Elektronarzędzia

Akumulatorowe piły MILWAUKEE do metalu i drewna

Wybór akumulatorowych pił i pilarek MILWAUKEE wykonanych w systemie M18 jest na tyle szeroki, że każda grupa zawodowa może w nim znaleźć coś dla siebie. Z punktu widzenia oczekiwań profesjonalnego dekarza, na dużą uwagę zasługują dwa modele pił szablastych – M18 ONEFSZ-502X i M18 FHZ-502X – oraz jeden szczególny model pilarki tarczowej oznaczonej symbolem M18 FCS66-0C. Wszystkie pozwalają pracować z różnymi materiałami – od drewna, poprzez metale, a na tworzywach sztucznych skończywszy – co czyni z nich niezwykle uniwersalne mobilne elektronarzędzia.

Piła szablasta M18 ONEFSZ- 502X – wszechstronne narzędzie do prac silnie obciążających

Ten model to odpowiednik piły M18 FSZ, jednak wzbogacony o technologię ONE-KEY, która w znaczącym stopniu zmieniła sposób obsługi narzędzia. W prezentowanej wersji 502X piła stanowi serce zestawu obejmującego również walizkę, dwa akumulatory 5,0 Ah (Li-Ion) oraz szybką ładowarkę. Narzędzie wyposażone w stosownie dobrane brzeszczoty pozwala wykonywać szybko nawet silnie obciążające głębokie cięcia w drewnie, stali, metalach żelaznych i nieżelaznych oraz przecinać elementy wykonane z tworzyw sztucznych (rury na bazie PVC, PE, PUR).

Jak większość elektronarzędzi akumulatorowych z rodziny M18, czyli pracujących na prądzie 18 V, piła ta zasilana jest bezszczotkowym silnikiem POWERSTATE™ zaprojektowanym przez MILWAUKEE tak, by osiągnąć kilkukrotnie dłuższą żywotność i zapewnić szybsze cięcie (magnesy najwyższej klasy i uzwojenie bogatsze w miedź o 175% w porównaniu do poprzedniej generacji). Piłę wyposażono w kilka systemów z inteligentnym systemem REDLINK PLUS™ na czele. Zapewnia on zaawansowaną cyfrową ochronę przed przeciążeniem narzędzia i akumulatora przy trudnych lub długotrwałych pracach oraz znacząco zwiększa wydajność narzędzia pracującego pod obciążeniem. System zapewnia też optymalizację czasu pracy narzędzia i dba o zwiększoną żywotność baterii wykonanej w technologii REDLITHIUM™. Jak łatwo się domyślić, technologia ta to kolejna innowacja MILWAUKEE zapewniająca dłuższy czas pracy oraz podniesioną trwałość baterii. I nie tyle chodzi tu o wzmocnioną konstrukcję obudowy akumulatora, co o wbudowaną elektronikę monitorującą poszczególne ogniwa oraz zabezpieczającą je przed przeciążeniem. Kolejne rozwiązania „pro-user”, zastosowane w pile szablastej M18 ONEFSZ-502X, to opatentowany system ochrony przekładni zębatej, zabezpieczający skrzynkę przekładniową w przypadku zablokowania się ostrza, uchwyt brzeszczotu, zaprojektowany dla beznarzędziowej wymiany ostrzy, nastawna stopa dla optymalnego wykorzystania brzeszczotów piły oraz regulowany łagodny start, umożliwiający precyzyjniejsze rozpoczęcie cięcia oraz chroniący baterię i minimalizujący drgania.

To, co profesjonalni dekarze na pewno docenią, to również funkcja automatycznego hamulca powodująca zatrzymanie ostrza w momencie przejścia przez materiał. Dzięki temu ryzyko przypadkowego przecięcia kolejnych elementów na linii cięcia (np. przewodów elektrycznych, rur instalacji wodnych itp.) zostało wyeliminowane. Doskonałym rozwiązaniem jest też możliwość zapisania w pamięci urządzenia trzech dedykowanych ustawień, zwykle tych najczęściej potrzebnych, między którymi użytkownik może łatwo się przełączać. Znaczenie ma też metalowy element podtrzymujący baterię po jej wsunięciu – ogranicza jej drgania, wzmacniając stabilizację całej piły.

Na koniec nie sposób pominąć najważniejszego wyróżnika tej wszechstronnej piły, czyli systemu ONE-KEY™, który oparty jest na protokole Bluetooth i specjalnie napisanej aplikacji na urządzenia mobilne. System ten, oparty na chmurze obliczeniowej, otwiera kilka istotnych możliwości:

 • pozwala zdalnie lokalizować i śledzić narzędzie w obrębie placu budowy,
 • umożliwia zabezpieczenie narzędzia na odległość, m.in. poprzez zdalne blokowanie,
 • umożliwia zdalne personalizowanie ustawień elektronarzędzia, optymalizując je dla każdego zastosowania, które – jak już zostało to wspomniane – może zostać zapisane w postaci jednego z trzech różnych programów pracy.

Piła szablasta M18 FHZ-502X, czyli lekkie narzędzie do wszelkich prac

W odróżnieniu od poprzednika, ten model jest bardzo lekki (zaledwie 2,6 kg z akumulatorem 5,0 Ah), dzięki czemu można długo nim pracować z ręką uniesioną ponad głową. Za napęd tej w zasadzie 1-ręcznej piły odpowiada silnik POWERSTATE™, za ochronę całego zespołu „napęd – akumulator” odpowiada system REDLINK PLUS™, przy czym sama bateria to oczywiście opisany wcześniej typ REDLITHIUM™, zaś za ergonomię i wygodę odpowiadają takie rozwiązania, jak obrotowa stopa dla uzyskania wygodnej pozycji podczas cięcia oraz system Fixtec dla mocowania brzeszczotów jedną ręką i wbudowana dioda LED doświetlająca obszar roboczy. Profesjonalni dekarze doceniają w tym modelu nie tylko jego niską wagę przy jednoczesnej dużej mocy, ale też działanie elektroniki, która kontroluje długość skoku i pilnuje, by wydatek mocy był stały przy zmiennym obciążeniu (system REDLINK PLUS™). Nazwa modelu zdradza, że co prawda nie posiada on funkcjonalności ONE-KEY™, natomiast jest on oferowany w bogatym zestawie obejmującym narzędzie, walizkę HD Box, dwa akumulatory i szybką ładowarkę.
Zasadnicze różnice między opisanymi powyżej dwoma modelami pił szablastych najlepiej uwypukla poniższe porównanie przygotowane w formie tabeli.

Akumulatorowe piły MILWAUKEE do metalu i drewna

Pilarka M18 FCS66-0C – godny zamiennik dla sieciowych pilarek Ø 190 mm

Typowym problemem fachowców, gdy „przesiadają” się z narzędzi sieciowych na akumulatorowe, jest regularny brak wystarczającej mocy lub zapasu energii w akumulatorze. Jednak taka przypadłość nie dotyczy modelu M18 FCS66-0C, ponieważ ta pilarka do drewna i tworzyw sztucznych, po wyposażeniu w akumulator 12,0 Ah z rodziny M18, zapewnia identyczną moc co sieciowe odpowiedniki oraz zapas energii wystarczający do 750 cięć deski sosnowej o wymiarach 90 x 45 mm – oczywiście na jednym ładowaniu. Jak w poprzednio opisanych narzędziach, tak i tutaj użytkownicy spotykają się z systemem REDLINK PLUS™, (m.in. zwiększa wydajność pilarki w miarę rosnącego obciążenia) oraz akumulatorem w standardzie REDLITHIUM™, z tym że chodzi tu o baterie o najwyższej pojemności 12,0 Ah o wzmocnionej obudowie i wydajności. Pozostałe istotne cechy pilarki M18 FCS66-0C wyglądają następująco:

 • tarcza Ø 190 mm,
 • stała prędkość 5800 obrotów / min.,
 • głębokość cięcia pod kątem 90 stopni do 66 mm (trzy płyty OSB w jednym stosie),
 • głębokość cięcia pod kątem 45 stopni do 48 mm,
 • metalowy haczyk na górze obudowy dla łatwego przechowywania narzędzia,
 • adapter do odkurzacza,
 • lekka magnezowa stopa,
 • dioda LED dla oświetlenia miejsca wykonywania cięcia,
 • cięcie skośne pod kątem 56°,
 • waga 5,2 kg (z baterią),
 • wyposażenie obejmujące tarczę, prowadnicę, adapter do odkurzacza oraz klucz do tarczy.
MODELM18 ONEFSZ-502XM18 FHZ-502X
Długość skoku (mm)32,0022,00
Ilość suwów (1/min)0-3000 (płynna regulacja)0-3000 (płynna regulacja)
Akumulator i napięcie (V, Ah)Redlithium-Ion, 18 V, 5,0 AhRedlithium-Ion, 18 V, 5,0 Ah
Czas ładowania (minut)Około 59Około 59
Waga z akumulatorem (kg)3,82,6
System Redlink PlusTakTak
System One-KeyTakNie
Przeznaczenie (materiały)Drewno, metal, tworzywaDrewno, metal
System pracyDwuręcznyJednoręczny

W ramach zakończenia

To, co najsilniej łączy opisane wyżej trzy elektronarzędzia MILWAUKEE to oczywiście system M18, który obejmuje profesjonalne urządzenia zasilane prądem 18V DC. Energie tą wszystkim trzem piłom dostarczają akumulatory REDLITHIUM™, dostępne w pojemnościach od zaledwie 2,0 Ah do nawet 12,0 Ah. Baterie te tworzą więc pewien ekosystem, w którym poszczególne narzędzia mogą się dowolnie przełączać z jednej baterii na drugą. Wszystkie akumulatory M18 oferują ponadto dodatkowe funkcjonalności, takie jak wskaźnik naładowania, zdatność do niezakłóconego działania w warunkach zimowych (do -20°C) oraz system ochrony przed przeładowaniem lub zbyt głębokim rozładowaniem.

Więcej informacji o narzędziach MILWAUKEE znajdziesz na stronie:
pl.milwaukeetool.eu

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 11 marca, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły