Kapówka Metabo KGS 255

Kapówka Metabo KGS 255
Kapówka Metabo KGS 255 

Kapówki, czyli pilarki ukosowe, są urządzeniami przeznaczonymi do precyzyjnego cięcia takich materiałów, jak: drewno, sklejki, płyty wiórowe i MDF, panele podłogowe i ścienne, metale nieżelazne oraz tworzywa sztuczne. Kapówka Metabo KGS 255 to nowoczesna pilarka klasy profesjonalnej, która spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników tego typu maszyn pod względem precyzji oraz zakresu cięcia i poręczności. Jest ona szczególnie polecana parkieciarzom i stolarzom wykonującym prace wymagające dużej dokładności oraz staranności.

Metabo to doświadczony producent pilarek ukosowych. Ukośnicę KGS 255 wyposażono w wydajny, bezobsługowy silnik o mocy nominalnej 1300 watów. Tak jak we wszystkich kapówkach, umieszczony on jest w głowicy urządzenia. Oprócz niego, głównymi elementami pilarki KGS 255 są:

  • piła tarczowa o średnicy 210 mm (średnica wewnętrznego otworu mocującego wynosi 30 mm);
  • rękojeść z włącznikiem, blokadami wrzeciona (ułatwia szybką wymianę piły tarczowej) i osłony dolnej;
  • osłony – dolna (wykonana z przezroczystego plastiku, odchylana, zapewnia optymalne bezpieczeństwo operatora) i górna (stała, wytworzona z odlewu aluminium);
  • mechanizmy posuwu poziomego (do 255 mm), pionowego osiowego i bocznego pochylania piły (w lewo od 0 do 45°), służące do ustawiania parametrów cięcia i jego wykonywania.

Taka konstrukcja głowicy zapewnia wygodną i szybką pracę oraz bezpieczeństwo operatora. Jak wiadomo, wysoka wydajność pracy oraz bezpieczeństwo obsługi pilarki to podstawowe wymagania stawiane obecnie maszynom przez ich współczesnych użytkowników: indywidualnych fachowców, warsztaty stolarskie oraz przemysłowe zakłady meblarskie i produkcji drzewnej.

Stół prezentowanej kapówki został tak skonstruowany, aby zapewniał jej stabilność podczas pracy. Dlatego posiada on cztery masywne stopy z otworami umożliwiającymi montaż maszyny do stołu warsztatowego za pomocą śrub. Często zapomina się, że stabilność jest podstawowym warunkiem wykonywania precyzyjnego cięcia. Innym niemniej ważnym warunkiem jest możliwość dokładnego ustawienia obrabianego materiału względem piły tarczowej lub odwrotnie. Dlatego stół pilarki posiada prowadnice, regulacje kąta cięcia (0-47° w prawo i lewo) z dokładną podziałką kątową. Dla ułatwienia pracy Metabo wyposażyło kapówkę KGS 255 w bezstopniowe blokady zapadkowe najczęściej stosowanych położeń kątowych: 15°, 22,5°, 30° i 45°.
Ponieważ maszyna posiada także regulacje pionowego skosu (w zakresie od 0 do 45°) i głębokości cięcia, a także prowadnicę (tzw. system posuwu) zwiększającą jego szerokość do 255 mm, możemy nią ciąć nie tylko dokładnie wymiarowo i kątowo, ale także wykonywać poprzeczne wpusty o pożądanej głębokości i pozycji kątowej. Warto tu wspomnieć, że wielokrotnie łożyskowany system posuwu głowicy gwarantuje najwyższą precyzję pracy przy maksymalnej szerokości cięcia do 255 mm. Do zalet tego profesjonalnego urządzenia należy zaliczyć także jego kompaktową budowę i stosunkowo małą wagę (14 kg), które ułatwiają jego transportowanie i zmianę miejsca pracy.

Do kapówki KGS 255 Metabo oferuje oryginalne akcesoria, np. prętowe poszerzenia stołu umożliwiające cięcie długich elementów, a także wiele rodzajów pił tarczowych o zróżnicowanym uzębieniu, za pomocą których można ciąć nie tylko drewno, ale także metale nieżelazne (w tym celu należy zastosować piły z zębami z węglików spiekanych o dużej podziałce). Warto tu wspomnieć, że możliwość cięcia metali nieżelaznych jest szczególnie przydatna dla parkieciarzy przy docinaniu aluminiowych opasek lub kątowników przykrywających np. szczeliny pomiędzy panelami i płytkami podłogowymi. Dzięki temu mogą oni, dysponując wyłącznie ukośnicą Metabo KGS 255, wykonać obróbkę wszystkich materiałów podłogowych: parkietów, paneli, listew i opasek.

Piła z węglików spiekanych zapewnia precyzyjne i czyste cięcia paneli, klepek podłogowych oraz listew, a to oznacza, że stosując ją w ukośnicy Metabo KGS 255, eliminujemy operację wykańczania powierzchni ciętych np. za pomocą szlifowania papierem ściernym.

KGS 255 odznacza się wysoką wydajnością pracy i dużym jej bezpieczeństwem, a także umożliwia obróbkę wymiarową wszystkich materiałów podłogowych (poza podkładami z kartonu i korka), zaś oferowany do niej zestaw narzędzi pozwala w zasadzie na wykonanie większości prac przy układaniu podłóg. Oferta Metabo to więc kompletny, korzystny cenowo zestaw profesjonalnych narzędzi do montażu różnego rodzaju parkietów i paneli.

Paweł Ozga
Doradca szkoleniowo techniczny 


Data utworzenia: 21.04.2009


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły