Ubrania robocze

Bezpieczeństwo na dachu: jak odpowiednio dobrać ubrania BHP dla dekarzy?

Pewne zawody wiążą się ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia i życia. Do grupy tej zalicza się dekarz, budujący, remontujący i naprawiający dachy, a zatem pracujący za wysokości. Musi on zapewniać sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa, stosując się do norm i procedur BHP, a także nosząc odpowiedniej jakości odzież i obuwie robocze.

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z wykonywaniem pracy dekarza? Jednym z głównych jest zła pogoda – osoba wykonująca ten zawód pracuje pod gołym niebem przez cały rok, toteż narażona jest na upały, zimno, wichury, opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Dach może też mieć śliską lub pochyłą powierzchnię, zwiększającą ryzyko upadku z dużej nieraz wysokości. Do tego dochodzą twarde i ostre przedmioty (w tym narzędzia używane do wykonywania obowiązków zawodowych) oraz wystające krawędzie dachu. Dekarz musi więc bezwzględnie trzymać się norm BHP, jak również dostosować odzież do warunków panujących w miejscu pracy.

mezczyzna-na-dachu-dekarz

Ubiór roboczy dekarza – najważniejsze cechy

Zadaniem odzieży roboczej BHP jest nie tylko zapewnienie pracownikowi komfortu oraz zapobieżenie uszkodzeniu lub zniszczeniu jego własnych ubrań, lecz przede wszystkim zagwarantowanie mu wysokiego poziomu ochrony przed niebezpiecznymi, szkodliwymi warunkami panującymi w miejscu pracy.

Dekarski strój roboczy BHP składać się powinien z: bluzy roboczej, kamizelki ostrzegawczej, rękawic odpornych na rozdarcia, specjalnych spodni dekarskich i obuwia roboczego. Ważnym elementem wyposażenia powinny również być środki ochrony osobistej, zwłaszcza zestaw asekuracyjny razem z linką i amortyzatorem; należy go używać, jeśli istnieje taka konieczność, bądź nie ma możliwość zastosowania elementów takich jak pomosty zabezpieczające oraz siatki bezpieczeństwa. Warto też stosować ochraniacze na kolana i łokcie.

ubior-roboczy-dekarza-najwazniejsze-cechy

Istotnymi cechami każdego elementu stroju roboczego dekarza powinny być:

1) Wytrzymałość – dekarz w trakcie pracy styka się z ostrymi krawędziami dachu, dlatego jego odzież musi być odporna na rozdarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zapewni osłonę ciału pracownika. Wybierając ubranie, trzeba się więc kierować jakością i wytrzymałością materiałów użytych do jego wytworzenia.

2) Wygoda, komfort – chodzi przede wszystkim o odpowiednio dobrany rozmiar i krój, który nie krępuje ruchów, a także materiały przyjemne w dotyki i niepowodujące podrażnień. Dobrze, jeśli ubiór ma możliwość regulacji długości rękawów czy nogawek oraz szerokości w pasie – wówczas tym łatwiej można dopasować go do sylwetki.

3) Funkcjonalność – liczne i pojemne kiszenie, umiejscowione pod ręką, możliwość przypięcia potrzebnych narzędzi, itd.

4) Estetyka – dekarz jest pracownikiem wykonującym zadania zlecone na zewnątrz, toteż kontaktuje się z innymi ludźmi. Często są to inwestorzy bądź inni zleceniodawcy, którzy oceniają pracownika również po wyglądzie – dlatego odzież robocza powinna być nie tylko porządna i czysta, ale też cechować się przyjemnym dla oka, modnym i nowoczesnym krojem. 

Obuwie dla dekarza

Osoba pracująca na dachu narażona jest przede wszystkim na upadek z dużej wysokości. Uchronić przed nim może ścisłe przestrzeganie norm BHP, a także stosowanie odpowiedniego obuwia roboczego. Najważniejszym elementem butów dla dekarza jest ich podeszwa – musi ona mieć właściwości antypoślizgowe, dzięki którym zapewni dobrą przyczepność i ograniczy ryzyko upadku. Buty powinny też być odporne na uszkodzenia mechaniczne, aby ochronić stopę przed różnego rodzaju urazami. Istotną ich cechą jest też wygoda, wynikająca z kroju oraz dobrego dopasowania do stopy. Nie powinny one jednak być zbyt ciężkie, żeby nie powodować nadmiernego zmęczenia. Wszystkimi tymi walorami cechują się lekkie buty robocze ze sklepu DawpolBHP, dostępne w atrakcyjnych cenach.


Data publikacji: 8 września, 2023

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły