Na rynku

Czas na usunięcie azbestu

W 2002 roku rząd zatwierdził trzydziestoletni plan usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających ten materiał stosowanych na terenie Polski. Zabieg tego typu jest dość kosztowny i obowiązkowy, warto zatem oszacować koszty prac i zwrócić się przyznanie dotacji.

W Polsce azbestem pokryta jest połowa wszystkich dachów domów mieszkalnych, co wynika z obawy przed procesem usuwania azbestu, wysokimi kosztami zmiany pokrycia oraz brak wiedzy na temat dostępnych, alternatywnych materiałów dachowych. Obawy te nie są uzasadnione, ponieważ wdrażany przez Narodowy oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejny program pozwala pokryć koszty związane z usuwaniem azbestu nawet w 100%. Dotacje obejmą koszty demontażu, odbiór oraz zneutralizowanie wyrobów zawierających azbest, jednak zwrot kosztów przewidziany jest po wykonaniu inwestycji.

Usuwanie azbestu

Praca z azbestem jest bardzo szkodliwa, dlatego do usunięcia starego pokrycia oraz zamontowania nowego najrozsądniej wynająć profesjonalną firmę. Koszt zdjęcia przez zespół fachowców niebezpiecznego eternitu, a następnie jego składowanie i utylizacja wynosi około kilkunastu zł za m2. Przykładowo w przypadku dachu o powierzchni 150 m2 koszt usługi wyniesie około dwóch tysięcy zł netto.

W sprawie sfinansowania wymiany szkodliwego pokrycia dachowego należy zwracać się do gminy lub powiatowego wydziału ochrony środowiska, pamiętając jednak o tym, że całkowity lub częściowy zwrot kosztów nastąpi dopiero po wykonaniu całego remontu dachu.

Bezpieczny materiał do pokrycia dachu

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które z powodzeniem zastąpią azbest. Produktem o najbardziej zbliżonych właściwościach, charakteryzującym się podobną trwałością, lekkością, wytrzymałością, odpornością jest włókno-cement. Należy podkreślić, że materiał ten jest całkowicie nieszkodliwy dla otoczenia.

Na koszty zakupu tego materiału do pokrycia dachu wpływa kilka czynników, m.in. rozmiar płyt oraz wysokość budynku – im wyższy budynek, tym więcej zabezpieczeń trzeba w nim zamontować. Przykładowo przy zakupie płyt EuroFala koszty rozpoczynają się od 26 zł/m2 (montaż od 15 zł/m2).

Po usunięciu azbestu warto sprawdzić czy konstrukcja dachu nie wymaga konserwacji lub dodatkowego wzmocnienia. Nie wzmocnienie konstrukcji może spowodować różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego aby uniknąć takiej sytuacji warto zasięgnąć opinii ekspertów. Koszt wymiany łaty dla powierzchni dachu 150 m2 wynosi około 1000-2000 zł. Wymiana całej konstrukcji może kosztować właściciela domu nawet 10 tysięcy złotych.

Średnie koszty wymiany pokrycia dachowego za m2 dla powierzchni 150 m2
Nazwa materiału Zdjęcie, utylizacja i składowanie eternitu m2 Koszt pokrycia dachowego Koszt renowacji konstrukcji dachowej m2 Koszt wymiany konstrukcji dachowej m2 Koszty dodatkowe
Blacho-
dachówka
14 zł od 25 zł 20 zł 67 zł Folia lub membrana od 3zł/m2
Dachówka ceramiczna 14 zł od 25 zł 20 zł 67 zł Folia lub membrana od 3zł/m2
Dachówka karpiówka 14 zł od 70 zł 20 zł 67 zł Folia lub membrana od 3zł/m2
Włókno
-cement
14 zł od 19 zł 20 zł 67 zł brak
5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 8 listopada, 2014

Autor:

5/5 - (3 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły