Blachy dachowe

Pokrywanie ścian i dachów miedzią

Miedź oferuje wiele nowych rozwiązań i wyróżnia się całą gamą zalet, dlatego coraz chętniej wybierana jest przez architektów. Przy pokrywaniu ścian i dachów miedzią należy stosować zasady, które zapewnią jej trwałość. Bardzo istotne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, a także rodzaj łączenia uwzględniający trwałość konstrukcji, możliwości montażowe, wymagania architektoniczne oraz estetyczne.

Pierwszą zasadą zapewniającą trwałość dachu miedzianego jest przygotowanie podłoża. Jeśli miedź układa się bezpośrednio na deskowaniu, należy użyć odpowiedniego impregnatu drewna. W przypadku stosowania warstwy oddzielającej powierzchnię miedzianą od deskowania nie wolno stosować papy bitumicznej, która powoduje tzw. bitumiczną korozję miedzi. Gwoździe i inne elementy mocujące powinny być wykonane z miedzi lub ze stali nierdzewnej. Na elementy konstrukcyjne, które bezpośrednio stykają się z miedzią, nie wolno stosować cynku, stali (stali ocynkowanej) i aluminium. Gdy użycie tych materiałów jest konieczne, należy stosować warstwy oddzielające. Zwykle jest to folia plastikowa o odpowiedniej grubości. Trzeba także pamiętać, aby nad powierzchniami z miedzi nie umieszczać stalowych elementów dekoracyjnych, ponieważ wymywane żelazo spowoduje plamy z rdzy. Blacha stosowana przy konstrukcji okładzin jest narażona na zmiany temperatury, która w czasie dnia dochodzić może do 70°C, a w zimie do -30°C. Przy układaniu okładzin wymiary arkuszy i złącza należy tak dopasować, aby umożliwiały przesunięcia wywołane rozszerzaniem termicznym, zabezpieczając przed przenikaniem wilgoci.

IMG_0417

W praktyce dekarskiej najczęściej stosuje się dwa rodzaje łączenia blach: rąbek stojący oraz łączenie na listwach. Łączenie na rąbek stojący odbywa się przy użyciu żabek, które zagina się razem z arkuszami przy ich łączeniu. Połączenia na listwach są z kolei wykonywane na brzegach taśm, gdzie łączy się je do listew mocujących wzdłuż linii spadku dachu. Taśmy mocujące układa się pod listwami, a cała listwa jest przykrywana taśmą łączącą. Coraz popularniejsze jest też pokrycie z prefabrykowanych i profilowanych arkuszy. Montuje się je do stałych elementów mocujących, co umożliwia bardzo szybki montaż dużych powierzchni na wcześniej przygotowanej ramie.

4.8/5 - (10 votes)

Data publikacji: 11 lipca, 2014

Autor:

4.8/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    niedziela, 11 października, 2020

    Miedź od dawna jako materiał wykończeniowy istnieje w naszej przestrzeni, Zawsze chciałem mieć wykończenia z miedzi lecz niestety zawsze cena hamowała mój zapał. Rynny, wykończenia i powstająca patyna to coś czego nie da żaden inny materiał.I mam nadzieję że kiedyś będę mieć dach z miedzi.

Podobne artykuły