Elektronarzędzia

Trzej mocni – generatory Honda

Dzięki nowoczesnym technologiom jakie znajdują zastosowanie w generatorach Honda zyskuje się bezpieczeństwo, niezawodność i łatwą obsługę. Chodzi tutaj przede wszystkim o generatory Honda o mocy do 3 kW oferowane przez Aries Power Equipment.


Nowoczesne generatory Honda wytwarzają energię elektryczną o wymaganej jakości i mocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Stąd też urządzenia te znajdują zastosowanie na placach budowy, warsztatach, plenerach itp. Agregaty prądotwórcze Honda są więc wiernym towarzyszem dekarza i to nie tylko na dachu.

Jak wybrać generatory Honda

Na etapie wyboru generatora należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj zasilanych odbiorników. Jest to praktycznie podstawa w doborze właściwego urządzenia. Trzeba obliczyć konieczną moc elektryczną, która musi być wyższa od sumy mocy odbiorników. Konieczne jest również przeanalizowanie odbiorników pod kątem czułości na jakość energii elektrycznej. Mowa tu o parametrach takich jak częstotliwość prądu i stabilność napięcia. Np. urządzenia elektroniczne są bardzo czułe na parametry prądu, zatem do ich zasilania należy wykorzystać agregat zapewniający optymalny system stabilizujący napięcie.

Inwerter zapewnia generowanie energii elektrycznej o najwyższej jakości, bez względu na prędkość obrotową. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii uzyskano urządzenie kompaktowe z prądnicą, która jest prawie o połowę mniejsza w porównaniu z tradycyjnymi agregatami. Generatory z technologią inwerterową doskonale sprawdzą się przy zasilaniu czułych urządzeń elektronicznych. Oprócz tego inwertery mogą dostarczać energię elektryczną do odbiorników indukcyjnych zapewniając ich trwałość i wydajną pracę. Ponadto agregaty inwertowe mało ważą, mają niski poziom hałasu oraz niskie zużycie paliwa.

Z kolei urządzenia i maszyny elektryczne używane na placach budowy nie są aż tak wymagające dlatego z reguły wystarcza im zasilanie z agregatu prądotwórczego bez stabilizacji napięcia. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że wiele urządzeń elektrycznych bazuje na elektronice sterującej, która z kolei wymaga energii elektrycznej o najwyższej jakości. W efekcie bez względu na rodzaj zasilanych odbiorników warto zadbać o generator z nowoczesnymi systemami stabilizacji parametrów energii elektrycznej. Przy przesyłaniu energii elektrycznej bardzo często występują wahania napięcia, które również negatywnie wpływają na działanie odbiorników.

Nowy EU22i

Nowością w ofercie agregatów prądotwórczych Honda jest agregat walizkowy w wyciszonej obudowie EU22i. To mocniejszy, udoskonalony następca, znanego i sprawdzonego modelu EU20i, który wprowadzono na rynek w 2001 roku, od początku wyróżniał się lekką, kompaktową i łatwą do przenoszenia konstrukcją, cichą pracą i wysoką jakością generowanego prądu (inwerter).

Nowe genaratory Honda EU22i – Nowy silnik, łatwiejsza eksploatacja

Nowe generatory Honda EU22i – nowy silnik, łatwiejsza eksploatacja

W nowym EU22i zastosowano większy silnik GXR 120 i zmodyfikowano prądnice, co pozwoliło zwiększyć moc urządzenia o 200 W. Udoskonalono również system chłodzenia zespołu prądowego co poprawiło jakość i efektywność pracy. Nowy EU22i to łatwiejsza obsługa serwisowa, dzięki zastosowaniu zaworu paliwa, który daje możliwość wypalenia paliwa z gaźnika na czas dłuższego postoju, natomiast zwiększony otwór wlewu oleju do silnika znacznie ułatwia aplikacje oleju bezpośrednio z oryginalnej butelki. Co ważne, wszystkie modyfikacje a zwłaszcza zwiększona pojemność silnika nie wpłynęły na zmianę wagi, rozmiarów oraz emisji hałasu urządzenia.

Generatory Honda EA3000/EA3000AVR

EA3000/EA3000AVR są generatorami ramowymi osiągającymi moc 3 kW. Cechuje je duża moc znamionowa prądnicy przewymiarowana o 0,5 kW, co decyduje o bardzo dobrych parametrach wytwarzanej energii elektrycznej.

Wersja EA3000 wyposażona w AVR ma bardzo dobre parametry prądowo-napięciowe przy efektywnie działającej stabilizacji napięcia. Silnik GX 200VSD9OH pracuje bardzo stabilnie pod obciążeniem i to dlatego urządzenie pracuje cicho i ma bardzo dobrą charakterystykę częstotliwości.

Cyklokonwerter jest opatentowaną przez Hondę technologią cyklokonwertorową, wykorzystującą technologię inwertorową ale przy uproszczonym układzie elektronicznej kontroli napięcia. Agregaty bazujące na stabilizacji cyklokonwerterowej mają kompaktowe wymiary, niewielką masę a energia elektryczna ma lepsze parametry w porównaniu z agregatami AVR. Warto podkreślić, że napięcie i częstotliwość tylko w nieznacznym stopniu ma powiązanie z obrotami silnika. W efekcie agregaty tego typu znajdują zastosowanie zarówno profesjonalnie, jak i hobbystycznie.

Przypomnijmy, że AVR to układ automatycznego stabilizatora napięcia stosowany w generatorach firmy Honda. Jego zadaniem jest ciągłe monitorowanie i regulowanie parametrów napięcia. W efekcie napięcie wyjściowe jest regularne i jest mniej podatne na wielkość obciążenia. Użytkownik zyskuje stabilną, bezpieczną pracę zasilanych odbiorników.

EU30i

Generatory Honda EU30i zaprojektowano z myślą o użytkownikach, którzy cenią wygodę, najwyższą jakość produktu i szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Urządzenie cicho pracuje i ma niewielką masę a moc wynosi 3 kW. Ważna jest również inwertorowa stabilizacja napięcia, dzięki czemu mogą być bezpiecznie zasilane nawet najczulsze urządzenia elektroniczne. Jest również możliwe ładowanie akumulatorów samochodowych. Łącząc równolegle agregaty EU30i zyskuje się moc wyjściową wynoszącą 6 kW. Z kolei tryb pracy ekonomicznej pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa w zależności od wielkości obciążenia. Agregat ma wygodny zestaw transportowy.

Więcej na www.mojahonda.pl

Paweł Cudny
Specjalista Agregaty Prądotwórcze
Aries Power Equipment, będącym Generalnym Polskim Dystrybutorem Honda Power Equipment

4.9/5 - (23 votes)

Data publikacji: 25 czerwca, 2018

Autor:

4.9/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Gabi
    sobota, 26 stycznia, 2019

    Wśród tych trzech akumulatorów na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy z nich posiada cechy, które są bardzo przekonujące. Ja wybrałabym chyba model EU30i ze względu na dużą moc a małą masę.

  2. Albin B.
    poniedziałek, 4 marca, 2019

    Mieszkanie we własnym domu rodzi często wiele sytuacji, których nie doświadczamy mieszkając w mieście. Stąd też awaria energetyczne czasami trwa dużo dłużej niż zwykle. Dobry generator staje się wówczas potrzebny aby choć w części zabezpieczyć potrzeby domowników. Agregaty Hondy słyną z dobrej jakości i niezawodności. Artykuł opisuje właściwości 3 nowych modeli. Poręczna konstrukcja, stabilizacja parametrów bez względu na stan obciążenia, moc do 3 KW to mocne argumenty. Atrakcyjny wygląd to już standard w propozycjach Hondy. Muszę wkrótce nabyć agregat i na dziś wybrałbym model EU30i. Ale muszę też sprawdzić jak wygląda to finansowo.

Podobne artykuły