Ubrania robocze

Bezpieczne obuwie do prac dekarskich

Zawód dekarz obarczony jest wysokim ryzykiem zawodowym nie tylko ze względu na miejsce wykonywania pracy, ale także na czynniki zewnętrzne oddziaływujące na pracownika. Bezpieczne i komfortowe obuwie, które jest jednym z głównych elementów wyposażenia dekarza jest zatem podstawowym warunkiem swobody wykonywania pracy. Dobrze dobrane obuwie wpływa na bezpieczeństwo pracy. Rzutuje także na wizerunek pracownika i firmy.

Zagrożenia

Chodzenie po dachu jest szczególnie niebezpieczne. Warto więc zadbać o właściwe wyposażenie i odpowiednią ochronę. Praca wykonywana jest na zewnątrz budynków, dlatego dekarze szczególnie narażeni są na działanie warunków atmosferycznych. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego zagrożeniem są również upadki, poślizgnięcia, potknięcia, kontakt z gorącymi elementami, z ostrymi krawędziami, mikroklimat oraz uderzenia spowodowane przez spadające elementy. Na pracę dekarza wpływ mają także czynniki fizyczne jak hałas, wibracje, zmienne warunki atmosferyczne, czynniki chemiczne – smoły, lepiki, stosowane preparaty uszczelniające, czynniki biologiczne oraz czynniki ergonomiczne – wymuszona pozycja i wysiłek fizyczny. Praca wykonywana jest na wysokości najczęściej w pozycji stojącej na pomostach, rusztowaniach i drabinach. Wymaga wymuszonej pozycji ciała, co może powodować przeciążenia układu ruchu.

Zapobieganie wypadkom

Część wymienionych zagrożeń można wyeliminować za pomocą środków ochrony zbiorowej oraz stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Bardzo istotne są także czystość i porządek w miejscu pracy, które są obecnie standardem. Priorytetem jest bezpieczeństwo pracownika, dlatego pracodawcy przywiązują szczególną uwagę do stosowania wysokiej jakości środków ochrony indywidualnej.
Według statystyk PIP najczęstszym powodem wypadków przy pracy jest upadek spowodowany poślizgnięciem. Brudne, mokre podłoże stwarza wysokie ryzyko poślizgu. Dlatego tak ważnym staje się obecnie właściwy dobór obuwia do warunków pracy.

Obuwie chroniące przed wilgocią.

Obuwie chroniące przed wilgocią.

Pracując na dachu należy zadać sobie pytanie, jakie buty wybrać

Rynek zalewany jest obecnie przez różnego typu obuwie zróżnicowane pod względem cenowym i jakościowym. Sam fakt, że obuwie spełnia wymagania norm europejskich oraz produkowany jest w danej klasie ochronnej nie świadczy o tym, że obuwie gwarantuje wystarczający komfort pracy. Ważnym jest, z jakich materiałów zostało ono wykonane i do jakich prac jest przeznaczone.
By móc skupić się na wykonywanej pracy pracownik potrzebuje bezpiecznego i komfortowego obuwia. Profesjonalne buty mają za zadanie zabezpieczać stopy przed różnymi ryzykami jednocześnie.

Podeszwa

Dokonując doboru obuwia wybór konkretnego modelu należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej podeszwy, która w 100% odpowiada za właściwości antypoślizgowe obuwia.
Ochrona przed poślizgiem zależy od urzeźbienia bieżnika oraz od materiału, z którego został on wykonany. Zróżnicowanie technologiczne pozwala na dobór odpowiedniej podeszwy do warunków pracy. Przy pracy na pochyłych dachach wysoką ochronę zapewnia obuwie na podeszwie z poliuretanu i poliuretanu termoplastycznego (PU/TPU). Podeszwa ta została wysoko oceniona przez dekarzy, którzy potwierdzili jej skuteczną ochronę przed poślizgiem.
Ochrona czubka stanowi jego dodatkowe zabezpieczenie. Do pracy przy użyciu gorącej smoły i lepiku zaleca się stosowanie obuwia na podeszwie poliuretanowo-gumowej (PU /Guma), która odporna jest na temperaturę do 300OC w krótkotrwałym kontakcie. W okresie zimowym najlepszą ochronę gwarantuje podeszwa z dwuwarstwowego poliuretanu (PU/PU).

Wysokiej jakości materiały mają wpływ na komfort pracy.

Wysokiej jakości materiały mają wpływ na komfort pracy.

Cholewki

Na komfort i bezpieczeństwo wpływają odpowiednia konstrukcja buta oraz zastosowane na cholewki materiały. Wybór obuwia o jak najlepszych parametrach jest zatem kluczowy. Przy pracy dynamicznej, na nierównych powierzchniach kostki narażone są na urazy. Najlepszą ochronę gwarantują w tych warunkach trzewiki, które usztywnią kostkę i pozwolą na właściwe ułożenie stopy w stosunku do osi ciała. Także pochłanianie energii w części piętowej wpłynie na wyższy komfort pracy. Do pracy w zmiennych warunkach pogodowych zaleca się stosowanie obuwia ze skór licowych o zmniejszonej nasiąkliwości wodą. Zapobiega ono przemakaniu obuwia w wilgotnych warunkach. Przed uderzeniami spowodowanymi przez upadające przedmioty chronią podnoski bezpieczne. Na właściwości higieniczne wpływają zastosowane podszewki oraz wyściółki.

W zależności od temperatury i wilgotności stanowiska pracy można dobrać odpowiednią podeszwę, konstrukcję cholewki oraz materiały, z jakich zostały one wykonane. Dostępne są obecnie nie tylko trzewiki, ale także półbuty i sandały ze skór licowych lub nubuku i weluru o wysokim współczynniku przepuszczalności pary wodnej.
Nie ma jednego uniwersalnego modelu obuwia, który będzie odpowiedni do wszystkich prac. Dlatego zróżnicowanie technologiczne oferty umożliwia dobór właściwy do warunków pracy. Zastosowane wysokiej jakości materiały gwarantują bardzo dobre właściwości higieniczne obuwia, łatwość w utrzymaniu czystości oraz wygodę nawet przy długotrwałym stosowaniu. Projektowane ze szczególną starannością podeszwy uwzględniają ergonomię pracy i ich dostosowanie do różnych rodzajów nawierzchni.

Dostępna na rynku bogata oferta obuwia bezpiecznego pozwala na jego dobór na każde stanowisko. Komfortowe, wygodne, a przede wszystkim bezpieczne obuwie produkowane przez PPO pp w Strzelcach Opolskich spełnia wymagania norm europejskich, produkowane jest w Polsce, doskonale chroni przed poślizgiem i nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Szeroka oferta pozwala na zapewnienie bezpiecznej pracy oraz kształtowanie wizerunku solidnej firmy. Dobry dekarz nie może pracować bez odpowiedniego wyposażenia i sprzętu a obuwie bezpieczne jest jego kluczowym elementem.

Więcej informacji na www.ppo.pl

4.7/5 - (31 votes)

Data publikacji: 18 listopada, 2018

Autor:

4.7/5 - (31 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wojtek
    środa, 2 stycznia, 2019

    BHP przede wszystkim na dachu i nie tylko. Nie ma butów do każdej pracy i do wszystkich warunków atmosferycznych. Każdemu specjaliście potrzebne będzie kilka par butów w zależności co będzie robić. Dobrze, że mamy na rynku polską firmę PPO od 60 lat, która specjalizuje się właśnie w obuwiu specjalistycznym.

  2. Aga
    poniedziałek, 21 stycznia, 2019

    Jak wiadomo bezpieczeństwo i wygoda są najważniejsze w tego typu pracy. Te buty jak widać spełniają obie te role jednocześnie.

Podobne artykuły