Na rynku

Dom przyszłości to już teraźniejszość

Jeśli spiesząc się do pracy nie wyłączysz żelazka, możesz zrobić to zdalnie za pomocą smartfona. A jeśli lubisz spać w pomieszczeniach, w których jest rześkie powietrze, nie musisz pamiętać o tym, żeby otwierać okna w sypialni na poddaszu przed pójściem spać – twój dom zrobi to za Ciebie.

Na myśl o domu przyszłości wielu osobom staje przed oczami futurystyczna wizja świata rodem z filmów science fiction Ridleya Scotta. Tymczasem nowoczesne technologie w budownictwie – zapewniające komfort i generowanie oszczędności – to obecnie standard.

Dla wielu osób takie rozwiązania to wciąż odległa przyszłość lub gadżety niedostępne ze względu na cenę, tymczasem nie jest to prawdą – wyjaśnia Aleksandra Stępniak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy Danfoss Poland. Koszty budowy domu z wykorzystaniem rozwiązań inteligentnych lub energooszczędnych nie są dużo wyższe, zwłaszcza biorąc pod uwagę także późniejsze wieloletnie koszty eksploatacji budynku. Analizując budżet przeznaczony na tego typu inwestycję, należy uwzględnić również bezpośrednie oszczędności, jakie będą generowane w ciągu najbliższych lat, a także możliwości wsparcia poprzez różnego rodzaju mechanizmy finansowe mające na celu promocję inteligentnych i efektywnych energetycznie rozwiązań – dodaje ekspert.

Ekologicznie i oszczędnie

Wbrew wciąż rozpowszechnionej opinii, ekologia jest nie tylko dla ludzi majętnych, a przyjazne środowisku rozwiązania nie muszą oznaczać wyższych kosztów. Świetnym przykładem może być ogrzewanie za pomocą pomp ciepła, które są niewątpliwie najczystszym, a jednocześnie jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła.

Sprawność pompy ciepła może wynosić od 300 procent do nawet 500 procent, co oznacza, że przy użyciu 1kWh prądu uzyskamy od 3 do 5 kWh ciepła – wyjaśnia Aleksandra Stępniak. Dlatego nie można porównywać kosztów ogrzewania z kosztami zużytej energii elektrycznej w stosunku 1:1. Wysokie koszty inwestycji to kolejny mit na temat pomp ciepła. W nowo projektowanych i budowanych domach wydatek ten jest porównywalny z kosztem instalacji zasilanych innymi źródłami ciepła, między innymi dlatego, że możemy zrezygnować z budowy kotłowni i komina spalinowego, a pompę ciepła ustawić w dowolnym pomieszczeniu – kuchni, pralni lub garażu. Ponadto latem ta sama instalacja może posłużyć do schłodzenia naszego domu.

Do rozwiązań energooszczędnych zalicza się także elektroniczne termostaty grzejnikowe, które po uprzednim zaprogramowaniu same kontrolują temperaturę wnętrz w cyklu dobowym lub tygodniowym. Dzięki nawet nieznacznemu obniżeniu temperatury w rzadko używanych pomieszczeniach lub w czasie, kiedy mieszkańcy przebywają poza domem, można w zauważalny sposób obniżyć rachunki za energię – każdy 1 stopień Celsjusza mniej to oszczędność energii na poziomie około 6 procent.

Szlachetne zdrowie

Niższe koszty eksploatacji budynku to tylko jeden z aspektów, przemawiających za energooszczędnymi rozwiązaniami. Odpowiednia temperatura, wilgotność, a także mikroklimat, panujące w pomieszczeniach, mają istotny wpływ na zdrowie. Według danych uzyskanych w badaniu Barometr zdrowych domów 22 procent mieszkań w Polsce jest zawilgocona, 23 procent niedoświetlona, a 26 procent niedogrzana.

U osób mieszkających w zagrzybionych lub zawilgoconych mieszkaniach ryzyko zachorowania na astmę jest o 40 procent wyższe. Jeśli do kosztów inwestycji dodamy koszty leczenia, to ogólny rachunek zastosowania rozwiązań energooszczędnych okaże się jeszcze bardziej atrakcyjny. Poza tym, nie trzeba chyba przypominać, że zdrowie mamy jedno – mówi Monika Kupska-Kupis, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy VELUX.

Nie tylko wietrzenie

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza uzyskamy między innymi przez regularne wietrzenie wnętrza – tylko kto o tym pamięta? Okazuje się jednak, że wcale nie musimy o tym pamiętać. Wystarczy odpowiednio zaprogramować na przykład okna dachowe, aby o określonej porze uchylały się i zamykały. To samo dotyczy elektrycznych i solarnych rolet oraz markiz. – Obecnie elektryczne okna dachowe są na tyle zautomatyzowane i inteligentne, że kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedni komfort i zdrowe warunki domowe – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.  Jednocześnie w słoneczne, upalne dni, aby nie zrujnować domowego budżetu rachunkami za klimatyzację, możemy chronić się przed nadmiernym ciepłem markizami bądź roletami zewnętrznymi. Zależnie  od rozwiązania zatrzymują one odpowiednio do 76 i 94 procent ciepła.

***

O kampanii

Zgłębianie wiedzy na temat procesu budowy i remontu domu, nowoczesnych rozwiązań i koniecznych formalności to zadanie, pochłaniające mnóstwo energii. Misją kampanii Nie trać energii jest przybliżenie idei domów energooszczędnych, obalenie mitów na temat ich budowy oraz edukowanie o korzyściach wynikających ze stosowania sprawdzonych i łatwo dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

W ramach kampanii inspirujemy i dzielimy się wiedzą, jak wybudować lub wyremontować dom, który będzie energooszczędny i komfortowy. Pokazujemy, że stosując sprawdzone i nowoczesne rozwiązania, zyskujemy nie tylko niższe rachunki i oszczędność energii, ale przede wszystkim zapewniamy komfort i zdrowie naszych najbliższych i sąsiadów. Podnosząc efektywność energetyczną budynków w istotny sposób walczymy ponadto ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

Organizatorzy kampanii: firmy Danfoss Poland, H+H Polska, ROCKWOOL i VELUX

Więcej na: www.nietracenergii.pl i Facebooku

 

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 8 stycznia, 2018

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inteligent
    czwartek, 21 lutego, 2019

    Coraz częściej spotykamy się z określeniem inteligentny dom. To naprawdę mamy już XXI wiek. Zdalne sterownie funkcjonalnością naszego dachu nad głową staje się rzeczywistością umożliwiając pełen komfort i oszczędność naszego bytu.

Podobne artykuły