Chemia budowlana

W jakim celu impregnować drewno?

W jakim celu impregnować drewno? Dlaczego impregnacja jest taka ważna? Jakie są rodzaje impregnacji drewna? Jeśli szukasz szczegółów na temat impregnacji, znajdziesz je w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury.  

  1. Czym jest impregnacja drewna?
  2. Rodzaje impregnacji drewna konstrukcyjnego i jej zalety
  3. Impregnacja drewna – jak dobrać odpowiedni preparat?

Jak zadbać o drewniane konstrukcje na zewnątrz domu, aby te przez długi czas nie zmieniały swojej struktury ani wyglądu? Co zrobić, aby mieć pewność, że żadne czynniki – słońce, deszcz, grzyby czy owady – nie wpłyną negatywnie na żywotność drewnianych elementów? Najlepszym sposobem jest impregnacja. Czym dokładnie jest impregnacja drewna? Jakie są jej zalety? Jak wybrać odpowiedni preparat do impregnacji? Odpowiadamy poniżej. 

Czym jest impregnacja drewna?

Czym właściwie jest impregnacja drewna? To nic innego, jak proces, podczas którego nasyca się drewno specjalnym środkiem. Celem jest oczywiście ochrona materiału przed czynnikami biologicznymi oraz fizycznymi.

Do impregnacji drewna używa się odpowiednich preparatów. Dziś na rynku można znaleźć wiele rodzajów środków przeznaczonych do ochrony drewna. Jeśli zależy Ci na wysokiej skuteczności, sprawdź ofertę Vidaron, która obejmuje między innymi impregnaty ochronno-dekoracyjne powłokotwórcze, impregnaty ochronne gruntujące, lakierobejce ochronno-dekoracyjne, oleje do drewna czy lakiery akrylowe. Dostępne są także impregnaty konstrukcyjne, specjalne lakiery zewnętrzne, podkłady i lakiery bezpodkładowe.

Rodzaje impregnacji drewna konstrukcyjnego i jej zalety

Rodzajów impregnacji jest wiele, a do najpopularniejszej zalicza się impregnację powierzchniową. Taka impregnacja powierzchniowa może być – jak sama nazwa wskazuje – powierzchniowa, głęboka lub ciśnieniowo-próżniowa. Tę pierwszą metodą wykorzystuje się w sytuacji, gdy dany element drewniany był już wcześniej impregnowany innym sposobem. Celem jest odnowienie ochrony lub uzupełnienie. Impregnacja głęboka wiąże się z nasycaniem drewna środkiem grzybobójczym. To najlepsza metoda dla drewna konstrukcyjnego. 

Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa jest sposobem, który zwykle wykonuje się w przemysłowych warunkach. Odpowiedni środek wprowadza się do materiału, wykorzystując do tego optymalne ciśnienie. Tę metodę wykorzystuje się najczęściej do drewna, które będzie użyte na zewnątrz oraz do materiałów, które będą narażone na kontakt z ziemią.

Jakie zalety ma impregnacja drewna? Przede wszystkim korzystnie wpływa na strukturę drewna i przedłuża jego żywotność. Dzięki odpowiednim preparatom drewno nie zmienia swojego wyglądu przez długi czas. Eliminujesz tym samym występowanie pleśni czy sinizny. 

Dzięki impregnacji drewno jest także odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu czy śniegu. Ponadto niektóre meble, drewniane konstrukcje czy sprzęty można nawet za pomocą impregnacji odnowić, czy całkiem zmienić wygląd, wykorzystując do tego dostępne na rynku kolory.

Impregnacja drewna – jak dobrać odpowiedni preparat?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś odpowiedni preparat do impregnacji drewna, musisz na początku zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim zastanów się, przed czym planujesz zabezpieczyć materiał. Ważna jest również kwestia związana z tym, czy wcześniej drewno było już malowane. Ostatni punkt to oczywiście efekt końcowy, który Cię interesuje.

Surowe drewno należy zabezpieczyć przed sinizną, owadami, grzybami – w tym pleśniowymi oraz tak zwanymi szkodnikami technicznymi. Najlepszą opcją w takim przypadku jest użycie impregnatu ochronno-gruntującego.

Do zapewnienia ochrony meblom drewnianym czy balustradom wystarczy zaopatrzyć się w impregnat ochronno-dekoracyjny. Preparaty tego rodzaju nie tylko precyzyjnie zabezpieczają materiał przed wspomnianymi wyżej grzybami, glonami czy sinizną, ale także przed szkodliwym działaniem słońca, deszczu oraz śniegu. Po użyciu impregnatu ochronno-dekoracyjnego nie musisz nakładać zewnętrznej warstwy. Sam ten preparat wystarczy, ponieważ jest w stanie nadać odpowiednie satynowe wykończenie.

Potrzebujesz preparatu, dzięki któremu odświeżysz i poprawisz wygląd elementom, które już były wcześniej pomalowane? W takiej sytuacji poleca się wykorzystać impregnat renowacyjny. Pamiętaj, aby wybierać takie produkty, które gwarantują odpowiednie właściwości związane z odpornością na warunki atmosferyczne.

Impregnacje drewna sprawiają, że drewno konstrukcyjne zachowa swój wygląd i lepiej sprawdzi się do przewidzianych zastosowań. Pozwoli to również utrzymać odpowiednią wilgotność drewna, szczególnie jeżeli wybierze się sprawdzone metody impregnacji drewna. Na szczęście samo impregnowanie drewna nie jest skomplikowane, a mając informacje na temat tego, jakie gatunki drewna najszybciej niszczeją można dobrać odpowiednią impregnację drewna.


Data publikacji: 2 maja, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły