Elektronarzędzia

Jedna maszyna zamiast czterech Protool Quadrill DRP20

PROTOOL wprowadził na rynek kolejne narzędzie z serii Quadrill. Po sukcesie rynkowym który osiągnął Quadrill DRP20 koncern TTS A.G.&CO skonstruował następne narzędzie wielozadaniowe do prac montażowych.

Dzięki wprowadzaniu kolejnych modeli wiertarek wielozadaniowych marka PROTOOL rozwija ideę Quadrill do postaci serii produkcyjnej oraz pozycjonuje swoją markę jako samodzielną i innowacyjną. Pierwszy wprowadzony na rynek Quadrill DRP20 był mocną dużą wiertarko-wkrętarką montażową zasilaną sieciowo. Mający 1100W silnik (przy 98Nm) Quadrill DRP20 posiadał wystarczającą moc do wkręcania wkrętów Ø 12×400, wiercenia świdrami Ø 50mm oraz wiertłami ZOBO Ø 80mm. Maszyna ta była szczególnie przydatna przy montażach dużych konstrukcji gdzie często występowała potrzeba wykonywania dużośrednicowych otworów lub wkręcania wkrętów o większych rozmiarach. Dzięki swojej wydajności i żywotności znakomicie pokrywała zapotrzebowanie na dużą wiertarko-wkrętarkę sieciową. W czasie budowy konstrukcji drewnianych występuje również zapotrzebowanie na średniej wielkości mocną wiertarko-wkrętarkę. Ta luka w parku maszynowym zostaje wypełniona przez wprowadzenie na rynek wiertarki Quadrill DRP 16 ET FF . Mniejsza gabarytowo od Quadrilla DRP20 umożliwia prace montażowe w większej ilości trudnodostępnych miejsc. Mocny silnik 760W przy elektronicznie zwiększonym momencie obrotowym (57Nm) umożliwia pracę wkrętami 8x300mm, wiercenie świdrami Ø 40mm oraz wiertłami ZOBO Ø 60mm. Idea marki PROTOOL „cztery maszyny w jednej” zapewnia nowe moż- liwości cieślom budowlanym, firmom ciesielskim i specjalizujących się w budownictwie drewnianym, konstrukcjach stalowych oraz w montażach. Innowacyjność maszyn Quadrill polega na systemie FastFix czyli bezkluczykowego mocowania uchwytów na wiertarce. Uchwyt szybkomocujący, zabierak 3/8” lub głowica kątowa dają się w ciągu kilku sekund i bez konieczności użycia narzędzi zamontować na maszynie przekształcając się w wybraną maszynę: wiertarkę, wkrętarkę, wiertarkę kątową lub wkrętarkę kątową. Możliwość zamontowania nasadki kątowej ułatwia nam pracę w narożach i ciasnych zakamarkach. Głowicę kątową można ustawiać bez użycia narzędzi w ośmiu pozycjach wokół osi wiertarki. Oznacza to optymalny komfort pracy przy wkręcaniu, bez potrzeby gimnastykowania się. Szybkie wymontowanie uchwytu samozaciskowego (np.: z zamontowanym pogłębiaczem) i zamontowanie zabieraka (np. z zamontowaną nasadką do wkrętów z łbem sześciokątnym) umożliwia szybsze wykonywanie prac mających kilka operacji (np. wybranie otworu pod podkładkę i montaż tam wkrętu).

W ciasnych miejscach istnieje możliwość zdemontowania uchwytu samozaciskowego (lub zbieraka 3/8’) i zamontowaniu bitów wkrętarskich bezpośrednio do końcówki wrzeciona. Wiertarki Quadrill są wyposażone w „sprzęgło elektroniczne”. Ten podzespół elektroniczny ma za zadanie wyłączenie pracującej maszyny w przypadku zablokowania części roboczej. Solidnie wykonana przekładnia z odlewu zapewnia bezawaryjne przeniesienie 57Nm momentu obrotowego wytwarzanego przez 760W silnik. Ochronę przed przegrzaniem silnika zapewnia układ elektroniczny, który w przypadku zbyt wysokiej temperatury stojana wyłączy maszynę. Obudowa wykonana jest ze stopu aluminiowego odlewanego pod ciśnieniem, co umożliwia precyzyjne osadzenie łożyska i wrzeciona, a także efektywne odprowadzenie ciepła powstałego na skutek pracy mechanizmów. W standardzie wiertarki wyposażone są w przewód zasilający z osłoną poliuretanową, która jest bardziej odporna na przetarcie od osłony gumowej. Jaskrawy kolor poliuretanu zapewnia lepszą widoczność przewodu zasilającego na placu budowy co przyczynia się do wzrostu bezpie- czeństwa pracy. Wszystkie maszyny objęte są 3-letnią gwarancją PROTOOL. Narzędzie dostępne jest w systainerze (mocnej walizce narzędziowej z tworzywa ABS).

Dane techniczne
Moc 760W
obroty na biegu jałowym 0-840 1/min
max. wiercenie w stali/w aluminium/ w drewnie 16 mm/ 25 mm / 45 mm
maks. moment obrotowy 57 Nm
Ø kołnierza mocującego 43 mm
zakres mocowania uchwytu wiertarskiego 1,5 mm + 13 mm
ciężar bez uchwytu 2,2 kg
ciężar z uchwytem mocującym 2,5 kg

Tooltechnic Systems (Polska) Sp. z o.o.
ul. Mszczonowska 7
Janki k. Warszawy 05-090 Raszyn

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 6 lutego, 2014

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    piątek, 11 stycznia, 2019

    Dekarz ma możliwość błyskawicznego zmienienia maszyny na inną w dodatku bez używania do tego celu narzędzi. Dzięki temu może spokojnie pracować i nie martwić się, że zabraknie mu jakiegoś narzędzia czy też kluczyka do zmiany narzędzia na inne. Bardzo pomysłowe.

Podobne artykuły