Chemia budowlana

Jak zadbać o swój dach?

Nowy dach, niezależnie od rodzaju pokrycia, prezentuje się okazale oraz niezwykle efektownie. Mocne, wyraziste kolory, doskonały połysk, czy też równo ułożone rzędy estetycznych dachówek, sprawiają, że nie da się przejść obok niego obojętnie. Lecz niestety – choć współcześnie pokrycia dachowe produkowane są w coraz to lepszej jakości, nie są one niezniszczalne.

Z czasem mogą tracić swój pierwotny wygląd, a jeżeli nie zareagujemy w porę, zanieczyszczenia mogą poczynić wiele szkód nie tylko w samym wyglądzie dachu, ale i w jego funkcjonalności. To właśnie między innymi dlatego powstały impregnaty do dachu.

Co negatywnie wpływa na Twój dach?

Bez wątpienia o każdy dach trzeba dbać. Ważne są tu nie tylko kwestie konstrukcyjne, czy też zabezpieczenie przed wilgocią, ale i kwestie estetyczne – pokrycia dachowe z czasem mogą tracić swój pierwotny kolor, a przez to stawać się wyblakłe. Dachówki mogą także się kruszyć, a blachodachówka odkształcać. Negatywny wpływ na pokrycie ma również wilgoć. W sytuacji, w której woda z dachu nie jest odpowiednio odprowadzana, zaczyna nie tylko zalegać na dachu, ale też wnikać pod pokrycie. Oczywiście im dłużej wilgoć znajdować się będzie na dachu, tym więcej szkód będzie ona w stanie czynić.

W niektórych domach, szczególnie tych znajdujących się w pobliżu lasu, dachy mogą zacząć porastać mchem. Niezbędny okaże się tu regularny przegląd dachu, zarówno po sezonie letnim, jak i sezonie zimowym. Wraz z nadejściem wiosny należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz ewentualne uszkodzenia, jakie pojawiły się na powierzchni dachu podczas zimy. Natomiast przed kolejnym sezonem zimowym, warto zabezpieczyć go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak m.in. wilgoć.

Dlaczego czyszczenie dachu jest tak ważne?

Czyszczenie dachu jest więc koniecznością, by ten mógł prezentować się bez zarzutu oraz, by piasek, czy też inne zanieczyszczenia nie powodowały większych uszkodzeń.

Co równie istotne, sposób czyszczenia dachu uzależniony jest przede wszystkim od pokrycia, jakie się na nim znajduje. Warto więc wiedzieć, że chropowata powierzchnia naturalnych dachówek wykonanych z ceramiki, może być narażona na działanie porostów, mchów oraz glonów. Mogą one dokuczać szczególnie posiadaczom zadrzewionej oraz zacienionej działki.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się pokrycie dachu malowanymi powierzchniowo dachówkami glazurowanymi, bądź też szkliwionymi. Jednakże nawet i na nich z czasem może pojawić się nieestetyczny nalot. Dobrym pomysłem okaże się tutaj zaimpregnowanie pokrycia silikonowym preparatem, tuż po jego wcześniejszym oczyszczeniu. Impregnat ten jest w stanie skutecznie zabezpieczać dachówki przed brudem i porastaniem, a dodatkowo, w przypadku pokryć szkliwionych oraz malowanych, może chronić je przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, które prowadzi do blaknięcia koloru.

Jeżeli nasz dach ma już kilka lat i został pokryty przez grzyby i pleśnie, można go oczyścić. Doskonałe efekty może przynieść spłukanie pokrycia zwykłą wodą pod ciśnieniem z dodatkiem specjalnego detergentu. Warto jednak zaznaczyć, że efekt będzie oczywiście widoczny, jednakże może być on jedynie powierzchowny. Dlatego też, by skutecznie pozbyć się z dachu mchu oraz grzybów, należy pomalować go specjalnym, grzybobójczym preparatem. Tego typu środki cechują się silnym działaniem, dlatego też podczas ich używania należy zachować szczególną ostrożność. Można także wynająć fachową ekipę, która dysponuje profesjonalnym sprzętem.

5/5 - (44 votes)

Data publikacji: 6 sierpnia, 2018

Autor:

5/5 - (44 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Witek
  niedziela, 30 grudnia, 2018

  Wazna jest dbałośc o nasz dach .Co kilka lat , nalezało by oczyscić od powstałych wilgoci ,pleśni.Warto zastosowac odpowiednie impregnaty chemiczne , ewentualnie zlecić odpowiedniej firmie specjalizującej się

 2. zaintresowany
  niedziela, 20 stycznia, 2019

  To,że o dach trzeba w odpowiedni sposób zadbać wiedzą
  z pewnością ci którzy którzy taki dach mają na swym dom.Ja staram się przynajmniej raz w roku spłukiwać dach zwykłą wodą pod ciśnieniem i dzięki temu uwidocznione wszelkie zarysowania usuwam na bieżąco .Jak na razie mój dach prezentuje się całkiem nieźle pomimo kilkudziesięciu lat.

Podobne artykuły