Wiązary

Płytki RISTEK – Wybór profesjonalistów ceniących jakość

Sodra Polska z dużym sukcesem już od ponad pół roku oferuje Polsce płytki kolczaste fińskiej firmy Ristek Oy. Obowiązki te obecnie zostały przekazane firmie Ristek Polska. Firma Ristek jest również dostawcą płytek na rynku niemieckim. Postanowiliśmy zadać kilka pytań i porozmawiać z z inżynierem dyplomowanym Dietrichem Strothotte, pracownikiem firmy Ristek projektującym od wielu lat dachy w Niemczech, właśnie w oparciu o technologię firmy Ristek. Zebrane odpowiedzi naszego rozmówcy prezentujemy w formie artykułu.

Pojawienie się firmy Ristek Oy na środkowoeuropejskim rynku płytek kolczastych jest dla niego swego rodzaju darem losu. Jest to bowiem dostawca, który ma do zaoferowania swoim klientom dopracowane portfolio tego rodzaju łączników do drewna. Dzięki swej dalekowzrocznej strategii w 2019 roku firma Ristek nabyła nową halę produkcyjną, w której bezzwłocznie ruszyły niezbędne prace, a po ich zakończeniu w 2020 roku przeniesiono produkcję do nowej hali.
Jednocześnie poczyniono inwestycje w nową linię produkcyjną, która pozwoliła znacznie zwiększyć wolumen produkcji zakładu, obecnie są to 4 w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne.
Energia, dynamika i innowacyjność to cechy charakteryzujące firmę Ristek Oy w każdym aspekcie jej działalności. Świadome tych atutów kierownictwo uznało internacjonalizację działań firmy za wielką szansę na drodze jej dalszego rozwoju.
Zorientowana na potrzeby klienta oferta płytek kolczastych, w połączeniu z warunkami operacyjnymi umożliwiającymi wysokowydajną produkcję, pozwala firmie Ristek na zaproponowanie wszystkim zaangażowanym stronom cen na atrakcyjnym poziomie.

Płytki RISTEK – Wybór profesjonalistów ceniących jakość

Portfolio produktów Ristek obejmuje trzy główne rodzaje płytek kolczastych wykonywanych z blachy o różnej grubości. Są to: płytka LL10 z blachy o grubości 1 mm, płytka LL13 z blachy o grubości 1,3 mm oraz ciesząca się obecnie największym popytem na rynku płytka LL20 produkowana z blachy o grubości 2 mm. Płytka kolczasta LL20 została opracowana z myślą o sprostaniu potrzebom nowego rynku. Jest to produkt będący efektem prac prowadzonych we własnym zakresie i na bazie własnego know-how. Wszystkie niezbędne procesy, tj. monitorowanie procedur badawczych w laboratorium oraz procedur odbiorczych prowadzonych przez państwowe organy nadzoru budowlanego, zostały zainicjowane niezależnie od nas. Sprawne zarządzanie logistyką oraz koordynacja zamówień i zakupu surowców również należą do kluczowych kompetencji, z którymi firma Ristek radziła sobie bardzo dobrze nawet w trudnym okresie pandemii w latach 2020–2021.

W tych niesprzyjających dla biznesu okolicznościach opłaciła się wieloletnia i oparta na wzajemnym zaufaniu współpraca z wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację łańcucha dostaw. Jest to czynnik, którego nie można nie docenić, spoglądając wstecz na wydarzenia, które miały miejsce, w trakcie kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Płytki RISTEK – Wybór profesjonalistów ceniących jakość

Inne podstawowe obszary działalności firmy Ristek Oy to wytwarzanie i sprzedaż urządzeń do produkcji wiązarów dachowych.
Należy tu wymienić przede wszystkim prasy typu C oraz stoły z magnesami stałymi.

Jednak sukces, który osiągnęliśmy nie byłby możliwy gdyby nie 3DTrussMe, nasze własne, autorskie oprogramowanie do projektowania wiązarów. Trzy elementy składające się na nazwę tego produktu software’owego odzwierciedlają jego trzy następujące własności:

  • 3D to element, który odnosi się do faktu, że oprogramowanie to opracowano w oparciu o filozofię pracy na kompletnym modelu 3D, obejmującym wszystkie elementy konstrukcji. Ta nowoczesna technologia umożliwia skonstruowanie przyjaznej dla użytkownika „realistycznej” wizualizacji całego obiektu budowlanego na komputerze biurowym. Praca na modelu 3D stanowi obecnie podstawę wszystkich nowoczesnych produktów software’owych wykorzystywanych w branży budowlanej. Konstrukcja interfejsu, m.in. IFC, BTL umożliwia łatwe przesyłanie danych zarówno do wcześniejszych, jak i realizowanych w dalszej kolejności procesów planowania i produkcji.
  • Truss to część nazwy nawiązująca zarówno do zaufania jak i do nieograniczonych możliwości, które oferuje program w zakresie projektowania wiązarów, a także ich wymiarowania statycznego i ekonomicznego, zgodnie z modelem elementów skończonych. Przy czym podstawę obliczeń statycznych stanowi zawsze Eurokod i załącznik krajowy do niego obowiązujący w danym kraju.
  • I wreszcie, Me to element nazwy programu odzwierciedlający fakt, że zgodnie z intencjami jego twórców, program ten ma zapewniać użytkownikowi maksymalne wsparcie w codziennej pracy nad projektem. Elastyczność w zakresie obróbki obiektów w ramach stworzonego modelu umożliwia konstruktorom samodzielne i kreatywne podejmowanie wyzwań inżynierskich.

Program 3DTrussMe łączy w sobie cztery kluczowe obszary naszej działalności w branży wytwarzania wiązarów – statykę, cięcie, produkcję i obróbkę rysunków. Zgodnie z zamierzeniami jego autorów program 3DTrussMe jest produktem software’owym, który żyje, jest bezustannie i na bieżąco rozwijany. Budżet na ten cel uwzględniany jest w każdym rocznym biznesplanie firmy Ristek. Podejście to uważamy za sensowną, logiczną i konsekwentną inwestycję w przyszłość.

Nasze działania na polu pozyskiwania nowych klientów przynoszą doskonałe efekty. Na rynku niemieckim okazały się one bardzo skuteczne, zwłaszcza jeśli chodzi o klientów gotowych na zmiany.
W tym zakresie oczywiście gwarantujemy dostawy zamówionych towarów zgodne z oczekiwaniami naszych odbiorców.

Na koniec pozwolę sobie na osobisty komentarz. Udana współpraca z Ristek Oy opiera się na przyjaznym, pomocnym i, co szczególnie cenne, zorientowanym na znajdowanie rozwiązań wzajemnym podejściu.

Cieszę się i czerpię wielką satysfakcję z faktu, że zdecydowałem się dołączyć do zespołu firmy Ristek Oy i że podjąłem się realizacji zadania polegającego na wprowadzeniu jej produktów na rynek niemiecki. Moją motywacją do pracy jest możliwość służenia firmie swym doświadczeniem i wiedzą w kształtowaniu i ciągłym rozwijaniu istotnych obszarów powierzonej mi odpowiedzialności, takich jak rozwój, produkcja itp.

Zatem wspólnie kształtujmy naszą przyszłość!

W imieniu firmy Ristek Oy
Inż. Dypl. Dietrich Strothotte

Kontakt: Grzegorz Murawicz
V-ce Prezes firmy Ristek Polska
Tel.: 797 198 677
e-mail: grzegorz.murawicz@sodra.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 13 lutego, 2023

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły