Programy komputerowe

Jakie okno jest najlepsze? – „Kosztorysowanie DEKARZ”

Rynek budowlany oferuje szeroką gamę okien dachowych i niekiedy w „gąszczu kryteriów wyboru”: marek, wymiarów, położenia, sposobu otwierania czy materiału wykonania inwestor może się pogubić. Pytanie zadane dekarzowi z kategorii „Co jest lepsze, a co jest tańsze?” wyprowadziło z równowagi niejednego wykonawcę. Na szczęście istnieje narzędzie, które pozwoli dekarzowi zaoszczędzić czas, a inwestorowi pomoże w podjęciu świadomej i przemyślanej decyzji.

Okno kolankowe, obrotowe, a może zwykły wyłaz?

„Kosztorysowanie DEKARZ” jest bezpłatnym i pełnym programem umożliwiającym tworzenie kosztorysów budowlanych przeznaczonym głównie dla wykonawców robót dekarskich. Powstał on w wyniku współpracy firm FAKRO, BRAAS oraz RHEINZINK, które to firmy wzbogaciły program o własne Katalogi Nakładów Rzeczowych oraz Informatory Cenowe swoich produktów. Oznacza to, że po zainstalowaniu programu użytkownik ma dostęp do Katalogów Norm, dzięki którym może szybko i łatwo sprawdzić, ile kosztuje np. zamontowanie okna dachowego obrotowego o podwyższonej termoizolacyjności i wymiarach 114 × 140 cm.

Jak to zrobić?

Wystarczy dodać nową pozycję kosztorysową, następnie w kolumnie Podstawa zaznaczyć KNR K-06 o nazwie „Okna dachowe i pozostałe produkty FAKRO”. Po wyborze interesującego nas okna, program sam wstawi opis i przepisze potrzebne nakłady. Następnie w kolumnie Ilość podajemy, ile okien chcemy zamontować, a na zakończenie uzupełniamy brakujące ceny, korzystając z dostępnych w programie informatorów cenowych.

Rys. 2 Wybór konkretnego wymiaru i modelu okna.Rys. 2 Wybór konkretnego wymiaru i modelu okna.

I dla cieśli i dla dekarza

Uzupełniając kolejne pozycje w przedmiarze robót, dodając opisy i narzuty wykonawca może szybko stworzyć kosztorys, który przedstawi inwestorowi do akceptacji. Oprócz przejrzystego dokumentu służącego do rozliczeń z inwestorem, użytkownik programu może dodatkowo określić:
ilości czasu jaki zajmie wykonanie całego zlecenia albo konkretnego zakresu robót;
rodzaj i ilość potrzebnych materiałów oraz ich cenę;
rodzaj urządzeń, czas ich pracy;
strukturę kosztów,
zysk własny, itd.

Niezdecydowany Inwestor. Czy z programem będzie łatwiej?

Zazwyczaj przygotowując wycenę dla inwestora wykonawca ma do dyspozycji projekt budowlany z wytycznymi, co do zaplanowanych materiałów. Tyczy się to również stolarki okiennej. Często zdarza się, że przyjęte rozwiązania ulegają zmianie i zamiast np. dwóch okien dachowych inwestor zażyczy sobie jedno większe o innym sposobie otwierania i szklenia.

Rys. 3 Wybór przedmiaru robót.Rys. 3 Wybór przedmiaru robót.

Na cenę za wstawienie okna wpływa kilka składników takich jak robocizna, materiał, sprzęt, koszty pośrednie, koszty zakupu oraz zysk. Każda zmiana w zastosowanym materiale pociąga za sobą konieczność wykonania szeregu kalkulacji, aby w rezultacie podać inwestorowi konkretną kwotę. Zdarzyć się może również, że inwestor nie potrafi zdecydować się na jedno rozwiązanie i prosi wykonawcę o wycenę kilku wariantów. Tu z pomocą przychodzi „Kosztorysowanie DEKARZ”. Wystarczy poświęcić na początku chwilę czasu aby przygotować konkretne pozycje a następnie, za pomocą funkcji Zmiana Aktywności włączać i wyłączać różne typy rozwiązań. W zależności od wybranej pozycji program poda gotową cenę. Taki kosztorys można potraktować jako szablon, który przy następnej inwestycji wystarczy tylko dostosować.

Zmiana Aktywności w programie przebiega nadzwyczaj łatwo. Za pierwszym razem należy zaznaczyć interesującą nas pozycję, nacisnąć spację, a następnie kliknąć przycisk Tak na komunikacie. Później program zapamięta wybór i do Zmiany Aktywności wystarczy jedynie dwukrotne przyciśnięcie spacji. Nieaktywna pozycja będzie wyróżniona szarym ukośnym tekstem i nie będzie widoczna na wydruku.

Rys. 4 Zmiana aktywności.Rys. 4 Zmiana aktywności.

Moje logo i inne korzyści

Obok oczywistych korzyści posiadania gotowych Katalogów Norm oraz aktualnych Informatorów Cenowych program „Kosztorysowanie Dekarz” oferuje możliwość eksportu danych do formatów *.xls, *.ath czy ogólnego *.fwd, co umożliwia wymianę danych pomiędzy różnymi programami. Na start, po uruchomieniu programu możemy wczytać gotowe kosztorysy przykładowe, które możemy modyfikować i dowolnie dopasowywać do własnych potrzeb.

Dodatkowo program daje możliwość przygotowania własnego szablonu strony tytułowej zawierającej między innymi logo firmy. Taki szablon pomaga w tworzeniu marki. Jak zacząć pracę w programie i gdzie szukać wsparcia? Praca w programie „Kosztorysowanie DEKARZ” nie jest skomplikowana. Układ programu jest przejrzysty i przygotowany w taki sposób, aby użytkownik mógł po kolei wypełniać potrzebne informacje. Żeby ułatwić start nowemu użytkownikowi, w trakcie przygotowywania są serie krótkich filmików instruktażowych, których tematem jest pokazanie, jak zacząć pracę i jak w pełni korzystać z możliwości programu.

Gdzie mogę dostać program?

Program „Kosztorysowanie DEKARZ” dostępny jest bezpłatnie w pełnej wersji. Można go otrzymać kontaktując się z doradcami technicznymi FAKRO, BRAAS, RHEINZINK lub pobrać go z internetu, wpisując w wyszukiwarkę „kosztorysowanie dekarz”.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 21 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jolka
    czwartek, 14 marca, 2019

    Fajny pomysł z tym programem. U mnie dekarz robił wycenę ręcznie. Potem każdy wariant musiał przeliczać też ręcznie. Z tym programem na pewno poszłoby mu zdecydowanie szybciej (czekałam dość długo).

  2. Piotr L.
    poniedziałek, 18 marca, 2019

    Kiedy ja budowałem dom to projekt powstawał dosyć długo. Teraz kiedy śledzę budowy dookoła lub też w rodzinie to projekty albo raczej zmiany w nich są dokonywane bardzo szybko. Na budowie sąsiada projektant w aucie wstępnie zaktualizował projekt dachu w niecałą godzinę pod wpływem nalegań żony inwestora. Super sprawa. Tak więc takie oprogramowanie “Kosztorysowanie DEKARZ” zdecydowanie ułatwia pracę.

Podobne artykuły