Na rynku

Braas: pozytywne dane dla rynku budowlanego

Początek 2014 roku przyniósł pozytywne dane dla rynku budowlanego. Choć rok 2013 nie był dla branży budowlanej łatwy, to dane statystyczne z początku roku 2014, pokazują, że w końcu możemy oczekiwać długo wyczekiwanej stabilizacji.

Największy wzrost – aż o 56,2% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego – odnotowano w liczbie rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych. Zwiększyła się również liczba pozwoleń na budowę mieszkań – w stosunku do stycznia 2013 roku. wzrost wyniósł 8,5%.

Na tle innych rynków europejskich dotkniętych przeciągającą się bessą, polska branża budowlana prezentuje się całkiem nieźle. Jednak inwestorzy i deweloperzy nauczeni doświadczeniem ostatnich lat podejmują decyzje o wiele ostrożniej. Wiele firm wciąż ma niestety problemy finansowe i nie stać ich na podjęcie większych inwestycji lub podchodzą do nich bardziej rozważnie. Dlatego niezwykle istotne są obecnie wszelkie rozwiązania, które pomogą zoptymalizować budżet.

Zgodnie z oczekiwaniami rok 2013 był dla branży budowlanej rokiem pełnym wyzwań. W czwartym kwartale można było jednak zaobserwować wyraźne tendencje wzrostowe – zapowiedź pozytywnych zmian w sektorze budowlanym, co potwierdzają dane z pierwszego kwartału 2014. Wśród inwestorów wzrosła nie tylko pewność, ale także świadomość – coraz częściej wybierają rozwiązania systemowe oraz ekologiczne, do których należą systemy solarne i skuteczne izolacje nakrokwiowe. Podobny trend widoczny jest w przypadku dachówek. Do ich produkcji stosowane są nowoczesne technologie, które korzystnie wpływają na trwałość rozwiązań, a tym samym pozwalają uniknąć kosztów w postaci remontów dachu. Właśnie z tego powodu nowoczesne produkty najbardziej zyskują na popularności – wyjaśnia Grzegorz Barycki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy BRAAS, producenta kompletnych systemów dachowych.

Czy rok 2014 okaże się dla branży budowlanej czasem stabilizacji? Czy producenci mogą liczyć na więcej? Dzięki 73 miliardom euro z Unii Europejskiej zakontraktowanym na inwestycje budowlane w latach 2014 – 2020, branża ma szansę ponownie nabrać wiatru w żagle.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 4 listopada, 2014

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły