnej atmosfery, kąta pochylenia zastosowanego elementu i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Blacha patyna GREY

Blacha fabrycznie patynowana uzyskiwana jest poprzez poddanie blachy bezpośrednio po walcowaniu obróbce w zaprojektowanej specjalnie do tego celu linii technologicznej. W wyniku reakcji chemicznych zachodzących w trakcie tego procesu uzyskuje się naturalną patynę, na którą nie trzeba czekać, lecz można cieszyć się gotową patyną od początku zainstalowania w miejscu przeznaczenia. Fabryczna patyna posiada jednolity trwały, matowy odcień w tonacji szarej i jest szczególnie zalecana na eksponowane detale, głównie elewacje.

Blacha patyna CARBON

Nowy rodzaj patyny o zabarwieniu zbliżonym do grafitowej czerni, wytwarzany jest w złożonym procesie technologicznym. Jednak zastosowane w produkcji substancje chemiczne pozwalają zachować wyjątkowy charakter, sprawiając, że pod wpływem czynników atmosferycznych będzie się zachowywał jak każdy naturalny materiał. Materiał ten będzie szczególnie kontrastował w połączeniu z jasnymi kolorami, nadając budynkom niepowtarzalny charakter.

Ekologia-materiał a środowisko

Wybór materiałów budowlanych w ogromnym stopniu decyduje o wpływie budynku na środowisko naturalne. Niemal wszystkie materiały budowlane przetwarzane są przed zastosowaniem w budowli i przetwarzanie ich nieuchronnie wiąże się ze zużyciem energii i wytwarzaniem odpadów. Projektant może zasadniczo wpłynąć na poziom energii pierwotnej budynku poprzez specyfikację materiałów budowlanych, tak by wywierały minimalnie szkodliwy wpływ.

Tytan-cynk jest materiałem o najniższym zużyciu energii pierwotnej. Wynik ten oznacza, że produkcja wyrobów z cynku charakteryzuje się bardzo niską emisją CO2 do atmosfery, i jest najniższy wśród wszystkich stosowanych materiałów pokryciowych z metalu. Ze względu na długą żywotność produktów z cynku czas zwrotu jest stosunkowo długi, jednak materiał ten znakomicie poddaje się procesom powtórnego przetwarzania (recykling). Jak widać tytan-cynk nie stanowi odpadu na żadnym etapie cyklu życia.

Przy realizacji inwestycji, które mają pełnić funkcję wizytówki miasta, czyli budynków wokół ważnych przestrzeni publicznych miasta, usytuowanych w centralnym punkcie życia mieszkańców i turystów, wśród zabytkowych budowli, ważne jest, aby stosować sprawdzone rozwiązania materiałowe o wysokiej jakości, które gwarantują założony efekt konstrukcyjny i wizualny. Nie mniej istotne jest profesjonale wykonawstwo i postępowanie według wytycznych producentów materiałów i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

 

Metal na każdy dach Metal na każdy dach

ZM SILESIA SA
ul. Konduktorska 8
40-155 Katowice
tel. +48 32 35 87 400
www.silesiasa.pl

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 20 maja, 2016

Autor:

5/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Monika
    sobota, 11 lipca, 2020

    Z pewnością brak konieczności konserwacji i duża trwałość to cechy zachęcająca do kupna materiałów naturalnych. Jeśli użyjemy materiałów budowlanych o najniższym zużyciu energii i niskich odpadach to nasz dom nie będzie wpływał niekorzystnie na środowisko.

Podobne artykuły