Elektronarzędzia

Mafell i dwie frezarki ciesielskie – ZK 115 Ec do zaciosów oraz NFU 50 do wręg

Prace ciesielskie to między innymi przygotowywanie elementów konstrukcyjnych do wykonania różnorakich rodzajów połączeń. Dlatego odpowiedni sprzęt do wręgowania oraz wykonywania zaciosów to sprawa ważna. Odpowiadając na te potrzeby marka Mafell umieściła w swoim katalogu dwa bardzo mocne narzędzia, które oferują profesjonalnym cieślom ogromne możliwości.

ZK 115 Ec – frezarka do łatwego wykonywania zaciosów w drewnianych belkach

Mocowanie krokwi do murłat to jedno z kluczowych połączeń, których właściwe wykonanie wpływa na przenoszenie obciążeń z konstrukcji dachowej na ściany boczne. Z myślą o tych połączeniach przedsiębiorstwo Mafell zaprojektowało frezarkę siodłową oznaczoną symbolem ZK 115 Ec. Jest to duże narzędzie o wadze 18.5 kg, które umożliwia szybko i precyzyjnie wykonać zaciosy w drewnianych belach po ułożeniu ich równolegle na podporach. Dzięki temu uzyskuje się identyczne cięcia o idealnie prostopadłych płaszczyznach.

Główne cechy i atrybuty frezarki siodłowej Mafell ZK 115 Ec

Za napęd w frezarce Mafell ZK 115 Ec odpowiada motor CUprex o mocy 3000 W, który zapewnia prędkość obrotową 4050 / min. (bez obciążenia) i prędkość frezowania na poziomie 32 metrów na sekundę. Silnik ten nadzorowany jest przez elektronikę kontrolującą poziom przeciążenia (zabezpieczenie) i prąd rozruchowy (blokada). Jednak największą uwagę skupia na sobie głowica frezująca całkowicie nowego projektu (150 x 115 mm), złożona z 13 czterostronnych noży pokrytych węglikiem spiekanym. To ona odpowiada za idealne cięcia pod kątem od 0 do 60 stopni przy głębokości do 75 mm, przy czym może być zastąpiona opcjonalnymi głowicami 216 x 40 mm i 190 x 80 mm.

Ciekawą funkcjonalnością tej frezarki jest też możliwość wykonywania pracy nie tylko z użyciem standardowo dołączonej prowadnicy równoległej, ale też frezowania wzdłuż ciesielskich szyn prowadzących dostępnych w ofercie Mafell. Łatwość obsługi została ponadto wsparta ergonomicznym uchwytem i wygodnymi rozwiązaniami, takimi jak:

  • szybki system nastawiania według kąta nachylenia dachu i głębokości zaciosu z jednoczesną blokadą głębokości przy płynnej regulacji kąta (do 60 stopni),
  • wytrzymała osłona głowicy gwarantująca wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • optymalnie ukierunkowany wyrzut wiórów.
Frezarka Mafell NFU 50 do wręg
Frezarka Mafell NFU 50 do wręg

Mafell NFU 50 – zastosowanie, czyli wręgi i nie tylko

Oferta elektronarzędzi Mafell dość niedawno wzbogaciła się o wszechstronną frezarkę do wręg, oznaczoną symbolem NFU 50. Ta maszyna może pełnić rolę zarówno frezarki do wpustów jak i uniwersalnej frezarki ciesielskiej. Używając jej fachowcy mogą przede wszystkim wykonywać wręgi wzdłużne o szerokości od 22 do 40 mm (głębokość do 50 mm), ale także pojedyncze czopy – przy wsparciu narzędzia prowadnicą „L” – oraz połączenia na zacios do 45 Ø przy użyciu standardowej prowadnicy równoległej. Ponadto za pomocą frezów znajdujących się w standardowym zestawie, użytkownicy mogą frezować wpusty o głębokości do 50 mm i szerokości do 60 mm.

Mafell NFU 50 – najważniejsze cechy narzędzia

Napęd to serce każdego elektronarzędzia. W przypadku frezarki Mafell NFU 50 jest nim znany silnik CUprex o mocy 2300 wat, nad którego wydajnością czuwa elektronika. Uzyskuje on prędkość na poziomie 5900 obrotów na minutę i obudowany jest lekkim magnezowym stopem dla niskiej wagi i szybkiego odprowadzania ciepła. Kolejnym atrybutem frezarki jest blokada z funkcją „2 w 1”, która pozwala łatwo ustawiać głębokość frezowania poprzez jej błyskawiczne zwolnienie i włączenie jednym ruchem natychmiast po ustawieniu pożądanej głębokości. Należy jednak wiedzie, że głębokość frezowania można w tym narzędziu nastawiać też drugim mechanizmem, który opiera się na osobnej dźwigni blokującej. Mechanizm ustawiania kąta nachylenia (do 45 Ø) został tu zaprojektowany tak, że skalę łatwo jest odczytać, co zwiększyło precyzję nastawienia. Ciekawą innowacją konstrukcyjną jest tu mechanizm demontażu narzędzia z prowadnicy poprzecznej, gdyż został on zaprojektowany w taki sposób, żeby można było to zrobić za pomocą jednego przycisku, po czym używać narzędzia z wolnej ręki lub na jednej z pozostałych dostępnych prowadnic. Przechodząc do kwestii bezpieczeństwa warto docenić hamulec hydrauliczny, który zatrzymuje frez w ciągu 3 sekund, a należy pamiętać, że prędkość obrotowa pod obciążeniem oscyluje w okolicach 5000 obrotów na minutę. Bezpieczeństwo zwiększa też migająca dioda LED, która gaśnie, gdy frez przestaje się obracać.

Frezarka Mafell NFU 50 waży 9.4 kg, a jej wymiary fizyczne wynoszą 370 x 810 x 280 mm. Zakres dostawy obejmuje – oprócz narzędzia i wspomnianej prowadnicy – takie elementy, jak głowica frezarska Ø 163 x 60 mm, wskaźnik pozycji NFU-PA (sygnalizujący pozycję krawędzi głowicy frezującej), ogranicznik boczny SA 625 do wykonywania powtarzalnych wręg w odstępach 62.5 cm, wkrętak SW 6 i TX15 oraz kabel zasilający o długości 10 metrów.

Tabela porównawcza obu frezarek.
ParametrFrezarka Mafell ZK 115 EcFrezarka Mafell NFU 50
Ciężar18,4 kg9,4 kg
Pobór mocy3000 W2300 W
Prędkość obrotowa4050 / min.5900 / min.
Standardowa głowica150 x 115 mm163 x 60 mm
Głębokość frezowania maks.75 mm50 mm
Kąt frezowania maks.600450

Lista dystrybutorów dostępna na stronie www.mafell.pl

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
mafell@mafell.pl

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 5 lipca, 2021

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły