Na rynku

DANWOOD S.A. – czołowy polski i europejski wytwórca drewnianych domów prefabrykowanych

Spółka Danwood S.A. to liczący się nie tylko w Polsce, ale też w Europie dostawca prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”. Dorobek firmy jest ogromny, gdyż przez ostatnie 25 lat działalności spółka przekazała klientom ponad 13 tysięcy domów w całej Europie, z których wszystkie powstały – i nadal powstają – na Podlasiu w nowoczesnych zakładach o mocy produkcyjnej ponad dwóch tysięcy domów rocznie.

Krótki zarys historii spółki

Choć dziś właścicielem firmy jest GS Engineering & Construction Corporation – koreański lider m.in. w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego oraz energetyki, wywodzący się od światowego giganta LG Group – to na początku nic nie wskazywało na to, że nieduża polska firma Unibud wypłynie na aż tak szerokie wody.
Po powstaniu na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, firma Unibud natychmiast zaczęła odnosić sukcesy na rynku budowlanym. W roku 1997 firma uzyskała certyfikat ISO 9002, niecałe dwa lata później nabyła nową szwedzką linię produkcyjną do drewnianych domów z prefabrykatów, a w roku 2000 stała się częścią grupy BUDIMEX notowanej na GPW w Warszawie. Po przyznaniu znaku jakości RAL przez niemiecki BM & F e.V firma uzyskała certyfikat ISO 9001 na projektowanie, produkcję, montaż i sprzedaż domów drewnianych szkieletowych, a także została wielokrotnie nagrodzona za swoje prefabrykowane domy drewniane. W 2001 roku spółka założyła swój berliński oddział na najważniejszym dla niej do dziś niemieckim rynku, a rok później przejęła kluczowy duński znak towarowy DAN-WOOD wraz ze strukturą dystrybucji.
Kolejne lata to dalszy rozwój oferty, unowocześnianie produkcji, wzrost ilości zagranicznych oddziałów (Wielka Brytania, Austria) oraz formalna zmiana nazwy z Unibud na Budimex Danwood Sp. z o.o. i ujednolicenie – dla całej Europy – marki oferowanych domów: DAN-WOOD HOUSE. W 2013 roku firma staje się własnością Enteprise Investors czyli znanej grupy funduszy private equity i venture capital, zaś w marcu 2020 roku nowym właścicielem Danwood S.A. zostaje GS Engineering & Construction Corporation – znana spółka notowana na giełdzie w Seulu i wywodząca się od koncernu LG.

DANWOOD S.A. – czołowy polski i europejski wytwórca drewnianych domów prefabrykowanych

Oferta Danwood

Danwood S.A. to producent energooszczędnych domów prefabrykowanych w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej, oferujący prawie 100 gotowych projektów z opcją modyfikowania ich zgodnie z indywidualnymi potrzebami i gustami klientów. Zróżnicowanie jest ogromne – nabywcy mogą zamieszkać w bungalowie, obszernym domu rodzinnym, ekskluzywnej klasycznej willi, nowoczesnym domu modernistycznym lub domu wielopokoleniowym, przy czym wybierają między dwoma standardami wykończenia: deweloperskim i pod klucz. Wszystko to wsparte jest doradztwem na każdym etapie: od przygotowania projektu, aż po budowę domu i wykończenie wnętrz. Istotne jest to, że Danwood S.A. do budowy domów używa wyłącznie markowych materiałów budowlanych pochodzących od takich firm, jak m.in. Vaillant, Braas, Creaton, Rigips, Isover, Roto, STO, NIBE, Hansgrohe, Hansa, Hüppe, Sokółka Okna i Drzwi, Porta, Rodex, Classen, Abakus, Koło, Roca, Kludi, Kermi, CAL oraz Baltic Wood i Wineo. Jakość domów spod znaku Danwood wspiera znak RAL, Certyfikat ISO-9001 oraz stała kontrola materiałów przez Instytut Kontroli Materiałów dla Budownictwa w Dreźnie. Dzięki temu firma jako jedna z niewielu oferuje 30-letnią gwarancję na elementy konstrukcyjne podlegające obciążeniom statycznym. Choć dwie główne fabryki spółki, umożliwiające produkcję około 2000 domów rocznie, zlokalizowane są na polskim Podlasiu, większość domów finalnie budowana jest w Niemczech, gdzie Danwood prowadzi w liczbie zbudowanych domów pod klucz. Pozostałe rynki, na których spółka działa z powodzeniem, to kraje takie jak Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz naturalnie Polska. Patrząc na procesy produkcyjne w Danwood S.A., nie sposób uciec przed wrażeniem jakie robią liczby stojące za prefabrykowanymi domami firmy, gdyż są one efektem pracy ponad 2 300 osób zatrudnionych w spółce, a wśród nich:

  • ponad 300 inżynierów i architektów,
  • ponad 400 pracowników pracujących przy produkcji elementów konstrukcyjnych,
  • przeszło 1 000 osób tworzących wykwalifikowane i doświadczone brygady montażowe i wykończeniowe.

Produkcja każdego domu zaczyna się od jego projektu i stworzenia kompletnej dokumentacji przyszłej budowy. Potem następuje właściwa produkcja, w trakcie której ściany, dachy i elementy sufitu powstają w zakładach. W międzyczasie każdy klient może zakupić za pośrednictwem spółki płytę fundamentową, jeśli nie chce lub nie może zająć się tym samodzielnie. Kolejny etap to montaż na miejscu budowy, do którego – w zależności od wielkości domu – dochodzi po ośmiu lub maksymalnie dwunastu tygodniach. Warto zauważyć, że Danwood S.A. już na etapie projektowania domu określa precyzyjnie jego cenę i jednocześnie daje gwarancję jej utrzymania na kolejne dziewięć miesięcy, przy czym cena ta odnosi się do domu pod klucz łącznie z robotami malarskimi, glazurniczymi i posadzkowymi z uwzględnieniem standardu opisanego w specyfikacji. Na konstrukcję swoich domów Danwood daje aż 30 lat gwarancji, co stanowi dużą wartość dodaną.

DANWOOD S.A. – czołowy polski i europejski wytwórca drewnianych domów prefabrykowanych

Energooszczędność domów Danwood

Prefabrykowane domy Danwood – niezależnie od wybranej techniki grzewczej – zużywają niezwykle mało energii – od 40 do 70 kWh/m2 rocznie. Dla uzyskania jak najlepszego współczynnika przenikania ciepła (U), ściany domów wypełnia się wełną mineralną, po czym dociepla styropianem, ale oprócz tego od wewnątrz domy zabezpiecza się folią paroizolacyjną. Tak wykonane ściany stają się barierą, dzięki której zimą ciepło pozostaje w środku, a latem w domu jest chłodno. Kluczowym elementem strategii energetycznej i zarazem ekologicznej Danwood jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, włączając w to zarówno energię elektryczną jak też cieplną. Dlatego systemy grzewcze w domach Danwood oparte są na w pełni zautomatyzowanych, bezpiecznych i wydajnych układach pompowych i solarnych, umożliwiających rezygnację z węgla, gazu czy oleju opałowego. Klienci mają tu do wyboru takie technologie, jak:

  • gruntowe pompy ciepła,
  • powietrzne pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Podsumowanie

Z punktu widzenia bilansu energetycznego powyższe rozwiązania są optymalne dla energooszczędnych domów Danwood, ponieważ w przypadku pomp ciepła łączna energia dostarczana do domu aż w 75% pochodzi z darmowego źródła, a jedynie 25% tej energii pobierane jest z sieci energetycznej w celu zasilenia sprężarki. Koszty związane z utrzymaniem ciepła w domu jeszcze bardziej ogranicza technologia kolektorów słonecznych oraz odzysk ciepła na poziomie 55-65% notowany w centralach wentylacyjnych. Łącząc te zalety z wysoką jakością wszystkich pozostałych komponentów składających się na domy Danwood oraz wysokimi kwalifikacjami specjalistów produkujących, montujących i wykańczających je dla klientów firmy, łatwo pojąć dlaczego ta oferta odniosła tak wielki sukces.

Budynki prefabrykowane: firma EKOINBUD jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe - DOMYIDACHY

Spółka DANWOOD S.A. jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.


Data publikacji: 5 stycznia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły