Na rynku

Pro.Dach z Wałbrzycha blacharska specjalizacja

Firma Pro.Dach Pawła Bojzana specjalizuje się w wykonywaniu blaszanych pokryć dachowych. W trakcie swojej wieloletniej działalności firma wiele razy miała możliwość pochwalenia się swoim kunsztem dekarskim układając dachy na różnych obiektach. Ostatnią realizacją, na którą warto zwrócić uwagę, jest remont dachu jednego z wydziałów Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.


dach wykonał Paweł Bojzan firma Pro.Dach z Wałbrzycha
Remontowana nieruchomość to kiedyś zabytkowy pałac zlokalizowany przy jednej z głównych ulic w samym centrum Wałbrzycha. Od zakończenia II wojny światowej budynek należy do miasta. Przez wiele lat znajdował się w nim Urząd Stanu Cywilnego, dzisiaj zajmuje go Wydział Geodezji Urzędu Miasta. Dach budynku przed remontem pokrywał łupek, który w dużej mierze uległ zniszczeniu podczas wojny. Powstające ubytki uzupełniano „na szybko” blachą lub papą, co po latach nie tylko nie wyglądało zbyt estetycznie, ale i spowodowało, że dach przestał pełnić swoją funkcję.
Inwestycja nie należała do najłatwiejszych. Należało mieć na uwadze przede wszystkim dużą powierzchnię dachu oraz jego formę. Ręczne wyginanie i mocowanie blachy na okrągłej kopule i półokrągłych lukarnach wymagało wyboru najlepszych – wyzwaniu sprostał Paweł Bojzan i Piotr Skrzypiński z firmy Pro.Dach.
lukarna Pro.Dach z Wałbrzycha

Od podszewki

Eksperci z firmy Pro.Dach rozpoczynając inwestycję postanowili w pierwszej kolejności zerwać stare pokrycie. Pod nim odkryto krokwie i deskowanie, które ze względu na zużycie i zniszczenia musiały zostać wymienione. Pozostałe elementy konstrukcyjne dachu po dokładnej ocenie wykonawca postanowił pozostawić bez zmian. Na częściowo wymienione krokwie nabito deskowanie, na które nałożona została termozgrzewalna papa podkładowa. Następnie na niej ułożono matę strukturalną Rheinzink Air-Z.

Mistrzowie w swoim fachu

Projekt techniczny robót nie zawierał detali zatem blacharze musieli samodzielnie zaplanować prace w tym zakresie. Projektanci sprecyzowali jedynie, że pokryciem dachu ma być blacha Rheinzink prePatina schiefergrau 0,8 mm układana w łuskę. To jednak jak się okazało nie był zwykły dach, a dekarze z firmy ProDach stanęli przed wyzwaniem ułożenia i dogięcia blachy do obróbek okien, czterech lukarn oraz kopuły i wieżyczki o okrągłym kształcie.

Do pokrycia całej powierzchni dachu – 360 m2 wykorzystano 3,6 tys. formatek o wymiarach 360 × 360 mm oraz 210 × 210 mm (na kopule). Dodatkową trudnością była konieczność ręcznego doginania i mocowania łusek wykonanych z blachy cynkowo-tytanowej. W sumie do realizacji inwestycji fachowcy firmy Pro.Dach wykorzystali ponad 4 tony blachy, a wszystkie łuski i haftry wygięto ręcznie!!!
Paweł Bojzan firma Pro.Dach z Wałbrzycha
Paweł Bojzan firma Pro.Dach z Wałbrzycha
Pro.Dach z Wałbrzycha

Diabeł tkwi w szczegółach

Co warto podkreślić, cały dach powstał bez użycia ani jednego wkręta, gwoździa czy silikonu. Wyjątek stanowią haftry przykręcone do deskowania. Odpowiednie wygięcie blach i jej uformowanie zabezpiecza przed wodą. Pasy podrynnowe zostały wykonane w technologii rąbka podwójnego przełamanego. Przez trzy miesiące, trzech dekarzy pracowało w pocie czoła po to by powstał jeden z piękniejszych dachów w Polsce. Dzisiaj dzięki fachowości dekarzy z firmy Pro.Dach budynek, w którym mieści się Wydział Geodezji Urzędu Miasta Wałbrzycha stanowi ozdobę nie tylko ulicy ale całego miasta.

Dekarze z firmy Pro.Dach mają kilkunastoletnie doświadczenie w układaniu pokryć dachowych różnego typu. Dachy wykonane przez firmę Pro.Dach są nie tylko wykonane zgodnie z prawidłami sztuki dekarskiej, ale także stanowią zwykle atrakcyjną oprawę powstającej inwestycji. Paweł Bojzan zasłynął także jako ekspert w dziedzinie renowacji tzw. „trudnych” dachów. Jego prace zdobią wiele najpiękniejszych budynków w Polsce. Firma Pro.Dach jest m.in. głównym wykonawcą dachów budynków byłej KWK Julia „Stara Kopalnia”, która wpisana jest do rejestru zabytków.

Kontakt
Firma Pro.Dach Paweł Bojzan
ul. Basztowa 17/2
58-316 Wałbrzych
tel. kom. 501 682 099, 608 828 427
e-mail: pro.dach@wp.pl

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 24 lipca, 2017

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły