Chemia budowlana

Wybielanie drewna – stare meble jak nowe!

Jeśli znudził ci się już kolor twoich drewnianych mebli – zmień go za pomocą wybielania. Nie ma lepszego sposobu na naturalne drewno szczególnie jeśli dodatkowo zaatakowały je grzyby sinizny i pleśni. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym: nasz mebel zyska zdrowy wygląd, który będzie cieszyć nasze oko, niczym całkiem nowy przedmiot.

Na początek uspokajamy: wybielone drewno iglaste nie traci ani pierwotnych własności technicznych ani wytrzymałościowych. Po uprzednim zaimpregnowaniu odpowiednimi środkami chemicznymi zachowuje swój naturalny wygląd i piękno, i może być zastosowane do wyrobu stolarki otworowej, wykończonej lakierami bezbarwnymi lub lakierami lekko zabarwionymi bejcami.

Jeżeli nasze drewno zostało zarażone sinizną musimy wziąć pod uwagę, że proces jego wybielania będzie dość pracochłonny i kosztowny, ale mimo to jednak wciąż opłacalny. Pamiętajmy, że możemy je wykorzystać do wykonania okien i drzwi, które stanowią niezwykle ważny element wystroju każdego mieszkania. Szkoda wyrzucać dobre pod względem technicznym drewno, lepiej je wybielić.

Na czym polega wybielanie?

To prosty proces: należy przetrzeć drewno specjalną pastą z wosku i pigmentu, którą można zakupić każdym budowlanym hipermarkecie, na dziale z materiałami do konserwacji drewna. Na przetartej powierzchni pojawią się delikatne, białe żyłki. W ten sposób uzyskamy pewnego rodzaju dekorację. Tak można zmienić wygląd również drewna rzeźbionego lub postarzanego.

Wybielanie drewna krok po kroku:

Drewno, które chcemy wybielić musi być oczyszczone z farby i lakieru. Najlepiej do wybielania nadaje się drewno porowate – na przykład dąb, jesion.
a) przed rozpoczęciem pracy warto pokolorować drewno bejcą wodną,
b) za pomocą metalowej szczotki zrobić w drewnie mikroskopijne rowki. Należy pamiętać, aby przecierać drewno zawsze wzdłuż słoi,
c) nałożyć pastę twardym pędzlem w ten sposób, aby dokładnie wypełniła ona wydrapane rowki,
d) odczekać około 10 minut, aż pasta wyschnie. Następnie Wytrzeć powierzchnię drewna suchą bawełnianą szmatką. W porach lub wydrapanych rowkach powinna pozostać odrobina białej pasty,
e)Pomalować wybielany element cienką warstwą szybko schnącego lakieru (Nitro), dzięki czemu zwiększy się kontrast między kolorem pasty a barwą drewna.

Wybielanie drewna – stare meble jak nowe!

Pasty do wybielania drewna

Na rynku istnieje wiele gotowych produktów, ale warto wspomnieć o wyrobie firmy Starwax. Pasta do wybielania jest doskonałym produktem do drewna surowego lub bejcowanego. Dzięki temu, że podkreśla naturalną urodę słojów, można uzyskać interesujące efekty dekoracyjne.

Można ją z powodzeniem stosować do mebli i przedmiotów drewnianych jak i do boazerii, czy parkietów. Najciekawsze efekty uzyskamy na drewnie dębowym, kasztanowcu, orzechu.

Wybielanie drewna – stare meble jak nowe!

Jak w każdym przypadku użycia środków chemicznych tak i w tym należy bezwzględnie przestrzegać ogólnych zasad bhp: fartuchy podgumowane, rękawice gumowe oraz okulary ochronne. W przypadku oblania środkiem wybielającym skórę należy niezwłocznie przemyć wodą bieżącą, a gdyby substancja dostała się do oczu, przemyć je obficie wodą i poszkodowanemu zapewnić natychmiastową pomoc lekarską.

Wybielanie drewna to niezbyt skomplikowany i tani sposób na zmianę wyglądu naszego mieszkania. Na dodatek nie trzeba wzywać do tego fachowców, bo sposób ich użycia jest bardzo prosty i przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, każdy może zrobić to sam.

ASZ

4.2/5 - (45 votes)

Data publikacji: 4 lipca, 2013

Autor:

4.2/5 - (45 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Marek K.
  poniedziałek, 28 stycznia, 2019

  Właśnie dostałem starą komodę i zastanawiam się jak poddać ją renowacji. I proszę znalazłem artykuł o paście do wybielania drewna f-my Starwax. Drewno komody dawno utraciło swój naturalny kolor, a teraz jest szansa, że uzyska swój urok. Z pewnością spróbuję.

 2. Iśka24
  czwartek, 21 lutego, 2019

  Dobrze że jest taka metoda i można kupić środki do wybielania drewna.Mam w garażu piękny,stary stolik,żal było wyrzucać ale byłby wątpliwą ozdobą domu.Spróbuję kupic ten środek i dać mu nowe zycie.

 3. Maniskie1
  czwartek, 1 sierpnia, 2019

  Dobrym sposobem jest też oklejanie starych mebli, ja sama ostatnio skorzystałam z pomocy sklepu naszeokleiny.pl/ i odnowiłam kilka starych mebli przez co dostały drugie życie.

Podobne artykuły