Chemia budowlana

Skuteczna ochrona przed utratą ciepła

Łańcuch jest na tyle mocny, na ile mocne jest jego najsłabsze ogniwo. To stare przysłowie ma wiele zastosowań, a dziś pokażemy, że dotyczy także montażu okien w naszych mieszkaniach i domach. Poznamy zatem sposób na szczelne okna, które zapewnią nam komfort mieszkania i odpowiednią izolację.

Poważne skutki drobnych niedopatrzeń

Ostatnie lata upłynęły pod znakiem intensywnego rozwoju techniki dociepleń i izolacji termicznej. Nowoczesne materiały znacząco podniosły efektywność izolacji elewacyjnej. Również producenci okien zadbali o podniesienie parametrów przepuszczalności cieplnej. Wartości, które jeszcze niedawno zarezerwowane były dla drogich, dedykowanych rozwiązań, dziś stały się normą. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jednak wciąż słychać narzekania niezadowolonych użytkowników?

Najsłabszym ogniwem okazuje się sposób montażu okien. Proces ten wymaga wyjątkowej staranności i użycia odpowiednich materiałów. Punktem newralgicznym jest połączenie ramy okiennej z murem. Standardowo szczeliny zostają wypełnione pianką poliuretanową, która ze względu na wysokie właściwości izolacyjne zapewnia oczekiwaną izolację. Niestety pianka jest narażona na szereg czynników powodujących jej stopniową erozję. Od strony zewnętrznej jest to napór wiatru i opady atmosferyczne, natomiast od wewnątrz atakuje wilgoć.

Skuteczne i tanie rozwiązanie

Sposobem zapobiegającym ucieczce ciepła, a przede wszystkim podnoszącym trwałość i komfort użytkowania są taśmy paroszczelne do okien. Ich celem jest ochrona pianki przed niekorzystnymi czynnikami i utrzymanie jej w kondycji gwarantującej optymalną pracę przez długie lata. Produkt jest niedrogi, a jego aplikacja wyjątkowo prosta. Wystarczy zerwać warstwę zabezpieczającą klej i przykleić taśmę do uprzednio oczyszczonej i odtłuszczonej powierzchni. Tak zabezpieczone krawędzie ościeżnicy zyskują szczelność i wieloletnią odporność.

Taśmy paroszczelne do okien znajdują zastosowanie zarówno w nowych budynkach, jak i podczas remontów starszych konstrukcji. Gwarantują ochronę przed przenikaniem wilgoci, zapewniają idealną izolację wewnętrznych połączeń i stanowią doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła. Przyklejona taśma może być malowana farbą wykończeniową lub tynkowana. Dzięki temu jej zastosowanie jest nie tylko efektywne, ale też estetyczne. Zabezpieczenie najsłabszego ogniwa okazuje się czynnością prostą i niezwykle skuteczną, a jej efektem będzie nie tylko oszczędność, ale też długotrwałe zadowolenie z inwestycji.

4.9/5 - (54 votes)

Data publikacji: 10 grudnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (54 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Adrian
    poniedziałek, 24 grudnia, 2018

    Bardzo proste rozwiązanie i nie drogie przede wszystkim, można je wykonać samemu. Niestety najwięcej ciepła ucieka wokół okien z powodu nieszczelności i na uszczelkach, gdzie wymagana jest regulacja okien. Dobrze, że wymyślono taką taśmę, zaklejamy i gotowe, nie trzeba robić betonu czy jakieś masy.

  2. pozytywny
    sobota, 5 stycznia, 2019

    Aktualnie produkowane okna posiadają dosyć niskie współczynniki przenikania ciepła, co gwarantuje dobrą ich izolacyjność. Tym samym straty ciepła pomieszczenia zimą są ograniczone. Niestety połączenie ramy z murem jest odczuwalnym miejscem ucieczki ciepła. Z pewnością ma na to wpływ solidność osadzenia ramy okiennej w murze, co często pozostawia wiele do życzenia. Opisane taśmy paroszczelne z pewnością łatwo i skutecznie wspomogą w uszczelnieniu takich miejsc.

Podobne artykuły