Elektronarzędzia

Elektronarzędzia akumulatorowe BOSCH BiTurbo dla dekarzy i cieśli

Przedsiębiorstwo założone przez Roberta Boscha i nieprzerwanie działające od ponad 130 lat, właśnie wprowadziło na rynek nową gamę elektronarzędzi akumulatorowych nazywanych BiTurbo, które mocą i wytrzymałością dorównują modelom sieciowym. To stwierdzenie to nie zabieg marketingowy – to wniosek płynący z realnych pomiarów mocy i czasu nieprzerwanej pracy przy maksymalnym obciążeniu.

Na czym polega linia BiTurbo i jak sprawdzi się w profesjonalnej pracy

Praca wykonywana na dachu przy użyciu narzędzi uwolnionych od przewodów zasilających i wszelkich przedłużaczy, jest znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych elektronarzędzi sieciowych – pod warunkiem, że ma się zapas energii i odpowiednią moc w napędach. Dlatego też marka Bosch Professional już w połowie 2019 roku wprowadziła nową generację akumulatorów ProCORE18V, które stanowią połowę tandemu odpowiedzialnego za wyjątkowość linii BiTurbo. Druga połowa, to nowe silniki bezszczotkowe, które zaprojektowano do pracy właśnie z tymi akumulatorami i które dziś są już na rynku jako podzespoły elektronarzędzi z linii BiTurbo. Zrozumienie istoty tej innowacji sprowadza się do zrozumienia, jaki efekt synergiczny osiągnięto łącząc technologię ProCORE18V z nowymi silnikami dla stworzenia linii elektronarzędzi BiTurbo. Ten efekt to suma cech i parametrów obu elementów, która daje przy pracy wrażenie korzystania z mocnych narzędzi sieciowych. Elektronarzędzia akumulatorowe Bosch z serii BiTurbo są zasilane akumulatorami klasy napięcia 18 V, a polecane do zastosowania przy tej serii są wysokoprądowe akumulatory ProCORE 18V. Warto przy tym zauważyć, że akumulatory te wyposażono w elektroniczne systemy m.in. chroniące pojedyncze ogniwa przed uszkodzeniem. Benefity są jednak dużo większe – zwłaszcza dla branży ciesielskiej i dekarskiej – ponieważ cały system oparto na akumulatorach o niemałych pojemnościach 8,0 i 12,0 Ah. Te pierwsze to akumulatory Performance zapewniające dużą wydajność pomimo nadal kompaktowego formatu i pozwalające wytworzyć moc porównywalną z narzędziami sieciowymi, nawet do 1600 W. Stanowią one optymalny balans pomiędzy wydajnością, wagą i czasem pracy. Natomiast topowy poziom, jeśli chodzi o objętość, oferują akumulatory Endurance 12.0 Ah, dedykowane do wykonywania wyjątkowo trudnych i długotrwałych prac. Trzywarstwowa konstrukcja ogniw tych akumulatorów w połączeniu z możliwościami nowych silników bezszczotkowych BiTurbo pozwala pracować z maksymalną mocą przez bardzo długi czas. Warto przy tym wspomnieć o pełnej kompatybilności zarówno elektronarzędzi BiTurbo, jak i wysokoprądowych akumulatorów ProCORE18V ze wszystkimi elektronarzędziami i akumulatorami linii Bosch Professional 18V. Należy jednak pamiętać, że elektronarzędzia serii BiTurbo pełną moc osiągną właśnie przy zastosowaniu modeli akumulatorów ProCORE.

Elektronarzędzia akumulatorowe BOSCH BiTurbo dla dekarzy i cieśli

Dodajmy do tego, że akumulatory wyposażono w technologię COOLPACK 2.0, która odpowiada za odprowadzanie ciepła na zewnątrz i ochronę przed przegrzaniem ogniw. Nad całym procesem czuwa mikroprocesor odpowiednio zarządzający temperaturą i inteligentnie sterujący procesami usuwania nadmiaru ciepła zarówno podczas pracy narzędzia, jak i w czasie ładowania. W tym przypadku „ciepły” akumulator zwiastuje, że system działa i skutecznie odprowadza ciepło, nie oznacza za to wbrew powszechnym opiniom, że jest on przegrzany lub uszkodzony.
Stanowiące drugi filar systemu BiTurbo, wspomniane nowe silniki bezszczotkowe, są z kolei bardzo lekkie, co wpłynęło na efekt wagowego „odchudzenia” narzędzi. Dzięki nim parametry wydajności, mocy, momentu obrotowego i czasu pracy narzędzi BiTurbo na jednym ładowaniu istotnie zostały zrównane z parametrami narzędzi sieciowych.

Elektronarzędzia akumulatorowe BOSCH BiTurbo dla dekarzy i cieśli

Gama elektronarzędzi BiTurbo przeznaczonych dla cieśli i dekarzy

W skład serii BiTurbo, która będzie sukcesywnie rozwijana w 2021 roku, wchodzą obecnie pilarki, zagłębiarki, ukośnice i szlifierki kątowe. W kolejnym roku można się spodziewać wprowadzenia także młotowiertarek, kluczy udarowych oraz wiertarko – wkrętarek z serii BiTurbo. Z punktu widzenia branży dekarsko-ciesielskiej najbardziej interesujące są jednak głównie pilarki tarczowe, zagłębiarki i ukośnice omówione poniżej.

 • Pilarka tarczowa BiTurbo GKS 18V-68 GC to elektronarzędzie pracujące z mocą i wydajnością na poziomie 1800 W przy jednocześnie obniżonej wadze dzięki zastosowaniu kombinacji bezszczotkowego silnika i akumulatora o pojemności 8 Ah. Jest wygodna w użyciu przy cięciach prostych i skośnych, a jej głębokość cięcia – do 68 mm – reguluje się za pomocą jednego palca (pozwala na to specjalny przycisk). Duży zakres obrotów – 2500 do 5000 – reguluje się sześciostopniowo z poziomu firmowej aplikacji mobilnej. W narzędziu ulepszeniu poddano system odciągania wiórów, zaokrąglony uchwyt dla łatwiejszego manewrowania pilarką przy cięciach ukośnych oraz podstawę o wymiarach 205 x 345 mm, która pracuje z prowadnicami Bosch, jak też oferowanymi przez konkurencję. Narzędzie może pracować w kilku trybach, w tym i ekologicznym, gwarantującym wydłużony o 30% czas pracy, co przydaje się przy pracy z miękkim i cienkim materiałem.
 • Zagłębiarka GKT 18V-52 GC, której moc i wydajność można porównać do parametrów zagłębiarek sieciowych 1620 W. Narzędzie zapewnia dużą precyzję prowadzenia obróbki nawet blisko krawędzi (11 mm) i współpracuje z szyną prowadzącą. Jedną z wielu zalet zagłębiarki jest wygodny system pochylania ze skalą oraz optymalna głębokość cięcia: 52 mm bez szyny i 46 mm na szynie oraz 32 mm przy cięciu pod kątem 45°. Użytkownicy znajdą tu rozwiązania obecne w wyżej opisanej pilarce, a więc sterowanie obrotami (2800–5500) z poziomu aplikacji mobilnej, tryb niewymagającej pracy ECO oraz zintegrowany i ulepszony adapter do odciągania wiórów.
 • Ukośnica GCM 18V-216 to kolejne narzędzie tnące w tej serii, pracujące z mocą na poziomie 1600 W i zapewniające głębokości cięcia do 70 mm (pod kątem prostym). Jej prędkość obrotowa bez obciążenia wynosi 4600 obr./min., co przy obciążeniu swobodnie pozwala na skuteczne cięcie różnych materiałów. Zakres cięcia pod kątem mieści się w przedziale od 0° do 45° i jest ono równie precyzyjne, jak cięcie bez pochylenia dzięki linii rzucanej na obrabiany materiał przez diodę LED. Prowadnica jest łatwa w regulacji, podobnie jak łatwa jest operacja beznarzędziowej wymiany tarczy. W ofercie jest także mocniejszy model ukośnicy GCM 18V-305 GDC z przegubowym mechanizmem posuwu, pozwalającym na wygodne cięcie także szerokich elementów. Ten model zapewnia moc odpowiednika sieciowego o wydajności 2000 W.

Elektronarzędzia akumulatorowe Bosch BiTurbo to efektywność porównywalna z urządzeniami sieciowymi, często niższa waga i uwolnienie się od plątaniny przewodów i przedłużaczy. Co więcej – to także wbudowany w części modeli moduł Bluetooth i współpraca ze wspomnianą już wyżej aplikacją Bosch Toolbox dla urządzeń mobilnych. Usprawnienie to pozwala personalizować pracę narzędzi m.in. poprzez dostosowanie zakresu obrotów do własnych preferencji, czy monitoring stanu technicznego narzędzia i akumulatora, w czym pomagają komunikaty o poziomie naładowania, ogólnym stanie technicznym czy ostrzeżenia o przeciążeniu narzędzia. BiTurbo to rozwiązanie, przy którym branża dekarsko ciesielska może pracować z niezbędną efektywnością, ale bez zbędnych przewodów.

5/5 - (33 votes)

Data publikacji: 2 kwietnia, 2021

Autor:

5/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kalkulator
  sobota, 3 kwietnia, 2021

  Wygodę stosowania narzędzi akumulatorowych trudno podważać. A jeśli do tego dochodzi jeszcze porównywalna do sieciowych moc i długotrwałe działanie to naprawdę warto zainwestować w taki sprzęt. Tym bardziej w renomowanego producenta jakim jest Bosch.

 2. Paweł
  sobota, 3 kwietnia, 2021

  Mobilność profesjonalnych narzędzi jest bardzo przydatna i porządna w ostatnich czasach. Najlepiej mieć narzędzia od jednego producenta bo pasują ładowarki i akumulatory. Warto mieć duży zapas mocy.

Podobne artykuły