Chemia budowlana

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Przedostawanie się wody do murów budynków może być bardzo niebezpieczne. Powstające na ścianach grzyby i pleśnie są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Dodatkowo większość uszkodzeń domów powstaje właśnie w wyniku przenikania wilgoci w strukturę murów. Często nie wystarczą powierzchowne metody odwadniania i trzeba zadziałać od wewnątrz. Właściwe osuszenie ścian gwarantuje zmniejszenie strat cieplnych oraz poprawę komfortu życia osób mieszkających w budynku. W artykule przybliżamy dwie metody walki z wilgocią: iniekcję ciśnieniową oraz iniekcję kurtynową.

Iniekcja ciśnieniowa

Chcąc zabezpieczyć budynki przed wnikaniem do ich wnętrza wód gruntowych należy uszczelnić ich konstrukcje. Jedną ze skuteczniejszych metody jest wykonanie od wewnątrz iniekcji ciśnieniowej. Polega to na tym, że najpierw nawiercane są specjalne otwory, a w kolejnym etapie wprowadza się do nich pod ciśnieniem specjalną substancję uszczelniającą. Metoda ta jest bardzo skuteczna, ponieważ zabezpieczane są nie tylko miejsca, w których przeciekanie jest widoczne, ale również te występujące w dylatacjach, rysach, przejściach rurowych, przerwach roboczych itp. Iniekcję ciśnieniową stosuje się w budynkach, w których odkopanie fundamentów jest niemożliwe lub byłoby to zbyt kosztowe. Tego rodzaju uszczelnienia można stosować w konstrukcjach różnego typu: ceglanych, betonowych, oraz kamiennych. Bardzo ważne jest właściwe przeprowadzenie iniekcji oraz użycie do tego odpowiednio dobranych materiałów iniekcyjnych. Należy je dostosować do stanu budynku oraz materiału, z którego jest zrobiony.

Iniekcja kurtynowa

Tego rodzaju działania mają na celu przeprowadzenie izolacji zewnętrznej w budynkach już istniejących. Jest to tak zwana izolacja wtórna. Warto zauważyć, że zabezpieczenie powierzchni, które są pod gruntem lub na styku z nim jest bardzo trudne. Wówczas zastosowanie ma iniekcję kurtynowa. Realizuje się ją poprzez wykonanie odwiertów w ścianach. Tworzy się całą sieć tychże odwiertów, tak aby rozmieszczone były na całej ścianie. Ścianę nawierca się z wewnątrz do zewnątrz. Powstałe przestrzenie uzupełnia się żelem akrylowym. Jest on wtłaczany przy pomocy metody ciśnieniowej. Dzięki temu zabiegowi tworzy się swego rodzaju kurtyna izolacyjna zabezpieczająca ściany od strony gruntu. Uszczelnienie ścian za pomocą iniekcji kurtynowej blokuje dostawanie się wody. Tego rodzaju zabieg najczęściej stosuje się w budynkach, w których izolacja pionowa nie wchodzi w grę. Iniekcję kurtynową wykorzystuje się do uszczelnienia ścian garaży, piwnic, tuneli i przejść podziemnych.

Ta nowoczesna metoda sprawia, że wykonanie uszczelnień w istniejących już budynkach staje się możliwe. Jednakże należy pamiętać, że jest to sposób wymagających odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też wykonanie takiego systemu zabezpieczenia budynków przed wilgocią najlepiej zlecić profesjonalistom. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że system izolacji został wykonany poprawnie i z zachowaniem odpowiednich zasad. Zgłoś się do firmy Cover z Gdańska, jeśli chcesz, by iniekcja kurtynowa była wykonana poprawnie i profesjonalnie.

4.9/5 - (11 votes)

Data publikacji: 23 sierpnia, 2015

Autor:

4.9/5 - (11 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iśka24
    czwartek, 21 lutego, 2019

    Dobrze że istnieją takie metody walki z zawilgoconymi ścianami.Na szczęście na dzień dzisiejszy ten problem nas nie dotyczy ale warto wiedzieć takie rzeczy,bo dom się starzeje i może być róznie.

  2. Staśka
    środa, 21 sierpnia, 2019

    Wilgoć w budynku to dość częsty problem w budownictwie starego typu. Takie izolacje warto zastosować, aby uszczelnić piwnice, garaże czy budynki gospodarcze.

Podobne artykuły