Wiązary

Wiązary dachowe – oferta dla inwestorów indywidualnych i profesjonalistów

Więźba dachowa może być wykonana w różny sposób. Coraz popularniejsze stają się gotowe wiązary dachowe, które w całości dostarczane są na plac budowy. Ze względu na wysoką jakość więźby oraz szybki czas montażu, coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie.

Wiązary dachowe to doskonały pomysł na stworzenie solidnej konstrukcji, która sprawdzi się nawet w rejonach narażonych na duże opady deszczu, śniegu i silne porywy wiatru, a także w przypadku dachów o dużej powierzchni oraz rozpiętości bez konieczności stosowania słupów podporowych. Ułatwiają i przyspieszają budowę, ponieważ gotowe elementy dostarczane są na miejsce przy pomocy dźwigu. Dlatego też z roku na rok przybywa inwestorów indywidualnych, którzy decydują się właśnie na takie rozwiązane. Rośnie także liczba wiązarów dachowych w budownictwie wielorodzinnym, przemysłowym i rolniczym.

Dla inwestorów

Firma B.Pro zapewnia kompleksową obsługę, zaczynając od wykonania projektu wiązarów dachów, a kończąc na przywiezieniu ich na plac budowy. Projekt więźby powstaje w specjalistycznym oprogramowaniu TRUSS 4, w którym projektowane są kratownice z uwzględnieniem rozpiętości, obciążeń statycznych i dynamicznych. Tworzony jest na podstawie projektu domu, ponieważ musi uwzględnić nie tylko bryłę budynku, nachylenie dachu i kształt poszczególnych połaci dachowych, rodzaj pokrycia dachowego, grubość oraz charakterystykę termoizolacji obiektu, ale także warunki lokalne. Następnie projekt jest realizowany w zakładach produkcyjnych na zaawansowanych liniach produkcyjnych. Proces produkcji w zakładzie gwarantuje dokładność wykonania konstrukcji, minimalizując ryzyko niespasowania oraz błędów na budowie. Przygotowane w ten sposób kratownice są odpowiednio zabezpieczane i transportowane na plac budowy. Montażyści za pomocą dźwigu usadawiają je w wyznaczonych w projekcie miejscach.
Zlecone wiązary dachowe realizowane są w bardzo krótkim czasie. Oczywiście może nastąpić wydłużenie realizacji prefabrykowanych elementów, co zazwyczaj wynika ze zwiększonej liczby zamówień. Jednak sama budowa mało skomplikowanej konstrukcji dachowej domu o powierzchni 140 m2 trwa maksymalnie 3 dni.

Wiązary dachowe – oferta dla inwestorów indywidualnych i profesjonalistów

Dla projektantów

Jak wspomniano wcześniej, wiązary dachowe powstają na podstawie projektu. Nikt w dzisiejszych czasach nie robi rysunków technicznych i obliczeń na kalkulatorze, tylko wykorzystuje programy komputerowe. Oczywiście muszą to być profesjonalne narzędzia. Firma B.PRO Fastening oferuje TRUSS 4 – kompleksowe, zaawansowane oprogramowanie, które zapewnia optymalne zużycie drewna podczas budowania konstrukcji z użyciem płytek kolczastych. Nie sposób wymienić wszystkich funkcjonalności oprogramowania, ale warto wyróżnić niektóre. Zacznijmy od tego, że TRUSS 4 umożliwia projektowanie wiązarów w 2D oraz 3D zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji i Francji, przygotowanie dokumentacji rysunkowej, tekstowej, kosztorysu i wymianę plików CAD/CAM z innymi projektami. TRUSS 4 zapewnia podawanie naprężeń wagowych zgodnie z ECS, uwzględniając współczynnik bezpieczeństwa dla kształtu dachu i kombinacji naprężeń. Projektant może tworzyć także własne kombinacje naprężeń. Co więcej, oprogramowanie zawiera bazę statycznych naprężeń/wag oraz kreator do dynamicznych naprężeń z możliwością dodawania naprężeń eksploatacyjnych. Wyróżnikiem TRUSS 4 jest także to, że można wprowadzić do programu wewnątrzzakładowe zasoby magazynu drewna i blach stalowych, które zostaną użyte do projektowania wiązarów. Oprogramowanie jest dostępne w języku polskim, angielskim, niemieckim, czeskim, słowackim i francuskim.

Dla firm budowlanych

B.PRO THUSSHARK START to zestaw produkcyjny przeznaczony do wprasowywania płytek kolczastych podczas prefabrykacji drewnianych wiązarów dachowych. W jego skład wchodzą dopracowane urządzenia i akcesoria.

Żuraw. Z ramieniem o długości 7 m, ręcznym obrotem ramienia i elektronicznym wciągnikiem do 250 kg udźwigu. Żuraw wyróżnia się lekką konstrukcją o małej masie własnej, a sterowanie wciągnikiem wykonuje się z punktu operatora prasy. Obrót urządzenia i przesuw prasy w kierunku prawo/lewo odbywa się manualnie. Maksymalna rozpiętość wiązara do sprasowania wynosi 13 m.

Prasa hydrauliczna typu C. Przeznaczona jest do wprasowywania płytek kolczastych przy prefabrykacji drewnianych wiązarów dachowych. Urządzenie ma nacisk 40T i zasilane jest hydraulicznie – agregat hydrauliczny oraz szafka sterownicza znajdują się poza strefą roboczą. Głowica prasująca zawieszona jest na ramieniu żurawia nad szablonem wiązara i przesuwana manualnie w kierunku prawo/lewo nad stanowiskiem prasowania.

Kompensator odbicia – amortyzator. Zamontowany jest pomiędzy wciągnikiem a głowicą prasującą. Kompensator połączony jest z prasą szeklą o nośności 600 kg. Urządzenie umożliwia przesunięcie prasy w kierunku pionowym w zakresie dół/góra o około +/- 30 mm przy użyciu nacisku około 20 kg. Takie zawieszanie pozwala na automatyczne dopasowanie się wysokości podwieszenia prasy do nieruchomo zamocowanych elementów prasowanej konstrukcji.

Stoliki montażowe. Z mechanizmem blokowania pozycji stolika do podłogi za pomocą przełączanych magnesów. Dopiero po zwolnieniu dźwigni stolik można przesunąć, co ułatwiają kółeczka u podstawy, po przełączeniu dźwigni stolik zostaje zablokowany. W systemie prasowania wiązarów standardowo znajduje się 14 stolików – 11 stolików o wymiarach 630 x 750 mm oraz 3 stoliki o wymiarach 900 x 750 mm przeznaczone do węzłów w stropie wiązara, w których elementy konstrukcyjne schodzą się pod małym kątem. Stoliki są doposażone w rolki dociskowe oraz dźwignie mimośrodowe, które zapewniają utrzymanie geometrii prasowanego wiązara.

B.PRO FASTENING Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 116A, Stara Iwiczna 05-500 Piaseczno
tel. +48 22 715 99 99
e-mail: biuro@bpro.pl
www.bpro.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 29 marca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły