Rolety, żaluzje i markizy

Montaż rolety zewnętrznej VELUX

Montaż rolety zewnętrznej Velux jest niezwykle prosty i szybki. Zajmuje niewiele ponad godzinę w zależności od modelu (manualna, elektryczna lub solarna). Ponadto, roletę zewnętrzną można po zdemontowaniu skrzydła okna bez problemu zamontować od środka pomieszczenia, bez konieczności wchodzenia na dach.

Korzyści ze stosowania rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu bez względu na porę roku – w chłodniejsze dni poprawiając izolacyjność okna nawet o 27% i zapobiegając stratom ciepła. Latem zaś zatrzymują aż 97% ciepła, obniżając tym samym temperaturę w pomieszczeniu. Zastosowane do konstrukcji pancerza rolety zewnętrznej Velux wysokiej jakości, wytrzymałe aluminium z wypełnieniem izolacyjnym pozwala zintegrować roletę z dachem. Rolety tego typu doskonale chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumiąc odgłosy padającego deszczu i zabezpieczają okno w trudnych warunkach pogodowych, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo. Co ważne, po zamontowaniu rolety okno nie traci swoich właściwości i funkcjonuje bez żadnych ograniczeń: można je uchylić nawet przy całkowicie lub częściowo zasłoniętej rolecie. Ponadto okno można obrócić o 180° także, gdy roleta jest zwinięta, i po zablokowaniu umyć szybę zewnętrzną z pomieszczenia.

Rolety zewnętrzne Velux oferowane są w czterech wariantach: obrotowym, manualnym obsługiwanym za pomocą korby oraz w wersjach sterowanych pilotem – Velux SML zasilana elektrycznie i SSL zasilana solarnie.

Montaż rolety zewnętrznej VELUX – krok po kroku

Demontaż skrzydła okna

montaz-rolety-zewnetrznej-velux_1
Przed rozpoczęciem montażu rolety zewnętrznej najlepiej wyjmij skrzydło okna. Teoretycznie roletę można zamontować bez wyjmowania skrzydła, ale może to nieco utrudniać pracę. Aby wyjąć skrzydło, należy obrócić je o 180°, a następnie wcisnąć bolce w zawiasach i wyjąć. Uwaga: skrzydło jest dość ciężkie i wyjmując je należy zwrócić uwagę, aby niczego nie uszkodzić.

Demontaż oblachowania i montaż oblachowań bocznych

montaz-rolety-zewnetrznej-velux_2
Tymczasowo zdejmij górne oblachowanie ościeżnicy po obydwu stronach, a następnie odkręć wszystkie wkręty z bocznego oblachowania i w otworach załóż uszczelki bitumiczne. W górnej części oblachowania zrób w zaznaczonych miejscach dodatkowe otwory do zamocowania prowadnic rolety, po czym przykręć ponownie oblachowanie okna.

Montaż kasety rolety zewnętrznej
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_3
Kasetę rolety umieść w górnej części profili prowadnic i sprawdź, czy gumowa uszczelka prawidłowo przylega do zewnętrznej, górnej części okna. Następnie obniż kasetę rolety do takiego poziomu, by nie dociskać jej do pokrycia dachowego.

Montaż prowadnic bocznych rolety
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_4
Prowadnice włóż od góry, w wyznaczonym miejscu, a po opuszczeniu w dół prowadnice automatycznie zablokują się.

Mocowanie dolnej części oblachowania rolety
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_5
Teraz rozpocznij mocowanie dolnej części oblachowania rolety, służacego do ochrony rolety przed podwiewaniem przez wiatr. Zwróć uwagę, by odległości od oblachowań bocznych były takie same po obydwu stronach, a następnie zrób przez otwory znak  szpikulcem w dolnym oblachowaniu i wywierć w wyznaczonym miejscu otwory o średnicy 3 mm, po czym zamontuj przy pomocy wkrętów dolne oblachowanie na skrzydle.

Montaż skrzydła
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_6
Po zakończeniu montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę za pomocą pilota. Bateria jest fabrycznie częściowo naładowana i pełną moc osiąga po pewnym czasie. Całkowicie naładowana bateria umożliwia 100 pełnych cykli obsługi, a zabezpieczenie przed pełnym jej rozładowaniem powoduje, że w akumulatorze zawsze pozostaje tyle energii, aby podnieść roletę.

Uruchomienie rolety solarnej (SSL)
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_7
W przypadku rolety solarnej należy pamiętać, aby przed zakończeniem montażu zaprogramować pilot zdalnego sterowania. W tym celu zdejmij plastikową obudowę pilota i przesuń metalowy przełącznik zgodnie ze strzałką, następnie poczekaj około 10 sekund. Wówczas naciskaj przycisk P do momentu aż roleta wyda trzy razy krótki, brzęczący dźwięk. Rejestracja musi być zakończona w ciągu 10 minut. Usuń pasek z pilota zdalnego sterowania i ostro zakończonym przedmiotem wciśnij na krótko przycisk RESET, który znajduje się z tyłu pilota zdalnego sterowania. W przypadku przekroczenia czasu 10 minut system należy zresetować, ponownie wciskając przycisk P.

Uruchomienie rolety elektrycznej (SML)

W przypadku montażu rolety elektrycznej, po zamontowaniu prowadnic i kasety, przeciągnij przewód zasilający pod górną częścią oblachowania okna. Jeżeli zainstalowany jest czujnik deszczu, oba przewody należy przeciągnąć obok siebie. Następnie podłącz przewód do kostki podłączeniowej, do której z drugiej strony doprowadzone jest zasilanie rolety. Po podłączeniu do sterownika przeczytaj załączoną do niego instrukcję. Po zakończonym montażu włóż skrzydło w ościeżnicę, zamknij okno i uruchom roletę za pomocą pilota. Pamiętaj, by podczas pierwszego uruchomiania nie zatrzymywać rolety aż do jej pełnego zamknięcia i otworzenia.

Dotykowy panel zdalnego sterowania
montaz-rolety-zewnetrznej-velux_8
W roletach elektrycznych, zarówno tych zasilanych tradycyjnie, jak i na baterię słoneczną, niezwykłym udogodnieniem jest dotykowy panel zdalnego sterowania, który działa na fale radiowe w systemie io-homecontrol. Roletami można sterować z dowolnego miejsca w domu, mogą też zostać zintegrowane z innymi instalacjami, takimi jak brama garażowa czy ogrzewanie, pod warunkiem, że działają one w systemie io-homecontrol.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 28 lipca, 2015

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. felek
  wtorek, 31 lipca, 2018

  rolety zewnętrzne to bardzo wygodne rozwiązanie montaż jest trochę kłopotliwy ale można z tym sobie poradzić a potem cieszyć się w słoneczne dni przysłaniając okna

 2. Artur Gresicki
  środa, 1 sierpnia, 2018

  Rolety okienne posiadają wiele zalet: są proste w montażu, poprawiają izolację okna czyli ograniczają straty ciepła a nawet ograniczają hałas z zewnątrz. Dużą zaletą rolet jest to że nie ograniczają funkcjonalności okna. Stosunkowo łatwy montaż i możliwość elektrycznego otwierania i zamykania przemawiają za ich używaniem.

 3. Krzysztof J.
  środa, 1 sierpnia, 2018

  Jako posiadacz poddasza użytkowego wiem już że w taki upał jak teraz taka roleta zewnętrza Velux jest dla mnie idealnym rozwiązaniem. Zaczynam już gromadzić środki bo komfort użytkowania, zalety oraz zadowolenie domowników są warte tych pieniędzy, Dodatkowo wygoda eksploatacji poprzez zdalne sterowanie, wyciszenie odgłosów z zewnątrz już spodobało się żonie.

 4. okiennica
  środa, 1 sierpnia, 2018

  Niewątpliwym dodatkowym atutem rolet zewnętrznych w porównaniu z wewnętrznymi jest wytłumienie hałasu przenikanego do pomieszczenia. Dodatkowo wysokie parametry izolacyjności ułatwiają utrzymanie komfortu cieplnego. I trzeci aspekt to nieskomplikowany montaż, który można dokonać we własnym zakresie.

 5. Łukasz
  środa, 1 sierpnia, 2018

  Roleta zewnętrzna chroni przed wszystkimi warunkami atmosferycznymi, które dzieją się na zewnątrz naszego domu. Jak widać na przykładzie rolety zewnętrznej Velux, zamontowanie nie jest to aż takie trudne i można to zrobić samemu. Na pewno łatwiej będzie gdy pomoże na nam druga osoba przy jego wyciąganiu skrzydła.

Podobne artykuły