Elektronarzędzia

Ciesielskie elektronarzędzia MAFELL

Są takie marki, które można nazwać wręcz kultowymi – marki, których klienci z czasem stają się nie tylko ich fanami, ale wręcz wyznawcami. Do takich ultra topowych producentów na pewno można zaliczyć firmę Mafell.

Ta założona w 1899 roku marka, produkująca nadal w 100% w Europie w swoich zakładach zlokalizowanych w Oberndorfie nad rzeką Neckar, postawiła nie tylko na jakość wykonania swoich produktów, ale też na innowacyjność w zakresie materiałów wykorzystywanych przy produkcji elektronarzędzi. Już w 1960 roku Mafell zaprezentował pierwsze obudowy napędów wykonane z lekkich odlewów magnezowych i jako jeden z pierwszych w Europie sięgnął po włókna szklane na bazie poliamidów. Stałe poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań techniczno-wzorniczych zaowocowały m.in. zaprezentowanym w 2006 roku wysokowydajnym silnikiem CUprex, co przełożyło się natychmiast na obecność w zestawieniu TOP 100 najbardziej innowacyjnych firm roku 2007. Wspomniany silnik CUprex to szczególne osiągnięcie firmy i wyjątkowy na tle konkurencji napęd. Jego unikalność polega na kompaktowych rozmiarach przy zwiększonym momencie obrotowym – dzięki powiększonej średnicy wirnika – i zarazem na minimalnej utracie mocy użytkowej, osiągniętej poprzez zmyślny trik, jakim jest zwiększenie średnicy miedzianych drutów w uzwojeniu.

W szerokiej ofercie elektronarzędzi marki Mafell właściwie wszystkie prezentują najwyższy poziom wykonania i efektywności, ale jest też kilka takich, które zasługują nie tylko na ich wymienienie, lecz i na nieco szersze omówienie. Poniższe zestawienie prezentuje cztery z nich.

Mafell to wcielona w narzędzia maksyma „Quality Made in Germany”, co wyroby firmy udowadniają na każdym kroku. Choć produkty tego producenta nie należą do najtańszych, to jednak relacja ich ceny do jakości i osiągów jest ogromną wartością dodaną, docenioną przez tysiące użytkowników narzędzi Mafell – między innymi tych opisanych poniżej.

Pilarka łańcuchowa ZSX Ec w wersjach 260 HM i 400 HM

Pilarka łańcuchowa ZSX Ec w wersjach 260 HM i 400 HM. Ciesielskie elektronarzędzia MAFELL

Pilarka łańcuchowa ZSX Ec w wersjach 260 HM i 400 HM

To bardzo mocne urządzenie o mocy 3000 W dostępne jest w dwóch wariantach: z głębokością cięcia do 26 cm oraz do 40 cm pod kątem prostym. Obie bliźniacze wersje pilarki oferują te same zakresy kątów cięcia (od -60 do +60 st.) i ważą niemal tyle samo (odpowiednio 13.9 i 14.6 kg). Pilarki świetnie tną lite drewno oraz laminowane belki, płyty kompozytowe czy materiały izolacyjne. Ciekawym atrybutem obu wersji jest regulowany wyrzutnik wiórów oraz automatyczny system smarowania łańcucha z regulacją prędkości i systemem zapobiegania wyciekowi oleju na drewno. Jednak to, co stanowi najważniejszą cechę odróżniającą je od pilarek innych firm – to specjalnie zaprojektowane łańcuchy pokryte węglikiem spiekanym. Łańcuchy te pomimo dużej głębokości cięcia (odpowiednio 26 i 40 cm) dają taką jakość cięcia, jakbyśmy cięli pilarką tarczową. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu na wykończanie krokwi po obróbce. Pilarki mogą obsługiwać osoby prawo, jak i leworęczne, pomagając sobie szynami prowadzącymi, które można wydłużać poprzez zastosowanie łączników.

Pilarka taśmowa Z 5 Ec

Pilarka taśmowa Z 5 Ec. Ciesielskie elektronarzędzia MAFELL

Pilarka taśmowa Z 5 Ec

Jest rozwinięciem i następcą legendarnej pilarki Z 3 K – jest to najbardziej uniwersalna maszyna dla kogoś, kto chce zacząć pracę w ciesielstwie, a nie wie od jakiej maszyny zacząć. Zakres prac obejmuje w zasadzie większość cięć wykonywanych przy konstrukcji więźb dachowych – począwszy od cięcia wzdłużnego i poprzecznego, poprzez przycinanie łuków, profilowania krokwi i płatew do wykonywania cięć pod wpusty i połączeń na zakładkę. Prześwit wynoszący 305 mm, prędkość obrotowa od 650 do 1550 obr./min., obrót taśmy do 30 stopni i ciężar wynoszący 13.7 kg, uczyniły z tego narzędzia idealną pilarkę taśmową dzięki połączeniu tych atrybutów z silnikiem o mocy 2250 W i wysokim momentem obrotowym, tak potrzebnym przy cięciu najtwardszych gatunków drewna, a także płyt klejonych czy kompozytowych.

Pilarka tarczowa MKS 185 Ec

Pilarka tarczowa MKS 185 Ec. Ciesielskie elektronarzędzia MAFELL

Pilarka tarczowa MKS 185 Ec

O takich narzędziach Amerykanie mawiają „MUST HAVE”. MKS 185 Ec z tarczą Ø 450 mm, jest bardzo mocnym narzędziem napędzanym silnikiem o mocy 3000 W i wyposażonym w tzw. soft start oraz skuteczny hamulec elektryczny. Elektronika utrzymuje obroty na stałym poziomie w zakresie 1400-1700 obr./min. i pilnuje, by nie przeciążyć silnika CUprex, uruchamiając w razie potrzeby odpowiedni wyłącznik, choć przeciążenie tego narzędzia wcale nie jest prostą sprawą. Głębokość cięcia regulowana jest w zakresie od 105 do 185 mm, zaś pochylanie tarczy odbywa się w zakresie do 60 stopni. Ta 19-kilogramowa pilarka wykonuje wszystkie prace stolarsko-ciesielskie i jest przy tym bardzo precyzyjna, zwłaszcza współpracując z opcjonalną szyną prowadzącą czy kątomierzem.

Dłutownica łańcuchowa LS 103 Ec w wersjach 103/40 i 103/35

Dłutownica łańcuchowa LS 103 Ec w wersjach 103/40 i 103/35. Ciesielskie elektronarzędzia MAFELL

Dłutownica łańcuchowa LS 103 Ec w wersjach 103/40 i 103/35

Mamy tu tak naprawdę do czynienia z czterema wariantami tej silnej (2500 W i 4050 obr./min.) dłutownicy, o wadze zaledwie 9 kg: dwie wersje z głębokością dłutowania 100 mm i łańcuchem 28 x 40 bądź 28 x 35 mm oraz dwie wersje z głębokością dłutowania 150 mm i ponownie łańcuchem albo 28 x 40, albo 28 x 35 mm. Dłutownice te stosuje się przy obróbce litego i klejonego drewna, do frezowania gniazd pod czopy. Po zastosowaniu odpowiednich przystawek dłutownica może wykonać otwory szczelinowe nawet do głębokości 50 cm (z przystawką SG 500), co jest nieosiągalne w przypadku konkurencyjnych odpowiedników. Na uwagę zasługuje w tym narzędziu wysoki moment obrotowy silnika oraz bardzo wygodny ogranicznik prowadzący, który posiada duży zakres regulacji.

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
Tel. (61) 661-11-52
mafell@mafell.pl

5/5 - (35 votes)

Data publikacji: 21 stycznia, 2019

Autor:

5/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Andrzej
    poniedziałek, 21 stycznia, 2019

    Mafell to niemiecka jakość która opłaca się kupić. Trwałe profesjonalne elektronarzędzia będą służyć lata. Lepiej więcej zapłacić i cieszyć się użytkowaniem elektronarzędzi niż co trochę naprawiać lub wymieniać.

  2. kos
    wtorek, 22 stycznia, 2019

    Narzędzia firmy Mafell naprawdę są świetne,miałem okazję kilka razy pracować pilarką tarczową MKS 185 z tarczą o średnicy 450 i mogę potwierdzić ,że jest mocnym i niezawodnym narzędzie dla ludzi wymagający solidności od elektronarzędzi.W najbliższym czasie planuję kupić dla siebie taką niezawodną pilarkę.

Podobne artykuły