Na rynku

Jak odmienić z zewnątrz zwyczajny dom tak, by każdy chciał znaleźć się w nim choć chwilę?

Jeszcze do niedawna pokutował pogląd, wedle którego dominującą rolę w projekcie domu pełni jego wnętrze. Owszem, jest ono ważne, jednakże to elementy zewnętrzne w dużej mierze definiują postrzeganie ukochanego budynku.

Stare polskie przysłowie mówi: „jakim cię widzą, takim cię piszą”. Zasada ta znajduje swe odzwierciedlenie również w budynkach. Deweloperzy dbają, by już z zewnątrz wyglądały one na przytulne, ciepłe i przyjazne mieszkańcom. Jeśli jednak dysponujemy już własnym domem, możemy pokusić się o diametralną zmianę jego designu.

Odzieżowa metafora

Dach i elewacja zajmują procentowo największy obszar, przez co jako pierwsze rzucają się w oczy. Jeśli porównać dom do człowieka, to elewacja zewnętrzna pełni rolę ubrania, natomiast dachowi przypada funkcja nakrycia głowy. Ta przenośnia pozwala spojrzeć innym okiem na zagadnienie „wierzchniego okrycia” domu. Dla przykładu: wymiana więźby dachowej i wkomponowanie w nią półokrągłych okien nada budynkowi sielankowy wygląd. Zwiększenie kąta nachylenia krokwi upodobni go do dzieła w stylu góralskim. Jeśli natomiast zamiast blachy wybierzemy dachówkę, wówczas dach stanie się bardziej dostojny. Równie ciekawym efektem zaowocuje użycie drewnianego gontu.

Gdy już zostanie ustalona sprawa nakrycia głowy, należy zająć się tułowiem, czyli ścianami budynku. Tu możliwości są równie liczne. Można oczywiście położyć tynk na gołe ściany, lecz fachowcy polecają raczej termoizolację. Pozwala to ograniczyć ubytki ciepła w zimie i zaoszczędzić na opale (źródło:http://wspolnotamieszkaniowa.pl/abcwspolnoty/Dobrze-ocieplony-budynek-to-oszczednosc-dla-portfela/449.html). W przypadku ocieplenia właściciele mają do wyboru styropian oraz wełnę mineralną. Obydwie struktury zabezpiecza się siatką i klejem, a całość zamyka tynkiem. Na tym etapie można pokusić się o odrobinę szaleństwa, gdyż dostępna na rynku gama kolorów, grubości i rodzajów faktur może doprowadzić do zawrotu głowy. Na elewacji da się bowiem zaprojektować dowolny wzór czy piktogram – wedle uznania. Łączenie struktur i kolorów tynku pozwala na niczym nieograniczone, fantazyjne kompozycje.

Wisienki na torcie

Takie nowatorskie podejście do tematu zewnętrznego wyglądu budynku pozwala nadać całej konstrukcji charakteru. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku odzieży (gdzie kwintesencją całości są dodatki takie jak broszki, apaszki czy spinki), tak w branży budowlanej funkcje uzupełniające pełnią drzwi, okna i bramy garażowe. Odkąd firma Ryterna Polska Sp. z o.o. wprowadziła na polski rynek designerskie elementy stolarki otworowej, można pójść o krok dalej i tradycyjne elementy wykończeniowe zastąpić niecodziennymi rozwiązaniami. Jeśli bowiem w stylistyce budynku dominują linie poziome, wówczas na bramie garażowej można zastosować podobne motywy, by komponowały się z całością. Z kolei dopełnieniem domu w stylu klasycznym będzie brama kasetonowa. Ciekawym pomysłem na nadanie budynkowi niepowtarzalnego wyglądu jest montaż bramy garażowej w wiejskim stylu retro. Uzupełnieniem będą okienka i drzwi boczne dopasowane do bramy.

Odrzucenie standardowych schematów dotyczących wyglądu domu pozwala na stworzenie indywidualnego i jedynego w swoim rodzaju budynku. Jak widać, nie musi to być nawet dom nowy. Co więcej, remont starszego obiektu z pewnością wyjdzie konstrukcji na dobre, a mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej. Inwestując w ciekawy design, nadajemy budynkowi unikalny wdzięk, obok którego nikt nie przejdzie obojętny.

4.3/5 - (3 votes)

Data publikacji: 14 listopada, 2014

Autor:

4.3/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły