Konferencja World Climate Summit (WCS) – zrównoważony rozwój w polskich miastach
W dniach 17-18 listopada br., równolegle z konferencją klimatyczną COP19, odbyło się w Warszawie międzynarodowe forum World Climate Summit (WCS). Zostało ono zorganizowane przez VELUX Polska, a jego nadrzędnym celem było uświadomienie wszystkim zebranym jak duży potencjał tkwi w budynkach oraz zwrócenie uwagi na problemy dotyczące wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju w polskich miastach. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele władz państwowych, samorządów, architekci a także deweloperzy.
Jednym z najważniejszych tematów wystąpień były zagadnienia związane z efektywnością energetyczną budynków, a właściwie unaocznić zebranym, że jest to skuteczna metoda na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie każdy bowiem wie, że budynki odpowiadają za około 40% światowego zapotrzebowania na energię. Dlatego wprowadzenie w życie zasad zrównoważonego rozwoju przyniesie wymierne korzyści związane zarówno z poprawą efektywności energetycznej budynków jak i zdrowiem i jakością życia ludzi.
Zgodnie z przedstawionymi przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), wnioskami, przemysł, budynki i transport są obszarami, gdzie można osiągnąć największą i najbardziej efektywną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Wyniki raportu IEA „Odświeżanie mapy energetyczno-klimatycznej”, jednoznacznie wskazują, że jeśli podejmie się maksymalny wysiłek na rzecz ich redukcji w tych trzech sektorach, to emisja może być zmniejszona o połowę już w 2020 r.
Z kolei, jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę doradczą Copenhagen Economics, budynki efektywne energetycznie mogą przynieść konkretne profity ekonomiczne. Roczne zyski dla krajów Unii Europejskiej wynikające z energooszczędnych modernizacji budynków mogą wynosić w 2020 roku 104-175 mld euro, w zależności od poziomu inwestycji zrealizowanych w okresie od 2012 do 2020 roku. Zaś korzyści zdrowotne związane z poprawą klimatu wewnątrz pomieszczeń zostały oszacowane na 42-88 mld euro rocznie.

Lepsze zdrowia i samopoczucie ludzi dzięki zmianom klimatu
Już od kilku lat VELUX wdraża swój strategiczny program „Zrównoważone życie w budynkach”. To odpowiedź na wyzwania jakie czekają na nasze wnuki i przyszłe pokolenia. Będą musieli się zmierzyć ze zmianami klimatycznymi i niedoborem źródeł energii. Dlatego tak niezwykle istotne jest zagadnienie energooszczędnego budownictwa. W ramach programu VELUX powstają zeroemisyjne, energooszczędne budynki mieszkalne, które poddawane są regularnym pomiarom, a wyciągnięte wnioski służą wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w produktach oraz w projektowaniu całych budynków.
Takie eksperymentalne domy uświadamiają jak wiele korzyści można osiągnąć dzięki energooszczędnym budynkom i modernizacjom.

Polski akcent podczas WCS
Zaangażowany społecznie VELUX jest też partnerem wystawy „Zielony Klimat”, która towarzyszy COP19, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i World Climate Summit. W dniach 12-22 listopada, w Pałacu Kultury w sali Marmurowej, można obejrzeć dwie ekspozycje o charakterze edukacyjnym, które swoją tematyką nawiązują do rozwiązań VELUX i zrównoważonego życia w budynkach oraz projektu Model Home 2020, odzwierciedlającego wizję budownictwa przyszłości promowanego przez VELUX.
ASZ
Komentarze