Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Z wizytą w firmie Klaas

Niemalże wszystkie żurawie dekarskie Klaas i współpracujące z nimi funkcjonalne akcesoria, a także nowoczesny zakład produkcyjny łącznie z przebiegiem procesów wytwarzania maszyn. To wszystko redakcja Dekarza i Cieśli mogła zobaczyć na Targach firmowych zorganizowanych w listopadzie 2017 r. w siedzibie firmy Klaas w miejscowości Ascheberg w północno-zachodnich Niemczech.


W 1933 r. w miejscowości Ascheberg w Niemczech Theodor Klaas założył niewielką firmę rodzinną. Pierwszym urządzeniem, jakie zrodziło się z jego pomysłowości była pochyła winda ułatwiająca prace na remontowanych budynkach.
Tak wyglądały początki firmy Klaas. Obecnie jest to prężne, nowoczesne przedsiębiorstwo, skupione na projektowaniu, produkcji i serwisowaniu żurawi dekarskich, trafiających do firm budowlanych na całym świecie. Już w latach 70-tych właściciel firmy docenił ogromne zalety lekkiego i wytrzymałego aluminium. Skonstruowano i wykonano wtedy pierwszego żurawia aluminiowego, który stał się przełomem w produkcji elementów tego typu na skalę międzynarodową. Pomysł ten to kamień milowy w historii firmy, będący podstawą do dalszego dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa Klaas.

Nowoczesna produkcja

Zwiedzając fabrykę zobaczyliśmy jak większość metalowych podzespołów żurawi Klaas produkuje się we własnym zakresie. Przez co klienci zyskują szybki serwis maszyn oraz dostępność części zamiennych. Proces produkcji urządzeń wykorzystuje najnowocześniejsze linie technologiczne, przy czym nie obejdzie się bez precyzyjnej pracy doświadczonych rzemieślników. Moglibyśmy zobaczyć jak są wytwarzane maszty żurawi dekarskich. Profile, z których powstaje typowy element masztowy są łączone technologią zgrzewania tarciowego z przemieszaniem (FSW – Friction Stir Welding). W efekcie tarcia narzędzia roboczego w postaci głowicy przypominającej tradycyjny gwintownik powstaje ciepło, przez co dochodzi do zmiękczenia powierzchni łączonych profili aluminiowych. Narzędzie przemieszcza się wzdłuż linii połączenia jednak nie jest uzyskiwana temperatura punktu topnienia aluminium. Po złączeniu profilów konstrukcja masztu stanowi bryłę monolityczną, co zapewnia najwyższy poziom wytrzymałości.

Jednak mówi się, że nie samym masztem żuraw żyje, bowiem dla prawidłowej pracy dźwigu konieczna jest również odpowiednia elektronika sterująca maszyną. Widzieliśmy jak na hali produkcyjnej są implementowane sterowniki elektroniczne i współpracujące z nimi czujniki oraz instalacje sygnałowe i zasilające.

Z wizytą w firmie Klaas

Z wizytą w firmie Klaas

Wszystko jest nadzorowane przez pomysłowych inżynierów. To właśnie oni konfigurują systemy i wgrywają do sterowników odpowiednie oprogramowanie tak aby system sterowania był nie tylko optymalny ale i elastyczny a co najważniejsze bezpieczny dla ludzi i mienia.

Dbałość o jakość

Będąc w fabryce Klaas przekonaliśmy się, że kontrola jakości i bezpieczeństwa odgrywa w procesie produkcji żurawi szczególne znaczenie. Każda maszyna jest dokładnie testowana i sprawdzana przed dostarczeniem do klientów. Odpowiada za to zespół kontroli końcowej składający się z przedstawicieli poszczególnych branż projektowych.
Jakość to priorytet firmy Klaas już od początku jej istnienia! Tym bardziej, że większość podzespołów żurawi wytwarza się własnymi zasobami ludzkimi i technicznymi.

Ciągły rozwój

Rozmawiając z przedstawicielami firmy Klaas i przyglądając się fabryce zgodnie stwierdziliśmy, że dbałość o ciągły rozwój to oprócz innowacyjności drugi filar sukcesu tego przedsiębiorstwa. Funkcjonalność i możliwości żurawi są odpowiedzią na potrzeby klientów. Inżynierowie, technicy i pracownicy produkcji firmy Klaas realizują nie tylko swoje pomysły ale przede wszystkim uwzględniają potrzeby użytkowników, którzy o tych maszynach praktycznie mogą powiedzieć najwięcej. Wymianie doświadczeń pomiędzy klientami a projektantami maszyn – właśnie temu mają służyć Targi firmowe firmy Klaas.

Obsługa posprzedażna

Ciągły rozwój firmy Klaas to również szereg działań prowadzonych po dostarczeniu maszyn do nabywców. Organizowane są więc liczne szkolenia oraz prezentacje z zakresu bezpiecznej obsługi i konserwacji maszyn. Do dyspozycji klientów są również liczni partnerzy serwisowi, którzy profesjonalnie i szybko wykonają naprawy oraz przeprowadzą konserwację sprzętu.

Doskonałym przykładem dbania o ciągły rozwój firmy Klaas są Dni otwarte i Targi firmowe organizowane w Ascherberg, właśnie takie, na jakie nas zaproszono. Na takich eventach można osobiście zwiedzić zakład produkcyjny i zaplecze serwisowe oraz przekonać się o dbałości o każdy szczegół żurawia dekarskiego na wszystkich etapach jego produkcji. Jednak na takich imprezach najważniejsi są klienci, którym prezentowane są maszyny Klaas. Przyszli nabywcy w tym również dekarze praktycznie każdego żurawia mogą sprawdzić samodzielnie i bez pośpiechu w luźnej atmosferze poznać jego właściwości pod kątem prowadzonej działalności i specyfiki wykonywanych prac. Podczas Targów firmowych Klaas niejednokrotnie można skorzystać z ofert specjalnych oraz ze szkoleń i seminariów np. z zakresu instruktażu dla operatorów dźwigowych.

Z wizytą w firmie Klaas

Z wizytą w firmie Klaas

Dziękujemy za zaproszenie i gościnność!

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

5/5 - (29 votes)

Data publikacji: 9 marca, 2018

Autor:

5/5 - (29 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Vivien
    środa, 20 marca, 2019

    Bardzo podoba mi się to, że dla firmy Klaas priorytete jest jakość produktów. Dzięki temu na pewno stosują się do potrzeb większości klientów, którzy nad cenę przedkładają właśnie jakość. Świetnie, że firma dba o klienta nie tylko do momentu kupna produktu, ale też po zakupie organizując np. liczne szkolenia.

Podobne artykuły