Elektronarzędzia

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe MILWAUKEE® M18 FUEL

Program akumulatorowych pilarek łańcuchowych z tylną rękojeścią został właśnie poszerzony przez MILWAUKEE® o kolejną pozycję wykonaną w systemie M18. Jest to M18 FCHS35 – model w standardzie 35 cm, wypełniający przestrzeń pomiędzy wariantem 30 cm i 40 cm. Stanowi on doskonały przykład wszystkich zalet i benefitów, jakie niesie ze sobą technologia M18 FUEL i zarazem dowód, że elektronarzędzia akumulatorowe w wielu aspektach mogą uzyskiwać przewagę nad swoimi spalinowymi odpowiednikami.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe MILWAUKEE® M18 FUEL

Pilarka łańcuchowa M18 FCHS35 – wszechstronne narzędzie do prac silnie obciążających

Typowym problemem fachowców, gdy „przesiadają” się z narzędzi sieciowych na akumulatorowe, jest regularny brak wystarczającej mocy lub zapasu energii w akumulatorze. Jednak taka przypadłość nie dotyczy akumulatorowych narzędzi z serii MILWAUKEE® M18 FUEL, a więc i nowej pilarki łańcuchowej M18 FCHS35, ponieważ te konstrukcje po wyposażeniu w akumulator High Output 12,0 Ah zapewniają identyczną moc co ich spalinowe odpowiedniki.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe MILWAUKEE® M18 FUEL

W przypadku nowej pilarki M18 FCHS35 zapas energii pozwala na przecięcie 150 kawałków drewna sosnowego 100 x 100 mm na jednym ładowaniu przy stale wysokim momencie obrotowym. Za tak dobrym wynikiem tej nowości stoi nie tylko kontrolowany przez elektronikę akumulator oraz mocna przekładnia, ale też bezszczotkowy silnik Powerstate. Za ponadnormatywne parametry napędu Powerstate odpowiadają między innymi magnesy najwyższej klasy i uzwojenie bogatsze w miedź o 175% w porównaniu do tego, które stosowano w napędach poprzedniej generacji. Pilarkę wyposażono oczywiście w kilka systemów z inteligentnym Redlink na czele. Zapewnia on zaawansowaną cyfrową ochronę przed przeciążeniem narzędzia i akumulatora przy trudnych lub długotrwałych pracach oraz znacząco zwiększa wydajność narzędzia pracującego pod obciążeniem. System zapewnia też optymalizację czasu pracy narzędzia i dba o zwiększoną żywotność baterii wykonanej w technologii Redlithium-Ion.

Jak łatwo się domyślić, technologia ta to kolejna innowacja MILWAUKEE® zapewniająca dłuższy czas pracy oraz podniesioną trwałość baterii. I nie tylko chodzi tu o wzmocnioną konstrukcję obudowy akumulatora i zabezpieczenia dla każdego ogniwa z osobna, ale też o wbudowaną elektronikę monitorującą poszczególne ogniwa oraz zabezpieczającą je przed przeciążeniem.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe MILWAUKEE® M18 FUEL

Kolejne rozwiązania charakteryzujące zarówno ten, jak i pozostałe modele w gamie akumulatorowych pilarek łańcuchowych MILWAUKEE® M18 FUEL, to między innymi włącznik spustowy z regulacją prędkości, który wyzwala reakcję silnika i osiągnięcie maksimum prędkości w niecałą sekundę oraz szczelny i łatwo dostępny zbiornik oleju z przeziernym okienkiem podglądowym.

Pozostałe cechy akumulatorowej pilarki łańcuchowej M18 FCHS35 oraz jej siostrzanych modeli uwidaczniają się przy zestawieniu ich podstawowych parametrów w formie tabeli.

MODELM18 FCHSCM18FCHS35 (nowość)M18FCHS
Długość prowadnicy30 cm35 cm40 cm
Napięcie18 V18 V18 V
Pojemność akumulatora12 Ah12 Ah12 Ah
Prędkość łańcucha12,4 m/sek12,4 m/sek12,4 m/sek
Waga z akumulatorem6,4 kg6,4 kg6,4 kg

Akumulatorowe kontra spalinowe i sieciowe pilarki łańcuchowe: przewagi i benefity systemu M18 FUEL

Choć jest to zaskakujące i dla niektórych wręcz paradoksalne, akumulatorowa rodzina pilarek łańcuchowych MILWAUKEE® posiada wiele przewag nad swoimi spalinowymi i sieciowymi odpowiednikami. Wynika to nie tylko z faktu posiadania pewnych cech przynależnych wyłącznie narzędziom zasilanym z akumulatora, ale też z tego, że w elektronarzędziach akumulatorowych wyeliminowane zostały kluczowe mankamenty narzędzi zasilanych silnikami spalinowymi i elektrycznymi na prąd zmienny 230 V.

Akumulatorowe pilarki łańcuchowe MILWAUKEE® M18 FUEL

Wiodąca grupa przewag wobec spalinowych odpowiedników wynika z samej istoty zasilania, czyli braku napędu opartego na paliwie. Pilarki akumulatorowe po prostu nie emitują żadnych spalin, co pozwala na swobodną pracę nimi w zamkniętych pomieszczeniach bez ryzyka wdychania spalin zawierających szkodliwe substancje. Ma to wymiar prozdrowotny, ale też i ekologiczny, gdyż nie dochodzi tu do zanieczyszczania powietrza. Kolejną konsekwencją tego faktu jest brak konieczności stosowania urządzeń wentylacyjnych i zasygnalizowane już poszerzone spektrum zastosowań tych elektronarzędzi, a więc bezproblemowa praca nimi w tunelach czy wykopach głębokich na kilka metrów. Następnym istotnym czynnikiem jest czasochłonna konserwacja napędu, która w przypadku zasilania akumulatorowego jest praktycznie zerowa, podczas gdy przy spalinowych elektronarzędziach jest konieczna i skutkuje dodatkowymi kosztami utrzymania narzędzia w dobrej kondycji i gotowości do pracy poprzez choćby dbanie o rozrusznik, czy zapewnianie paliwa, które nie wszędzie jest dostępne i które trzeba ponadto przechowywać w określony sposób.

Na korzyść akumulatorowo zasilanych pilarek łańcuchowych M18 FUEL przemawia też ich mobilność i brak kabli, koniecznych w przypadku ich sieciowych odpowiedników. Przekłada się to na zwiększone bezpieczeństwo – nie ma ryzyka potknięcia o przewód – oraz nieograniczony zasięg w obrębie miejsca pracy, ponieważ brak tu ograniczenia w postaci kabla i ewentualnego przedłużacza. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze specyfika konstrukcji napędów bezszczotkowych DC stosowanych w narzędziach akumulatorowych M18 FUEL, która wyeliminowała tak zawodne w przypadku silników 230 V AC szczotki węglowe. Na uwagę zasługuje też czas osiągania przez nie gotowości do pracy, ponieważ rozruch w przypadku motorów zasilanych akumulatorowo trwa z reguły krócej niż jedna sekunda.

W ramach zakończenia

To, co najsilniej łączy opisane w pierwszych akapitach trzy akumulatorowe pilarki łańcuchowe MILWAUKEE®, to oczywiście system M18 FUEL, który obejmuje profesjonalne urządzenia zasilane prądem 18 V DC. Prąd ten wszystkim trzem pilarkom dostarczają akumulatory Redlithium-Ion, dostępne w pojemnościach od zaledwie 2,0 Ah do nawet 12,0 Ah. Baterie te tworzą więc pewien ekosystem, w którym poszczególne narzędzia mogą się dowolnie przełączać z jednej baterii na drugą. Wszystkie akumulatory M18 oferują ponadto dodatkowe funkcjonalności, takie jak wskaźnik naładowania, zdatność do niezakłóconego działania w warunkach zimowych (do -20°C) oraz system ochrony przed przeładowaniem lub zbyt głębokim rozładowaniem. Dzięki tym oraz wszystkim wcześniej opisanym atrybutom, pilarki akumulatorowe MILWAUKEE® M18 FUEL z powodzeniem podejmują konkurencję ze swoimi spalinowymi odpowiednikami, oferując równorzędną moc, a na wielu innych polach je prześcigając.

Więcej informacji o narzędziach MILWAUKEE znajdziesz na stronie: pl.milwaukeetool.eu

4/5 - (2 votes)

Data publikacji: 20 sierpnia, 2022

Autor:

4/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły