Blachy dachowe

Sprawdzone rozwiązanie – panele na rąbek stojący

Technologia układania blachy na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych. Od kilku lat przeżywa swój renesans, co jest coraz bardziej widoczne zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i dużych obiektów, a także w ofertach producentów pokryć dachowych.


Firma Blachy Pruszyński wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadziła kilka lat temu na rynek panele na rąbek stojący. Produkty dostępne są w trzech rodzajach profilowania powierzchni: płaskim, falistym oraz z przetłoczeniami trapezowymi. Wszystkie panele zostały wyposażone w specjalne zamki, umożliwiające wypięcie panelu bez uszkodzeń w momencie, gdy zajdzie potrzeba demontażu. Dużym ułatwieniem dla ekip monterskich są gotowe otwory montażowe oraz odpowiednio przygotowane krawędzie ze ściętymi brzegami, które służą do montażu listwy startowej. Wykończenie powierzchni paneli przetłoczeniem falistym lub trapezowym minimalizuje efekt falowania, pojawiający się czasami w wyniku oddziaływania temperatury. Daje także możliwość urozmaiconego zaprojektowania połaci dachu. Szerokość użytkowa paneli wynosi 510 mm, są one wytwarzane z blachy o grubości 0,7 i 0,5 mm. Długość paneli dobiera się do wymiarów konkretnej połaci. Na małych dachach (o długości połaci do 10 m) jeden panel może pokryć całą jej długość. W innych przypadkach panele łączy się wzdłuż krótszej krawędzi.
Panele na rąbek firmy Blachy Pruszyński zostały nagrodzone Medalem Europejskim, przyznawanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Business Center Club oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2012.
Sprawdzone rozwiązanie – panele na rąbek stojący

Konstrukcja dachu pod panele

Panele na rąbek stojący można układać zarówno na dachach wentylowanych, jak i z pełnym deskowaniem. Nabijanie łat należy rozpocząć od okapu. Pierwsza łata przymocowana zostaje przy desce czołowej, a kolejne nabijane są w górę, co 350 mm. Przy szczycie dachu ostatnią łatę umieszczamy w sposób umożliwiający przymocowanie obróbki pośredniej – podgąsiorowej. Ruszt drewniany lub pełne deskowanie (zalecane) powinien składać się z: kontrłat o wymiarach 25×50 mm lub 32×50 mm, łat o wymiarach 40×60 mm lub 30×50 mm – w zależności od rozstawu krokwi. Natomiast ruszt stalowy to kontrłaty i łaty najczęściej wykonane z kształtowników typu omega o grubości 0,7 mm. Kontrłaty służą do mocowania folii dachowej do krokwi. Do łat mocowane są bezpośrednio panele dachowe na rąbek. Odpowiednie przygotowanie konstrukcji pod panele na rąbek jest niezmiernie ważne, jeżeli chodzi o prawidłowy montaż i estetykę dachu. W związku z charakterem pokrycia wszelkie niedokładności będą widoczne w postaci pofalowań na zamontowanych panelach. Należy zwrócić uwagę, że montaż paneli odbywa się na szerszych łatach niż ma to zwykle miejsce.
Sprawdzone rozwiązanie – panele na rąbek stojący

Jak montować panele

Panele dostarczane są na zamówienie, w długościach ustalanych na podstawie wymiarów i kształtu dachu. Bardzo dużą zaletą tego pokrycia jest łatwy sposób montażu – służą do tego wyprofilowane zamki. Rąbki charakterystyczne dla tradycyjnych dachów powstają już w fabryce – dekarz nie musi zaginać blachy na dachu. Obie podłużne krawędzie każdego panelu są wyprofilowane – z jednej strony rąbek jest niższy, z drugiej – tej, która przykryje bok sąsiedniego panelu – wyższy. Podczas montażu każdy kolejny panel nakłada się krawędzią na poprzedni, a następnie dociska na całej długości, tak żeby zamek się zatrzasnął (zaczynając od okapu i posuwając się w stronę kalenicy). Można to robić ręcznie lub pomagając sobie gumowym młotkiem. Połączenie takie jest mniej pracochłonne niż wykonywanie tradycyjnych rąbków. Każdy panel ma też gotowe otwory montażowe ułatwiające mocowanie do konstrukcji. Dzięki temu podczas montażu paneli nie trzeba przebijać powierzchni pokrycia.

Arkusze należy montować prostopadle do okapu. Utrzymanie kąta 90° jest bardzo ważne. Jeżeli ten etap zostanie wykonany niestarannie, panele będą układały się nierówno, a na linii okapu powstaną tzw. zęby. Kierunek montażu paneli jest dowolny – od prawej do lewej strony lub na odwrót. Należy poruszać się w stronę listwy z otworami montażowymi. Zasadą, na którą warto zwrócić uwagę jest montowanie paneli w kierunku przeciwnym do najczęściej występujących wiatrów w okolicy.
Sprawdzone rozwiązanie – panele na rąbek stojący
Do montażu należy stosować specjalne wkręty z płaskim łbem – odpowiednie do łat drewnianych oraz stalowych, jak i wkręty samowiercące. Wkręty z płaskim łbem wkręcane są na środku otworu montażowego. Panele na dachu „pracują”, dlatego też wkręt należy wkręcić do oporu, a następnie odkręcić 0,5 obrotu. W ten sposób będzie możliwa swobodna praca pokrycia na skutek rozszerzalności cieplnej materiału zapobiegając pofalowaniu powierzchni paneli.

Blachy Pruszyński

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 6 kwietnia, 2017

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kinga
    sobota, 8 lutego, 2020

    Dachy z zastosowaniem rąbka stojącego wyglądają niezwykle elegancko. Firma wyszła na przeciw dekarzom i ułatwiła montowanie dachu, każdy panel ma otwory, montowanie na zatrzaski. Na pewno należy wybrać profesjonalną ekipę gdyż niedoskonałości ułożenia są widoczne.

Podobne artykuły