Na rynku

Spotkanie SEDG – Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe w jesiennych barwach

Każda jesień przypomina nam, że za chwilę zakończy się kolejny rok. To dobry czas na podsumowanie tego, co zadziało się przez ostatnie miesiące w krajowej gospodarce, a szczególnie w najbardziej interesującym nas sektorze. W pierwszych dniach października z tą właśnie myślą spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe. Obok wymiany doświadczeń, kontaktów i wizji, wydarzenie dało okazję do zwiedzania fabryki Grupy Burkietowicz oraz firmy Velux.

Przestrzeń do wymiany doświadczeń

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe to organizacja, która skupia firmy dążące do promocji budownictwa drewnianego w Polsce. Członkami są przedsiębiorstwa specjalizujące się w prefabrykowanych konstrukcjach energooszczędnych oraz producenci materiałów dedykowanych do tego rodzaju budownictwa.
– Coroczny zjazd członków naszego stowarzyszenia stanowi wyjątkową okazję do spotkań, rozmów i nawiązywania współpracy między firmami. Dodatkowo daje możliwość wymiany doświadczeń. W tym roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzami tego wydarzenia, a wszystkich zainteresowanych zaprosiliśmy do odwiedzenia naszej siedziby – opowiada Bartosz Burkietowicz, dyrektor operacyjny Grupy Burkietowicz.

Rekordowa ilość gości

Organizatorzy wydarzenia zwracają uwagę na fakt, że tegoroczne spotkanie przyciągnęło rekordową liczbę gości! Tak duże zainteresowanie wydarzeniem wynika m.in. z ogromnej dynamiki zmian, jakie zachodzą w branży prefabrykowanych domów gotowych.
– Na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 150 osób, co stanowiło dla nas miłą niespodziankę, nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby uczestników – przyznaje Bartosz Burkietowicz, którego zakład w tym roku przyjął na siebie rolę gospodarza. – Na początku spotkania wszyscy uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat historii naszej firmy. Następnie zwiedzali nową halę produkcyjną w Gorzycach Małych, a na koniec zostali podzieleni na grupy, które w określonej kolejności zwiedziły tartak oraz zakład produkujący wiązary – relacjonuje dyrektor. – Po rozmowach z wieloma uczestnikami spotkania, uznajemy całe wydarzenie za duży sukces – dodaje.

Po wizycie w fabryce Grupy Burkietowicz, która okazała się dużą, bardzo innowacyjną i prężnie działającą firmą, uczestnicy podzielili się na dwie grupy, z których jedna, w skład której wchodzili dostawcy materiałów, pojechała do hotelu Novotel we Wrocławiu, a druga (producenci domów) udała się na kolejną wyprawę w świat produkcji – tym razem do fabryki okien Velux w Namysłowie.

Dostarczają światło i świeże powietrze

– VELUX od wielu lat promuje tworzenie zdrowych, efektywnych energetycznie i przystępnych cenowo budynków, ponieważ wierzymy, że niosą one za sobą olbrzymie korzyści dla naszego zdrowia, środowiska i gospodarki – mówi Iwona Kaliszewska z Działu Sprzedaży firmy Velux. – Zatem cel działalności Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe, czyli propagowanie prefabrykowanego budownictwa drewnianego, energooszczędność i pasywność budynków, jest nam szczególnie bliski. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy jak segment ten się rozwija, a prefabrykowane konstrukcje są coraz bardziej popularne wśród użytkowników i stają się częścią naszego krajobrazu. Podczas jesiennego spotkania zaprosiliśmy członków stowarzyszenia do fabryki NM Namysłów, gdzie zaprezentowaliśmy proces produkcji okien drewniano-poliuretanowych dostarczających światło i świeże powietrze do pomieszczeń oraz całej gamy rozwiązań VELUX, które mogą być wykorzystywane przez producentów domów prefabrykowanych – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Jak podkreśla, dla firmy VELUX bardzo ważne jest dzielenie się doświadczeniami w zakresie produkcji okien połaciowych, ale jeszcze ważniejsza jest możliwość zainspirowania innych do tworzenia domów z materiałów najwyższej jakości, uwzględniając ich energooszczędny charakter, poszanowanie środowiska naturalnego oraz wpływ na nasze otoczenie.
Goście fabryki z pełnym uznaniem mówią o innowacyjnych, zautomatyzowanych rozwiązaniach jakie w niej zastali. Bez wątpienia firma VELUX zaprezentowała się jako nowoczesna firma, której działania odważnie wkraczają w przyszłość.

Czas na analizy

W tym samym czasie grupa dostawców materiałów wzięła udział w panelu przygotowanym przez prezesa SEDG, Marka Beśkę. Tematy, które podjęte zostały podczas wykładu i dyskusji, dotyczyły m.in. analizy aktualnej sytuacji rynkowej i prognoz na przyszłość. Bardzo ważny wątek stanowiła rozmowa o potrzebie poprawy interakcji pomiędzy dostawcami materiałów a producentami domów. Propozycją tych drugich było utworzenie grupy zakupowej i platformy sprzedażowej domów. Spotkanie z dostawcami materiałów stało się także okazją do zebrania i wymiany danych rynkowych.
Po godz. 16.00 rozpoczął się kolejny panel, wspólny dla dostawców materiałów oraz producentów domów, którzy dołączyli do dyskusji po wizycie w fabryce VELUX. Tematy oscylowały wokół aktualnej sytuacji rynkowej, zwłaszcza w segmencie prefabrykowanych domów drewnianych. Ważnym elementem spotkania było także zaprezentowanie nowej strony internetowej SEDG oraz wręczenie certyfikatów jakości, które z rąk prezesa Marka Beśki otrzymali członkowie Stowarzyszenia.
Po tej części nadszedł czas na panel prezentacji. Głos zabrały firmy Ruukki Polska Sp. z o.o., Siniat Grupa Etex Polska, Plonmar Sp. z o.o., Kronospan OSB Sp. z o.o., Fibris S.A., RootBD oraz Wieland Eectric Sp. z o.o. Dzięki ich wystąpieniom, producenci domów mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami i materiałami, mogącymi znaleźć zastosowanie w budowie drewnianych budynków prefabrykowanych. Po prezentacjach firm, o godz. 20.30 uczestnicy spotkania zjedli kolację, a po niej rozpoczęli bankiet integracyjny, który potrwał do 2.00 nad ranem. Poza dostarczeniem rozrywki, dał on możliwość przeprowadzenia rozmów i nawiązania kontaktów w mniej formalnej, luźniejszej atmosferze.

Ważne dla producentów domów

Kolejny dzień zaczął się panelem zorganizowanym z myślą o producentach domów. Przedstawiciele jednego z wiodących banków opowiedzieli o zielonych kredytach hipotecznych, aktualnej ofercie rynku i prognozach rozwoju, a także zaprezentowali specjalną, przyjazną ofertę dla klientów, decydujących się na prefabrykowany dom gotowy.
Dla branży bardzo istotnym tematem jest certyfikacja gotowego wyrobu (w tym przypadku prefabrykowanych elementów ścian, stropu, stropodachu i dachu). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jakie są koszty i czas niezbędne do uzyskania certyfikatu. Z bardzo interesującym wykładem wystąpił dr hab. inż. Marek Borowski, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który opowiedział o instalacji wentylacji w budynkach energooszczędnych o konstrukcji szkieletowej drewnianej, o tym jak dobrze projektować, aby uzyskać komfort akustyczny oraz o tym, jak odbierać i konserwować instalacje w budynkach.
Spotkanie stało się także okazją do rozmów na temat tego, w jaki sposób zbudować nowoczesną stronę www i jak wypromować ją w sieci. Ostatnim z omawianych tematów było stworzenie grupy zakupowej. Uczestnicy dyskusji, po przeanalizowaniu funkcjonujących na rynku grup zakupowych, zastanawiali się, czy takie działanie rzeczywiście pociąga za sobą wymierne korzyści.
Dwudniowe spotkanie SEDG zakończyło się ok. godz. 13.00.
– Producenci domów prefabrykowanych i dostawcy materiałów oraz innych rozwiązań szukają kontaktów, nowych rynków i odbiorców dla swoich produktów. Udaje się to m.in. za sprawą networkingu. Spotkania, takie jak to, które odbyło się we Wrocławiu, zawsze są bardzo owocne – podsumowuje Anna Beśka, dyrektor biura w SEDG.


Data publikacji: 25 marca, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły