Elektronarzędzia

Ukośnica Bosch GCM 8 S Professional w pracach stolarskich

Przenośne ukośnice dla stolarzy i parkieciarzy. O możliwościach wykorzystania ukośnicy GCM 8S opowiada stolarz Tomasz Żarski.

Parkiet

Ukośnica przenośna do paneli GCM 8 S Professional to idealne narzędzie głównie przede wszystkim do prac parkieciarskich. Lekkie i przenośne narzędzie pozwala na transport bezpośrednio do miejsca nakładania parkietu i umożliwia jego dokładne docięcie do wymiarów pomieszczenia.

Przy wyborze ukośnicy warto zwrócić uwagę na jej stabilność i to czy, jak w przypadku modelu Boscha, tworzy własne stanowisko pracy. Pozwala to bowiem oszczędzić czas – nie trzeba chodzić do wydzielonego do cięcia pomieszczenia.

W przypadku wielogodzinnej pracy, przy której potrzebujemy większego komfortu, sprawdźmy, czy na rynku dostępny jest dostosowany do ukośnicy odpowiedni stół.

Ponieważ prace parkieciarskie prowadzone są na różnych etapach budowy, w różnych warunkach, bardzo przydatne jest dobre oświetlenie oraz wskaźnik laserowy. Laser powinien być bardzo dobrze spasowany z tarczą, co umożliwia dokładne, szybkie i bezbłędne cięcie. Podziałka na culadze i dokładny laser pozwalają uzyskać dokładny odcinek bez dodatkowych pomiarów i zakreśleń.

Ukośnica GCM 8S umożliwia cięcie materiałów do 27 cm szerokości i 6 cm wysokości, a w praktyce parkieciarza cięcie większych materiałów nie jest potrzebne. Podwójny wysięgnik zapewnia dobre ustawienie materiału, paneli laminowanych i parkietu. Istotne jest także to, by zaciski mocujące, jak w modelu Bosch, nie pozostawiały śladów – inaczej trzeba podkładać drewniany klocek, by nie zniszczyć ciętego materiału. Większość parkieciarzy używa ukośnic bez posuwu. W ukośnicy GCM 8S posuw i duża tarcza pozwalają na docinanie klepki podłogowej na długość i dopasowywanie jej do ściany dłuższą krawędzią.

Ukośnica GCM 8S umożliwia również docinanie do potrzebnej długości paneli podłogowych i ściennych czy desek barlinkowskich. Bardzo dokładne cięcie i spasowanie uzyskuje się także przy wykończeniach – listwach przypodłogowych i progowych.

Taras

Ukośnica Bosch Professional GCM 8 S przyda się również do prac przy tarasach. Pozwoli przyciąć kątówki do konkretnych wymiarów tarasu, szybko wprowadzić na miejscu zmiany w długości, a także przygotować balustrady. Ukośnica Bosch świetnie sprawdza się przy przycinaniu tracek i podchwytów, ponieważ przycięte elementy są idealnie dopasowane.

W balustradach z dolnym biegiem stosuje się często nietypowe kąty do 58%. Ukośnica Bosch oferuje możliwość regulacji skosu do takich wartości za pomocą specjalnego pokrętła. Stabilizacja na kątach nietypowych zapewnia powtarzalność cięcia, przez co można bardzo szybko przyciąć wszystkie elementy balustrady, a do przeprowadzenia tego typu prac w zupełności wystarczy ukośnica oraz wkrętarka.

Panele ścienne i boazeria

Kolejnym zastosowaniem ukośnicy jest docinanie paneli ściennych lub boazerii na długość. W przypadku układu ukośnego możemy dodatkowo przyciąć panele pod niestandardowym kątem. Narzędzie przyda się również w pracach wykończeniowych przy docinaniu na wysokość lub pod kątem kątowników, cokolików i ćwierćwałków.

Montaż drzwi

Ukośnica przenośna Boscha przyda się również przy montażu drzwi – pozwoli szybko przyciąć kliny do framug oraz przygotować belki rozporowe i ustabilizować całość pianką. W kolejnym etapie prac można ją wykorzystać do przygotowania opaski na drzwi. Cięcia są bardzo dokładne i pozwalają na idealne spasowanie materiałów, przy samych drzwiach urządzenie przyda się jedynie do przycinania profili.

Schody

Przenośną ukośnicę można wykorzystać również do prac przy schodach. O ile do przycięcia samych stopni użyjemy modelem o większej tarczy, np. Bosch GCM 12 SD Professional, to mała ukośnica przyda się do prac wykończeniowych. Łatwo nią dociąć cokoliki przyścienne o długości ok. 7-8 cm, a także szybko dopasować opaskę kończącą schody. W przypadku wysokich cokołów można skorzystać z innego kąta nachylenia tarczy.

W przypadku modnych ostatnio klepek na schodach warto na miejscu przy pomocy ukośnicy przygotować nosek na klepkę osłaniający ostatnie 5 cm stopnia.

Laminaty

O kolejnym ważnym zastosowaniu ukośnicy można przekonać się podczas cięcia płyt laminowanych. Zdaniem dużej części stolarzy, cięcie ukośnicą strzępi materiał. Uważają oni, że dolna krawędź cięcia wyjdzie gładka, a górna poszczypana. W takim wypadku ważna jest technika. Ukośnica Boscha ma lekki dokładny posuw i ogranicznik zagłębiający, co pozwala na cięcie laminatów po uprzednim zblokowaniu piły z wysokości. Wystarczy ustawić ogranicznik na 5 mm, zagłębić piłę, pierwsze cięcie wykonać podcinając ruchem wstecznym, wyjechać, zdjąć blokadę i zagłębić raz jeszcze, a uzyskamy precyzyjne cięcie. Ważne by pierwsze cięcie zrobić ruchem wstecznym, pozwala to bowiem uniknąć „szarpnięcia”.

Ukośnica Bosch GCM 8 S Professional w pracach stolarskich

Prace na wysokościach

Przy pracach wymagających przenoszenia ukośnicy na różne wysokości przydaje się lekkość ukośnicy – w wypadku Boscha 15 kg – i bardzo dobry uchwyt, dzięki któremu ukośnicę można nieść stabilnie, bez bujania. Do prac takich należy przede wszystkim przycinanie więźb dachowych, gdzie trzeba dopasowywać elementy. Mała waga ukośnicy pozwala na jej wykorzystanie również przy podbitkach na zakończenie dachu wykonywanych z boazerii. Należy wtedy docinać boazerię na miejscu, zarówno na długość, jak i pod kątem 45 stopni.

Ponadto ukośnica możemy wykorzystać również przy wszystkich konstrukcjach szkieletowych wykonanych z drewna – do cięcia sklejki i płyt wiórowych lub płyty PCV do wykończeń meblowych, a w wykończeniach meblowych nawet do takich czynności jak przycinanie szuflad. W każdej szufladzie potrzebne są 4 formatki przygotowane w stolarni, co w przypadku zamawiania na zewnątrz całej szafy stanowi pokaźny koszt. Szuflady można przyciąć ukośnicą z gotowych wstęg. Ukośnicę można użyć również w zamówieniach niestandardowych do docięcia półek, gdy szafka jest źle dopasowana. Często zamawiany jest sam korpus szafki, a drzwiczki zamawiane są po dopasowaniu szafki w pomieszczeniu.

Cechy, na które warto zwrócić uwagę

Powtarzalność:
Pierwszą ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest powtarzalność, stabilne powtarzalne cięcie. Warto sprawdzić, jak działają blokady, czy można wielokrotnie powtórzyć cięcie dla tego samego kąta, czy cięcie za każdym razem jest takie samo, bez zbędnej kalibracji urządzenia. Przy okazji można zwrócić uwagę na regulację skosu, im wyższa tym urządzenie jest bardziej uniwersalne.

Prędkość obrotowa i ilość zębów:
Wyższa prędkość i liczba zębów zapewnia dokładniejsze cięcie. Ukośnica Bosch GCM 8 S Professional standardowo wyposażona jest w tarczę 48-zębową przy średnicy 216 mm, co przy prędkości obrotowej 5000 obrotów pozwala na idealne cięcie wszystkich wymienionych wcześniej elementów.

Dane techniczne GCM 8 S Professional
Moc nominalna 1400 W
Prędkość obrotowa bez obciążenia 5000 obr./min
Średnica tarcz 216 mm
Średnica otworu tarczy 30 mm
Regulacja skosu 50°L, 58°
Regulacja kąta nachylenia 47°L
Ciężar 15 kg

Ponadto warto zwrócić uwagę na otwór tarczy, ze względu na późniejszą wymianę. Dla standardowego wymiaru 30 mm, dostępnych jest wiele zamiennych tarcz o różnej liczbie zębów, co pozwala na bardziej uniwersalne zastosowanie urządzenia. Delikatne elementy lakierowane lub fornirowane dobrze ciąć tarczą z minimum 60 zębami, a do konstrukcji aluminiowych, takich jak drzwiczki czy listwy, używać specjalnie przystosowanej tarczy.

Stabilność i bezpieczeństwo:

Ukośnica Bosch GCM 8 S ma odpowiednią płaszczyznę stabilizacyjną, bardzo dobrze trzyma się na poziomych płaszczyznach, a dobrą widoczność materiału zapewnia oświetlenie. Szeroka osłona posuwu nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale zapobiega zanieczyszczeniom i pozwala na długą pracę urządzenia bez zbędnej konserwacji.

4.3/5 - (6 votes)

Data publikacji: 4 kwietnia, 2012

Autor:

4.3/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły