Na rynku

Domek letniskowy: drewniany czy murowany?

Domki letniskowe można zbudować na kilka sposobów. Jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba rozważyć przed rozpoczęciem planowania budowy jest to, czy będzie to domek drewniany, czy murowany?

Nie bez powodu to właśnie z drewna budujemy od setek lat. Drewno ma niepowtarzalny urok, zapewnia specyficzny mikroklimat we wnętrzach. Latem w domkach drewnianych jest przyjemnie chłodno, zimą zaś: przytulnie i ciepło. Wszystko dzięki temu, że drewno idealnie zatrzymuje wytworzone w środku pomieszczenia ciepło. Dodatkowo, to właśnie drewno zapewnia zjawisko tak zwanej bezwładności cieplnej. Polega ono na tym, że w domach z drewna ogrzewa się powietrze, ściany zaś nie chłoną ciepła. Całkowicie odwrotnie jest w domach murowanych. Z tego powodu, aby podnieść temperaturę pomieszczenia o 12 stopni C (startując z poziomu 12 stopni), wystarczą dwie godziny palenia w kominku lub piecu. W tej samej wielkości pomieszczeniu w domku murowanym, potrzebowalibyśmy dwóch dób do osiągnięcia podobnego wzrostu temperatury. W powszechnym przekonaniu nadal pokutuje teza, że dom drewniany jest mniej trwały niż dom murowany. Dzieje się tak mimo że w Polsce istnieje długowiekowa tradycja estetycznego i funkcjonalnego budownictwa drewnianego. Na szczęście jednak szybko można przekonać się, że współczesna technologia z drewna jest bardzo zaawansowana: używamy coraz lepszych materiałów, coraz bardziej skutecznych preparatów ochronnych, a my sami czerpiemy coraz bardziej z praktyki z krajów Europy Zachodniej, gdzie wypracowano już niesamowicie skuteczne techniki nowoczesnego budowania z drewna.

Dzięki temu ogrzewanie domku letniskowego jest tanie i proste. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych domków letniskowych drewnianych, z których korzystamy przez cały rok.

Niektóre domki letniskowe z drewna mogą być wykorzystywane przez cały rok. Fot. Ogrodosfera
Niektóre domki letniskowe z drewna mogą być wykorzystywane przez cały rok. Fot. Ogrodosfera

Dodatkowo, domy z drewna mają naturalną zdolność do optymalizowania poziomu wilgotności panującego we wnętrzach. Drewno wysysa nadmiar wilgoci ze środka i przekazuje ją na zewnątrz. Dzięki temu, w domkach letniskowych z drewna niełatwo o zawilgocenie. Całkowicie inaczej jest w przypadku domków murowanych, których budowa w okolicach jezior, rzek i terenów podmokłych lub nad morzem jest niesamowicie problematyczna.

Kolejna różnica między domem letniskowym a domem drewnianym polega na kwestii podejścia do fundamentów: w domach drewnianych mogą przybierać znacznie mniejsze rozmiary niż w domach murowanych. Wszystko dzięki stosunkowo niewielkiej wadze, jaką przyjmują domy z drewna – niezależnie od techniki budowania (bale, prefabrykaty lub zabudowa szkieletowa), waga tutaj zawsze będzie niższa. Wylanie fundamentów to właściwie jedyna mokra praca, jaką należy wykonać przy wznoszeniu domku letniskowego z drewna. Z tego powodu, znacząco wydłuża się okres, kiedy można rozpocząć budowę: od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. W zależności od wielkości domku, praktykuje się też ustawianie całej konstrukcji na legarach lub bloczkach betonowych. Zabezpieczają przed wpływem wilgoci z podłoża, chronią przed chłodem ciągnącym od ziemi i dają stabilne oparcie. Pozwalają zaoszczędzić koszty i dają komfort budowania w szybkim tempie.

Nowoczesne domki letniskowe z drewna nie muszą mieć fundamentów. Wystarczy ustawienie ich na legarach lub na bloczkach betonowych. Fot. Ogrodosfera
Nowoczesne domki letniskowe z drewna nie muszą mieć fundamentów.
Wystarczy ustawienie ich na legarach lub na bloczkach betonowych. Fot. Ogrodosfera

Dla wielu osób dużym atutem domków z drewna jest także możliwość dokonywania bezproblemowych remontów, przeróbek oraz zmian w konstrukcji. W przypadku domków murowanych niestety nie wygląda to już tak dobrze. Instalacje elektryczne, wodne i wodno-kanalizacyjne zamurowane w ścianach nie są tak mobilne jak te, które instalujemy po zewnętrznych stronach ścian w domkach drewnianych.

Niestety jednak, budowanie domków z drewna wymaga zastosowania specjalistycznych technik, wiedzy, materiałów i umiejętności. Nie każda ekipa remontowo-budowlana jest w stanie przeprowadzić prace nad drewnem. Warto poszukać dłużej dobrych fachowców, aby ograniczyć ryzyko występowania ewentualnych błędów konstrukcyjnych, które w przyszłości mogą doprowadzić do obniżenia komfortu korzystania z budynku.

Dodatkowym utrudnieniem dla osób decydujących się na budowę domku z drewna jest konieczność zrealizowania wszystkiego w dość szybkim tempie. Trzeba być w takiej sytuacji gotowym na poniesienie wszystkich wydatków w jednym momencie.

Drewniane domki mogą mieć elewację wykonaną z dowolnych materiałów. Na zdjęciu: domek drewniany, otynkowany, przystosowany do całorocznego zamieszkiwania. Fot. Ogrodosfera
Drewniane domki mogą mieć elewację wykonaną z dowolnych materiałów.
Na zdjęciu: domek drewniany, otynkowany, przystosowany do całorocznego zamieszkiwania. Fot. Ogrodosfera

Jakie mamy możliwości, gdy zdecydujemy się na zbudowanie domku z drewna? Wiele zależy tutaj od zasobów finansowych – najtańsze domki z drewna mogą mieć jedną kondygnację i nie muszą być zakotwiczone w podłożu. Kupuje się je w formie dokładnie wymierzonych i dopasowanych do siebie desek. W zestawie dostajemy wszystkie elementy potrzebne do zmontowania budynku w całość, opisane w instrukcji montażu. Dzięki temu, możemy skupić się tylko na wykańczaniu wnętrza domku oraz doprowadzania do ładu otoczenia domku na posesji. Najprostsze domki drewniane, nieocieplane, o powierzchni umożliwiającej budowę bez pozwolenia (czyli do 35 m2) można kupić już za 1200 zł. Jednak nawet i tutaj cena może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych drzwi, okien, jakości podłogi oraz stopnia skomplikowania dachu. Cenę regulują także rozmaite opcje dodatkowe, np. niektóre najprostsze nawet domki są przystosowane do doposażenia je w saunę lub w balię opalaną drewnem.

Domek drewniany z przestronną, osłoniętą werandą
Domek drewniany z przestronną, osłoniętą werandą

Jak widać, zalet budowania z drewna jest wiele. Domki letniskowe z drewna, o ile są dobrze konserwowane i zabezpieczane na zimę, mogą posłużyć nam przez długie lata. Są obojętne dla środowiska (po zużyciu materiał szybko ulega rozkładowi), a także szybkie i stosunkowo niekłopotliwe w montażu. Jeśli dodatkowo zależy nam na sporządzeniu sobie niedrogiego miejsca do letniego wypoczynku, wówczas to właśnie domki drewniane sprawdzą się świetnie.

4.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 30 listopada, 2016

Autor:

4.8/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wera
    wtorek, 6 grudnia, 2016

    Dokładnie tak jak piszecie. Drewno jest rewelacyjnym materiałem na budowę domu. Zapewnia doskonały mikroklimat we wnętrzach, bardziej naturalny i zdrowy dla mieszkańców. Sama się o tym przekonałam będąc u znajomych na wakacjach i mieszkając właśnie w takim domu. Co prawda był to dom całoroczny z bala z sosny mazurskiej a nie taki mały, letniskowy jak tu prezentujecie. Drewno ma wiele zalet, na pewno w przyszłości taki dom można łatwiej modyfikować, rozbudowywać niż tradycyjny murowany. No i nie bez znaczenia jest aspekt ekologiczny takiego domu. Właśnie rozmawiam z wykonawcą domu znajomych (Natur Eko Dom) o wolnych terminach i kosztach takiego domu 🙂 Może wkrótce i ja będę cieszyć się zdrowym domem.

  2. Kamil
    wtorek, 1 września, 2020

    Racja, drewniane domki są zdecydowanie inwestycją na lata!

  3. Kama
    czwartek, 15 kwietnia, 2021

    Poproszę o cenę domku piętrowego z tarasem powyżej ze zdjęcia

  4. produkcjadomow.pl/
    piątek, 29 kwietnia, 2022

    Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, chociaż można zaobserwować tendencję, że coraz częściej wybiramy właśnie domki drewniane z uwagi na ich ekologiczność.

Podobne artykuły