Laureaci Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze

 

W 17 edycji Europejskiego Konkursu Miedź w Architekturze, organizowanego przez Europejski Instytut Miedzi, zwyciężył kopenhaski budynek Trollbeads House.

Trollbeads House to zrewitalizowany biurowiec z lat 60-tych XX w. Budynek zaprojektowany został na wzór domu kupca weneckiego, gdzie towary są ładowane na poziomie parteru, powyżej znajdują się skład i biura, a na najwyższej kondygnacji apartament właściciela oraz taras dachowy. Charakterystyczną cechą Trollbeads House jest perforowana we wzory osłona fasady ze złotego stopu miedzi. „Budynek stanowi mocny akcent w tkance miejskiej Kopenhagi, a jego projekt zrealizowano z imponującą dbałością o detale” – napisało w uzasadnieniu werdyktu jury. Autorem zwycięskiego projektu jest pracownia BBP Arkitekter.

House VDV, Destelbergen, Belgium - Photo: Filip Dujardin
House VDV, Destelbergen, Belgium – Photo: Filip Dujardin

Jury konkursu przyznało także cztery wyróżnienia: pierwsze z nich zdobył zaprojektowany przez pracownię Graux & Baeyens Architecten dom mieszkalny w belgijskim Destelbergen. Połączenie współczesnej formy domu z tradycyjnym dwuspadowym dachem harmonijnie wpisuje się w wymogi lokalnego planu zagospodarowania przestrzeni. Budynek otrzymał też nagrodę publiczności.

Kolejne wyróżnienie otrzymała grupa budynków Terminalu Promowego w Sztokholmie. Położone w jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc miasta, naprzeciw Pałacu Królewskiego, budynki pokryte są wypolerowanym mosiądzem. „Ta potężna grupa budynków usytuowanych wzdłuż sztokholmskiego nabrzeża jest naprawdę wyjątkowa i zaprzecza prozaicznej typologii budynków terminalowych” – powiedzieli o projekcie autorstwa Marge Arkitekter jurorzy. „Budynki utrzymane w skali wyrażającej szacunek wobec zabytkowego sąsiedztwa, nie idą na żadne ustępstwa i zachowują szacunek wobec historii miasta”.

Ferry Terminal, Stockholm, Sweden - Photo: Johan Fowelin
Ferry Terminal, Stockholm, Sweden – Photo: Johan Fowelin

Kolejne wyróżnienie jurorzy przyznali zaprojektowanej przez pracownię Dietger Wissounig Architekten Hali Sportowej w austriackim St. Martin. Charakterystyczną cechą hali jest fasada wykonana z giętych, perforowanych płyt miedzianych, okrywających obiekt półprzezroczystym woalem. Ostatnie wyróżnienie zdobyli architekci z biura LAN za projekt Euravenir Tower we francuskim Lille – wolnostojącą wieżę z miedzi.

Sports Hall St. Martin, Austria – Photo ©paul-ott_StMrtn_04
Sports Hall St. Martin, Austria – Photo ©paul-ott_StMrtn_04

Celem organizowanego co dwa lata konkursu Miedź w Architekturze, jest wybranie najlepszych obiektów pod względem zastosowania miedzi i jej stopów – mówi Michał Ramczykowski z Europejskiego Instytutu Miedzi. Konkurs wywodzi się od organizowanego od 1991 roku brytyjskiego konkursu Copper Roofing Competition i początkowo organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich a dotyczył zastosowania miedzi na pokrycia dachowe. W 1997 roku formułę konkursu rozszerzono o inne zastosowania miedzi, a od 2002 roku do udziału zapraszani są również architektów z innych krajów. W 2015 roku napłynęło ponad 70 zgłoszeń z 17 krajów.

Zgłoszone realizacje oceniał międzynarodowy zespół jurorów złożony z laureatów poprzednich edycji konkursu: Ulla Hell z PLASMA studio we Włoszech, Erik Nobel z NOBEL Arkitekter w Danii, Fernando Sá z Pitágoras Aquitectos w Portugalii i Keith Williams z Keith Williams Architects w Wielkiej Brytanii.

Więcej na: copperconcept.org/pl/konkursy
Hashtag kampanii: #CopperAwards2015

Data utworzenia: 28.11.2015


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły