Rolety, żaluzje i markizy

Markizy i markizolety skuteczną ochroną przed światłem i żarem

Gdy żar leje się z nieba pomieszczenia często stają się nagrzane i duszne. Obniża to komfort życia i pracy osób w nich przebywających. Jak ustrzec się przed tym problemem? Sprawdzonym sposobem  jest zastosowanie markiz oraz markizolet zewnętrznych na oknach fasadowych oraz dachowych.

Markizy i markizolety posiadają te same cechy ochronne przed ostrym światłem i upałem. Różnią się budową. Markizoleta wyposażona jest w specjalnie odchylaną belkę, dzięki której po uruchomieniu otrzymamy mały daszek nad częścią okna. To pozwala m.in. na łatwy dostęp do parapetu. Markiza w wersji elektrycznej pełni również funkcję moskitiery. Wystarczy ją rozsunąć, a profile i siatka tworzą ochronę przed owadami i insektami.

Oba rodzaje osłon absorbują promienie słoneczne przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz. W ten sposób chronią wnętrza przed nagrzewaniem się. Zacieniają je, ale nie wymagają dodatkowego oświetlenia wewnętrznego, co często zdarza się w przypadku stosowania rolet zewnętrznych i okiennic. Markizy i markizolety równomiernie rozpraszają światło w pomieszczeniu. Pomagają w ten sposób wyeliminować refleksy podczas oglądania telewizji i pracy na komputerze, co jest bardzo korzystne dla oczu. Minimalizują szkodliwe promieniowanie UV, dzięki czemu chronią przedmioty przed odbarwianiem się i wyblaknięciem. To nie wszystko. Materiał ma prześwit, który nie zasłania widoku na zewnątrz, ale chroni przed wzrokiem sąsiadów zapewniając prywatność.

 

Markiza umożliwia widok na zewnątrz. Likwiduje również refleksy podczas pracy na komputerze.

Fot. 2 Markiza umożliwia widok na zewnątrz. Likwiduje również refleksy podczas pracy na komputerze.

Z badań firmy Fakro wynika, że markizy są 8 razy skuteczniejsze od powszechnie stosowanych rolet wewnętrznych, które zasłaniają ostre światło słoneczne.

Markizy do okien pionowych dostępne są w trzech wersjach sterowania.

Markiza VMZ Solar posiada inteligentny system automatycznej obsługi, który nie potrzebuje prądu z sieci elektrycznej! Zasilana jest bowiem energią słoneczną, a rolę czujnika pełni panel fotowoltaiczny, który w połączeniu ze specjalnym układem elektroniki reaguje na promieniowanie słoneczne. W przypadku dużego nasłonecznienia samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem; zaś przy pochmurnej pogodzie markiza sama się zsuwa zwiększając napływ naturalnego światła

VMZ Z-Wave zasilana jest prądem z sieci elektrycznej. Steruje się nią za pomocą pilota lub przełącznika naściennego w bezprzewodowym systemie Z-Wave.

VMZ obsługiwana jest ręcznie lub za pomocą drążka. Jest on wyposażeniem dodatkowym, które trzeba dokupić.

 

Markizoleta zapewnia dostęp do zewnętrznego parapetu.

Fot. 3 Markizoleta zapewnia dostęp do zewnętrznego parapetu.

Markizy i markizolety sprawdzają się w przypadku budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz obiektów użyteczności publicznej.

4.9/5 - (18 votes)

Data publikacji: 17 lipca, 2014

Autor:

4.9/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. k.r.
    czwartek, 30 czerwca, 2016

    bardzo dobry artykuł, zapraszam na swojego bloga, gdzie piszę o podobnym temacie ale ujetym w inny sposób 😛

  2. Zuza
    piątek, 5 kwietnia, 2019

    Te markizy działają podobnie do przyciemnianych szyb w aucie. Może to być faktycznie świetne rozwiązanie. Ciekawe o ile stopni będzie mniej w pomieszczeniu w upalne lato w porównaniu z pomieszczeniem, w którym nie ma takich markiz, przydałyby się takie badania.

Podobne artykuły