Rynny metalowe

Bezłącznikowe rynny stalowe Q STALYO PRO

Wraz z rozwojem nowoczesnej architektury, na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na rynny wpisujące się w minimalistyczne bryły budynków i takie, które są skierowane do szerokiej grupy klientów. W odpowiedzi na to powstało Q STALYO, marka oferująca produkty, które łączą wymienione atrybuty – dobrą jakość, korzystną cenę, nowe rozwiązania techniczne oraz wysoką estetykę.

Bez łączników – bez problemu

Q STALYO na tle konkurencji wyróżnia bezłącznikowa konstrukcja, która w znaczący sposób podnosi estetykę wykończenia domu, a także ułatwia i skraca proces instalacji całego systemu. Montaż rynien i narożników na zakład, przy użyciu specjalnego kleju uszczelniającego, zapewnia trwałe połączenie. Rezygnacja z łączników i uszczelek w zaślepkach przyczynia się do zmniejszenia ilości elementów, obniżenia kosztów systemu, a także przyspieszenia i uproszczenia montażu. Dzięki zastosowaniu dedykowanego kleju, miejsce połączenia rynien jest niewidoczne, co korzystnie wpływa na estetykę wykończenia.

Q STALYO PRO posiada opatentowany profil rynny symetrycznej z połączeniem na zakład. Taki kształt – oprócz walorów estetycznych – ma praktyczne zastosowanie podczas procesu montażu. Prostokątny symetryczny przekrój umożliwia obracanie rynny w przypadku powstania uszkodzeń na etapie transportu lub montażu. Czyni go to jedynym systemem na rynku z tak unikatowym rozwiązaniem.

Bezłącznikowe rynny stalowe Q STALYO PRO

Pierwszy montaż

Firma Q Stalyo ma już za sobą pierwszy pokazowy montaż prostokątnego systemu rynnowego Q STALYO PRO. Odbył się on w Żernicy koło Gliwic przy współpracy z firmą DACHBUD z Łazisk Górnych. Montaż został realizowany na budynku jednorodzinnym o dachu dwuspadowym pokrytym płaską dachówką. Powierzchnia każdej połaci dachu wynosiła 65 m2 (wydajność systemu Q STALYO PRO przy skrajnie ustawionym spuście to maksymalnie 90 m2). Pierwszy montaż potwierdził, że instalacja systemu Q STALYO PRO jest szybka i intuicyjna, dzięki bezłącznikowej konstrukcji i symetrycznemu kształtowi.

Inwestor miał życzenie, aby miejsca łączenia rynien były niewidoczne, dlatego wybór padł na system Q STALYO PRO, który montowany jest bez użycia łączników, przy zachowaniu najwyższej estetyki wykończenia.

Bezłącznikowe rynny stalowe Q STALYO PRO

Zasady prawidłowego montażu

 • Aby montaż przeprowadzić poprawnie, należy pamiętać o tym, żeby ostatni hak podtrzymujący dany odcinek rynny był ustawiony dokładnie na jej końcu.
 • Tylni kapinos rynny, na długości 35 mm, podnosimy do pionu.
 • Następnie na końcu rynny – która nie ma przetłoczenia – nakładamy dwa paski dedykowanego kleju uszczelniającego.
 • W kolejnym kroku – zapinając za przedni kapinos drugą rynnę z przetłoczeniem – osadzamy ją na haku.
 • Miejsce łączenia rynien zabezpieczamy dodatkowo od wewnątrz dedykowanym klejem uszczelniającym, po czym doginamy tylni kapinos do pozycji pierwotnej.

Tak prawidłowo wykonany montaż gwarantuje szczelność systemu oraz niewidoczne miejsce połączenia rynien. Dodatkową zaletą tego typu montażu jest 100% zabezpieczenie przed opadaniem systemu rynnowego, które jest często spotykanym zjawiskiem przy niewłaściwej instalacji.

Bezłącznikowe rynny stalowe Q STALYO PRO

Montaż alternatywny

Dla dekarzy, którzy preferują klasyczny system montażu, dostępna jest również opcja łączenia rynien przy użyciu łącznika dylatacyjnego. Q STALYO zaleca jednak montaż bezłącznikowy, ze względów zarówno praktycznych, jak i estetycznych.

4.9/5 - (31 votes)

Data publikacji: 27 listopada, 2020

Autor:

4.9/5 - (31 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jan
  wtorek, 8 grudnia, 2020

  Rynny to zawsze istotny element dachu. Od nich w dużej części zależy jak poradzimy sobie z opadami. Tak więc system o odpowiedniej przepustowości i niezawodnym montażu wraz z estetycznym wyglądem całości to takie zwieńczenie dachu jako wizytówki domu. Koncepcja rynien bezłącznikowych spełnia te wymagania.

 2. ekuc2
  sobota, 20 lutego, 2021

  Montaż rynien na zakład ułatwia i skraca cały proces instalacji

Podobne artykuły