Blachy dachowe

Regle – Nietuzinkowe pokrycie łatwe w montażu

Wybierając pokrycie dachowe, najczęściej pod uwagę brane są względy estetyczne. Nie powinno to dziwić, gdyż dach w dużej mierze decyduje o ostatecznym wyglądzie domu. Oryginalnym rozwiązaniem są panele dachowe REGLE. Jednocześnie są łatwe w montażu, dzięki czemu wszystkie prace przebiegają szybko i bez problemów, a efekt końcowy jest trwały oraz niezmienny przez wiele lat.


Panele dachowe REGLE Blachy Pruszyński
Dach powinien chronić wnętrze domu przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, musi także zapobiegać ucieczce ciepła z zewnątrz. Oczywiście ważne jest prawidłowe wykonanie wszystkich warstw dachu, jednak pokrycie dachowe stanowi klucz do sukcesu. Z tego powodu należy wybierać pokrycia trwałe, pochodzące od renomowanych producentów. Dobrym przykładem są panele dachowe REGLE firmy Blachy Pruszyńki. Do złudzenia przypominają drewniane gonty, idealnie i niebagatelnie komponują się z budynkami drewnianymi oraz o architekturze w stylu zakopiańskim. Ponadto zabezpieczone są powłokami poliuretanowymi (matowa Purmat lub połysk Purlak), dzięki czemu są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i ekstremalne warunki atmosferyczne – firma udziela na nie 30-letniej gwarancji.
Panele dachowe REGLE Blachy Pruszyński

Regle prawidłowy montaż paneli

Panele REGLE o nieregularnych kształtach po złożeniu tworzą harmonijną, niebanalną całość. Wykonane ze stali są lekkie, co czyni je uniwersalnymi. Nie ma znaczenia czy dach jest nowy, czy przechodzi jedynie renowację – jego konstrukcja nie będzie narażona na zbędne obciążenie, nie wymaga dużych przekrojów krokwi i gęstych rozstawów. Niski profil, a więc i szeroka powierzchnia krycia (aż 1205 mm szerokości efektywnej) sprawiają, że ich montaż przebiega bardzo szybko. Jednak pamiętajmy, że aby pokrycie pełniło swoją funkcję i przetrwało w niezmienionym stanie przez lata, musi być prawidłowo zamontowane. Montaż paneli dachowych REGLE nie powinien przysporzyć profesjonalnej ekipie dekarskiej żadnych problemów, ponieważ przebiega tak samo, jak innych blachodachówek. Podczas prac należy przestrzegać zaleceń producenta, zadbać o szczelność, dobrą izolację cieplną oraz wentylację – ma to wpływ na funkcjonalność nie tylko dachu, ale i całego budynku. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Panele dachowe REGLE Blachy Pruszyński

  • Wstępne krycie. Wszystkie dachy kryte panelem REGLE wymagają wstępnego krycia membraną lub papą.
  • Rozstaw łat. Arkusze blachodachówki mocuje się do łat drewnianych rozstawionych co 370 mm. Rozmiar łaty powinien wynosić 40 x 50 mm.
  • Wentylacja. Gdy poddasze jest użytkowe, a dach pokryty folią wstępnego krycia (tzw. membraną) zaleca się użycie haków nakrokwiowych i wykonanie przestrzeni wentylacyjnej pod rynną.
  • Pas okapowy na hakach doczołowych. W przypadku dachu z zamieszkałym poddaszem zabezpieczonego papą lub dachu nad otwartym strychem zaleca się wykonanie deski okapowej z użyciem haków doczołowych.
  • Obróbka w rynnę. Odległość deski okapowej do pierwszej łaty powinna wynosić 290 mm, a od czoła obróbki do pierwszej łaty 370 mm. Listwę zaczepową wykonaną z blachy 0,5 mm montuje się od czoła paneli za pomocą wkrętów. Można ją również zamontować bez użycia wkrętów – montaż odbywa się w takim przypadku poprzez dogięcie czoła panelu.
  • Okap do montażu „na pas nadrynnowy”. Wysokość deski na pasie okapowym powinna wynosić 32 mm, natomiast wysokość pierwszej łaty 25 mm. Odległość między pierwszą a drugą łatą musi być równa 370 mm. Wysokość łaty okapowej jest wyższa od następnych, jednak nie jest to widoczne po zamontowaniu paneli. Haki nakrokwiowe montuje się pod pierwszą łatą. Panele przytwierdza się do czoła wkrętami farmerskimi lub torx – zużycie gwoździ wynosi 10 szt./m².
  • Montaż paneli. Jako pierwszy układa się drugi panel, przytwierdzając go do łaty tylko od góry. Następnie montuje się panel szczytowy, potem listwę podkalenicową i kalenicę. Kolejne rzędy paneli mocuje się do czoła łaty. Na połaciach prostych panele układa się z dowolnej strony, pamiętając o użyciu paneli w sposób nieregularny, aby osiągnąć efekt przesunięcia połączeń. W przypadku połaci z rynną koszową układanie paneli należy zacząć od strony rynny koszowej.
  • Kosz „wpuszczany”. Najpierw należy zamontować rynnę koszową, potem dociąć odpowiednio panele, np. niblerem. Panele przed montażem wymagają „zamknięcia” poprzez podgięcie ich bocznej części znajdującej się w rynnie. Kolejność układania jest następująca: drugi panel, panel szczytowy, listwa podkalenicowa, kalenica, panele znajdujące się poniżej.
  • Obróbka komina. Należy wokół komina wykonać podkonstrukcję z desek i przykryć ją szczelnie membraną. Obróbkę tylną powinno się wyprofilować w taki sposób, by mogła być zamocowana do czoła pierwszej łaty za kominem. Obróbkę komina należy wykonać z dwóch poziomów, aby umożliwić pracę połaci dachu względem komina.
  • Wiatrownica. Panele od strony wiatrownicy muszą być zagięte pod kątem 90°C. Zamontowane stworzą zakładkę, która uniemożliwi przedostawanie się wody i zanieczyszczeń pod wiatrownicę.

 

Blachy Pruszyński

4.6/5 - (33 votes)

Data publikacji: 4 października, 2017

Autor:

4.6/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sonia
    wtorek, 4 lutego, 2020

    Ciekawy kształt paneli dachowych, właściwie to pierwszy raz takie widzę. Warto chyba na nie postawić skoro mają tak wiele zalet i są oryginalne.

Podobne artykuły