Blachy dachowe

Koszty miedzi

Miedź powszechnie uznawana jest za drogi materiał budowlany – czy rzeczywiście tak jest? Dachy, rynny czy elewacje miedziane stosuje się głównie w obiektach reprezentacyjnych i zabytkowym – czy nie nadszedł czas na zmiany?

Miedź za materiał drogi uważają nawet niektórzy fachowcy i nie biorą go z tego powodu pod uwagę, przy rozważaniu, czym wykończyć dachy, z czego wykonać rynny bądź elewacje przeciętnego Kowalskiego. Jednak nie patrzą długoterminowo. A miedź jest materiałem bardzo trwałym i nie wymagającym żadnych zabiegów konserwacyjnych. W efekcie, po porównaniu kosztów zakupu, montażu i konserwacji oraz renowacji elementów wykonanych z miedzi, z tymi kosztami w przypadku innych materiałów, rozwiązania okazują się najbardziej korzystne i ekonomiczne, bo płaci się raz. Jako przykład niech posłużą pokrycia dachowe – metr kwadratowy pokrycia z blachy miedzianej to wydatek około 150 zł, w przypadku łupka – 100 zł, a dachówki ceramicznej – około 50 zł, jednak ważne jest kryterium skuteczności i jakość materiałów. Oszczędności mogą okazać się pozorne, bowiem naprawa i późniejsza wymiana to duże koszty, a okres eksploatacji dachów miedzianych przewyższa średni okres eksploatacji wszystkich pozostałych materiałów stosowanych do pokrycia dachu.

Lepsze wymiary

Duże wpływ na koszty miedzi ma postęp i rozwój procesów wytwórczych, co pozwala producentom oferować swoje produkty po bardziej przystępnych cenach, a także zwiększać asortyment. Arkusze blachy miedzianej dostępne są obecnie w nowych wymiarach, podczas gdy wcześniej na pokrycia dachowe stosowano niemal wyłącznie arkusze blachy miedzianej o wymiarach 1 x 2 m i tylko takie wymiary produkowano. Obecnie procesy wytwórcze pozwalają na produkcję blachy miedzianej dowolnej długości i maksymalnej szerokości do 1,25 m. Jeszcze korzystniej sytuacja przedstawia się w przypadku taśm miedzianych, który to materiał można zamawiać w szpulach o grubości 0,1 mm do 1 mm. Maksymalną długość taśm miedzianych przeznaczonych do montażu ogranicza z jednej strony rozszerzalność cieplna materiału, z drugiej jego ciężar, który może osiągać nawet kilkaset kilogramów. Dlatego właściwe zamontowanie taśmy miedzianej wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej. Arkusze blachy lub taśma najczęściej oferowane są w wymiarach o długości od 2 do 3 metrów i o długości równej długości krokwi.

Narzędzia montażowe

Ważnym czynnikiem wpływającym na koszty budowlanych materiałów miedzianych jest również montaż, wymaga on bowiem dużych nakładów pracy wysokiej jakości. Także w tej dziedzinie nastąpił rozwój i istnieje obecnie szereg nowych rozwiązań w tym zakresie. Tradycyjne narzędzia ręczne unowocześniono lub zastąpiono bardziej specjalistycznymi i łatwiejszymi w użyciu. Na rynku pojawiły się praktyczne obrabiarki ręczne oraz inne maszyny pozwalające skrócić czas obróbki i montażu. Ponadto do sprzedaży wprowadzono nowe produkty, takie jak panele z blachy falistej, panele ścienne, kasety, specjalne systemy mocowania, a zastosowanie tych prefabrykowanych elementów zapewnia wysoką wydajność prac i ich szybką realizację.

Materiał z tradycją

Miedź jest coraz powszechniej stosowana w inżynierii sanitarnej i systemach zarządzania ściekami. Równie popularna stanie się prawdopodobnie także w innych dziedzinach – i jako materiał na pokrycia dachowe i jako podstawowy składnik konstrukcji wykończeniowych dachów, elewacji i systemów odwadniających – tak jak to nastąpiło już w innych rejonach Europy, w tym w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, gdzie zastosowanie miedzi ma wielowiekową tradycję.

4.6/5 - (11 votes)

Data publikacji: 21 marca, 2014

Autor:

4.6/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    wtorek, 2 czerwca, 2020

    Miedź jest fantastycznym materiałem i niezwykle trwałym,co w sumie przynosi wymierne korzyści.Warto zainwestować w miedziane dachy czy obróbki ponieważ dzięki temu przez wiele lat nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją ponieważ koszty w przypadku miedzi są minimalne w porównaniu z innymi pokryciami.

Podobne artykuły