Elektronarzędzia

Elektronarzędzia firmy Makita dla cieśli – prezentacja wybranych produktów

Prace konstrukcyjne i wykończeniowe na dachu często wymagają wykorzystania specjalistycznych elektronarzędzi. Makita oferuje w tym zakresie szeroką gamę modeli zasilanych sieciowo, jak również akumulatorowych, w które powinien być wyposażony współczesny cieśla. Niniejsze omówienie prezentuje cztery modele sieciowe, stanowiące zaledwie wycinek katalogu producenta. Są to jednak elektronarzędzia, co najistotniejsze, spełniające wymagania pracy, z jaką spotyka się przy obróbce drewna konstrukcyjnego każdy profesjonalista.

Pilarka stołowa 315 mm Makita 2712

Ta klasyczna, budowlana pilarka stołowa (wymiary 167 x 70 x 81 cm) wyposażona w standardową tarczę 315 mm zasilana jest wydajnym i mocnym silnikiem indukcyjnym o mocy 2000 W. Dzięki wadze 53 kg zapewnia stabilność podczas pracy, a dzięki kółkom zamontowanym przy nogach i wygodnym uchwytom na dłonie daje się bardzo łatwo przetransportować z jednego miejsca na drugie. Duży zakres prędkości obrotowej – od 2950 do 3400 obrotów na minutę – gwarantuje gładkie cięcia nawet największych dopuszczalnych dla tej piły elementów drewna konstrukcyjnego, czyli o grubości do 85 mm przy cięciu pod kątem 90° i do 58 mm podczas cięcia pod kątem 45°. Dużym usprawnieniem jest tu opcjonalne przedłużenie stołu po lewej stronie piły, które umożliwia obróbkę dłuższych elementów drewna konstrukcyjnego oraz przyłącze na odciąg wiórów. Na uwagę zasługuje też dołączony popychacz, dzięki któremu praca operatora piły staje się bezpieczniejsza oraz osłona tarczy tnącej, zwiększająca bezpieczeństwo, która mocowana jest na wrzecionie poprzez standardowy otwór 30 mm.

Elektronarzędzia firmy Makita dla cieśli – prezentacja wybranych produktów
Pilarka ukośna 305 mm Makita LS1219L

Pilarka ukośna 305 mm Makita LS1219L

To kolejna pilarka, ale o zupełnie innej konstrukcji i przeznaczeniu niż poprzednio omówiona. LS1219L świetnie sprawdza się przy precyzyjnych pracach, gdy liczy się czystość wykonania cięcia. Dzięki mocy znamionowej 1800 W, obrotom na poziomie 3200 na minutę i funkcji łagodnego startu, gwarantuje czyste wejście w materiał i stabilne cięcie do samego końca. Za precyzję odpowiada tu nie tylko znacznik laserowy, ale przede wszystkim system prowadzenia głowicy po stałej prowadnicy rurowej, co pozwala jednocześnie na zaoszczędzenie miejsca z tyłu urządzenia i stawianie go blisko ścian bez ryzyka kolizji z nimi. Tarcza tnąca „Efficut” o średnicy 305 mm i średnicy otworu 30 mm wyposażona w 60 zębów jest stałym elementem wyposażenia i umożliwia dokonywanie cięć w zakresie 107 x 363 mm pod kątem 90° oraz 107 x 255 pod kątem 45°. Maksymalnym wymiarem jaki można ciąć omawianym modelem jest 120×292 mm. Największą zaletą tej pilarki jest jej wszechstronność zagwarantowana poprzez uchylność głowicy na prawo i lewo w zakresie 0-48° oraz obrotowość talerza w prawo i lewo w zakresie 0-60°. Taka kombinacja ustawień pozwala na wręcz dowolne i rzeczywiście skomplikowane cięcia, tak potrzebne choćby przy konstruowaniu więźby dachowej (zacięcia kulawki, cięcia koszowe, zaciosy itd.).

Wszystkie te funkcje wsparte są dodatkowymi usprawnieniami, takimi jak odprowadzanie pyłu, czytelna skala cięcia ukośnego i kompaktowymi wymiarami (90 x 66 x 73 cm) na czele. Ukośnica LS1219L oferowana jest przez firmę Makita w zestawie ze wspomnianą tarczą „Efficut”, workiem na pył, kluczem imbusowym 2,5 mm, trójkątem nastawczym i pionowym zaciskiem śrubowym, jednak każdy klient może poszerzyć jej wyposażenie o kilka innych pozycji osprzętu opcjonalnego, nie pomijając szerokiej gamy tarcz w standardzie 305 mm. Maszyna posiada przewód zasilający o długości 5 metrów.

Elektronarzędzia firmy Makita dla cieśli – prezentacja wybranych produktów
Wiertarka Makita DS4012

Wiertarka Makita DS4012

Praca cieśli czasami wymaga wykonywania wierceń w grubych belkach, czy też w metalu, jednak przy tych operacjach nie sięga się po szybkoobrotowe klasyczne wiertarki, lecz po jednobiegowe elektronarzędzia o wysokiej mocy, niskich obrotach i bardzo dużym momencie obrotowym. Taka właśnie jest wiertarka DS4012 od Makity wyposażona w silnik 750 W i zębaty uchwyt wiertarski 2-13 mm, pozwalająca na wiercenie w belkach wiertłami spiralnymi i świdrami do średnicy 36 mm. Innowacyjny system chłodzenia silnika pozwala na spore przeciążenia i wykorzystywanie wiertarki także w roli mieszarki. Swobodę pracy podnosi płynna regulacja obrotów w zakresie 0–600 na minutę, funkcja zmiany kierunku obrotów, kluczykowy uchwyt wiertarski wykonany z wytrzymałej stali, dodatkowy uchwyt prosty oraz zamknięta rękojeść główna, którą operator elektronarzędzia może obrócić o 360° wybierając jedną z 24 pozycji. Ze swoją wagą 2,8 kg i wymiarami 34 x 8 x 39 cm wiertarka DS4012 stanowi bardzo silne i zarazem kompaktowe wsparcie dla każdego cieśli.

Elektronarzędzia firmy Makita dla cieśli – prezentacja wybranych produktów
Strug ciesielski Makita 1806B

Strug ciesielski Makita 1806B

Ten model jest doskonałym wyborem służącym do obróbki drewna, wygładzenia szorstkich krawędzi czy uszlachetnienia materiału. Przy wadze 9,0 kg, nisko położonym środku ciężkości i szerokości strugania 17 cm, strug 1806B prowadzi się doskonale, zagłębiając się na maksymalnie 2 mm w obrabiany materiał. Obroty bez obciążenia na poziomie 15 tysięcy na minutę, osiągane dzięki silnikowi o mocy 1200 W, gwarantują idealne wykończenie drewna, a długa na 530 mm stopa pozwala prowadzić narzędzie bardzo pewnie. Strug dostarczany jest w zestawie z prowadnicą równoległą, ostrzem tnącym ze stali HSS, uchwytem do ostrzenia noża, trójkątem nastawczym, kluczem imbusowym 4 mm i drewnianą skrzynką do bezpiecznego przechowywania.

Podsumowanie

Powyższe cztery modele to zaledwie wycinek oferty Makita, skierowanej do profesjonalistów zajmujących się obróbką drewna konstrukcyjnego. Niezależnie jednak, po które narzędzie sięgną fachowcy, zawsze mogą oni liczyć na wsparcie w postaci szerokiego wachlarza osprzętu dodatkowego oraz 2-letnią ochronę gwarancyjną, a także sieć autoryzowanych punktów serwisowych na terenie całego kraju.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 16 marca, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Darek
    wtorek, 21 marca, 2023

    Makita to sprawdzona firma, polecam. Warto łapać promocje na domitech.pl.

Podobne artykuły