Elektronarzędzia

Dobór narzędzi Mafell dla początkującego cieśli i zaawansowanego profesjonalisty

Wykonując pracę w zawodzie cieśli nie można sobie pozwolić na półśrodki i tanie kompromisy. Cięcia muszą być perfekcyjnie wykonane, jednak żeby tak się stało, trzeba dysponować narzędziami odpowiedniej klasy. Wiedzą o tym zarówno inżynierowie Mafell, jak i wieloletni klienci tej marki, którzy oceniają, że praca elektronarzędziami Mafell jest bardzo przyjemna i komfortowa.

Od czego początkujący cieśla powinien zacząć przygodę z elektronarzędziami Mafell?

Gdy młody fachowiec stawia pierwsze kroki w branży ciesielskiej z reguły nie dysponuje jeszcze konkretnym budżetem i, zanim wyda swoje pierwsze 25 tysięcy złotych na narzędzie Mafell, potrzebuje dogłębnej analizy korzyści, jakie daje każdy z interesujących go modeli. Jeśli jest bystry, zapewne wybierze pilarkę taśmową Z5 Ec – najwszechstronniejszą pozycję w ofercie. Jeśli zaś nie będzie mógł się zdecydować, wówczas zasięgnie opinii doświadczonego kolegi po fachu i też sięgnie po Z5 Ec.

Pilarka ukośna KSS 80 Ec.
Pilarka ukośna KSS 80 Ec.

To elektronarzędzie w swojej obecnej formie jest rozwinięciem i bezpośrednim następcą legendarnej piły Z 3 i doskonale sprawdza się podczas przycinania łuków czy profilowania krokwi i płatew. Inne jego domeny, to oczywiście cięcia wzdłużne i poprzeczne drewna litego, a ponadto cięcie płyt klejonych czy kompozytowych oraz wykonywanie cięć pod wpusty i połączenia na zakładkę. Prześwit wynoszący 305 mm, prędkość obrotowa od 650 do 1550 obr./min., obrót taśmy do 30 stopni i ciężar wynoszący 13,7 kg, uczyniły z modelu Z5 Ec idealną piłę taśmową, dzięki połączeniu powyższych atrybutów z silnikiem o mocy 2250 W i wysokim momentem obrotowym, tak potrzebnym przy cięciu najtwardszych gatunków drewna. Początkujący cieśla dysponujący tą piłą może wykonać w zasadzie każdy rodzaj cięcia, wydawszy tylko niecałe 25 tysięcy złotych i nie rujnując swojego budżetu. Oznacza to jednak, że seryjna obróbka krokwi jest dla niego jeszcze niedostępna. Chyba, że dysponuje kwotą w okolicach 100 tysięcy złotych, o czym poniżej.

Pilarka taśmowa Z5 Ec.
Pilarka taśmowa Z5 Ec.

Zestawy dla zasobniejszych amatorów i zaawansowanych profesjonalistów

Dysponując kwotą 100 tysięcy złotych łatwo można skonfigurować taki zestaw elektronarzędzi, który umożliwia obróbkę krokwi w systemie seryjnym. Jednym z jego składników powinna być opisana powyżej piła taśmowa Z5 Ec, której rolą byłoby tu wykańczające zdobienie krokwi. Natomiast trzonem zestawu powinny być pilarka łańcuchowa ZSX 400 HM oraz frezarka ZK 115 Ec, do których można dobrać albo małą pilarkę KSS 80 Ec, albo też większą MKS 130 Ec.
ZSX 400 HM o mocy 3000 W to pilarka łańcuchowa oferująca głębokość cięcia do 40 cm (pod kątem prostym). Narzędzie waży 14,6 kg i oferuje cięcie pod kątem w zakresie od -60 do +60 stopni. Pilarka świetnie tnie lite drewno oraz laminowane belki, płyty kompozytowe czy materiały izolacyjne. Ważnym jej atrybutem jest regulowany wyrzutnik wiórów oraz automatyczny system smarowania łańcucha z regulacją prędkości i systemem zapobiegania wyciekowi oleju na drewno. Pilarkę ZSX 400 HM mogą obsługiwać osoby prawo, jak i leworęczne, pomagając sobie szynami prowadzącymi, które można wydłużać poprzez zastosowanie łączników.

Pilarka ciesielska MKS 130 Ec.
Pilarka ciesielska MKS 130 Ec.

ZK 115 Ec jest potężną frezarką napędzaną silnikiem CUprex (jak większość oferty Mafell) i pozwalającą na łatwe wykonanie zaciosów w belkach. Praca napędu o mocy 3000 W jest kontrolowana przez elektronikę, która odpowiada również za blokadę prądu rozruchowego i ochronę maszyny przed przeciążeniem. Najważniejsza w tej frezarce jest głowica 150 x 115 mm zaprojektowana od zera przez inżynierów Mafell i osiągająca obroty na poziomie 4050 na minutę. Złożona jest z 13 dwustronnych nożyków pokrytych węglikiem spiekanym, z których 9 przeznaczonych jest do dokładnej obróbki, zaś 4 do frezowania zgrubnego. Frezarka ZK 115 Ec umożliwia frezowanie zaciosów maksymalnie pod kątem 60° oraz pracę przy użyciu standardowych szyn prowadzących Mafell. Prowadzenie tej maszyny podczas pracy jest bardzo wygodne i bezpieczne, co zapewnia dobrze zaprojektowany uchwyt.

Frezarka siodłowa ZK 115 Ec.
Frezarka siodłowa ZK 115 Ec.

Idealny zestaw powinna dopełnić pilarka KSS 80 Ec lub MKS 130 Ec, która obecnie oferowana jest w promocyjnej cenie. MKS 130 Ec z tarczą Ø 330 mm to potężna 14-kilogramowa ciesielska pilarka do cięć poprzecznych i wzdłużnych drewna lub materiałów izolacyjnych. Silnik CUprex o mocy 2500 W rozpędza tarczę do 2000 obrotów na minutę i posiada płynną kontrolę nad prędkością oraz oczywiście hamulec bezpieczeństwa. Ochronę zapewnia też samozamykająca się osłona piły. Dostępna głębokość cięcia (pod kątem 90°) regulowana jest w zakresie 50-130 mm, zaś maksymalny kąt cięcia wynosi 60°, dlatego MKS 130 Ec jest idealną maszyną do wykonywania złożonych cięć ukośnych. Przydatnym usprawnieniem jest w niej regulowany króciec do odciągu, ponieważ pozwala na skierowanie wydmuchu w pożądanym kierunku.

Pilarka łańcuchowa ZSX 400 HM.
Pilarka łańcuchowa ZSX 400 HM.

Cały pierwszy kwartał 2021 jeszcze w cenach na 2020 – grzech nie kupić!

To świetna wiadomość dla każdego cieśli: oferta Mafell do końca marca 2021 dostępna jest w cenach z 2020 roku, a więc średnio 3% niższych niż te, które za moment pojawią się w cenniku. Co więcej, opisaną wyżej pilarkę MKS 130 Ec można nabyć w promocyjnej cenie obniżonej o 500 złotych względem ceny z 2020 roku. To okazja zarówno dla początkującego cieśli na dorobku, jak i dla wytrawnego fachowca ze sporym budżetem.

Lista dystrybutorów dostępna na
www.mafell.pl

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78
60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
e-mail: mafell@mafell.pl


Data publikacji: 17 maja, 2021

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły