Na rynku

Ruszyła rejestracja do International VELUX Award 2016

Od połowy listopada 2015 studenci architektury mogą zgłaszać swój udział w siódmej edycji konkursu International VELUX Award, a rejestracja potrwa do końca marca 2016. Przewodnim motywem konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

Chcemy podkreślić, jak ważną rolę w projektowaniu budynków odgrywa światło dzienne – mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award. Przez wieki było ono podstawowym źródłem światła, które interesowało i fascynowało architektów, chociaż jego wykorzystanie może być dla wielu prawdziwym wyzwaniem – wyjaśnia.

Celem konkursu jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad tym, w jaki sposób wykorzystać światło dzienne jako główne źródło energii i oświetlenia oraz jak zapewnić zdrowie i dobre warunki życia ludziom, którzy mieszkają i pracują w budynkach. Jednak największym wyzwaniem jest to, jak przekształcić istniejące zasoby budowlane poprzez aktywne wykorzystanie strategii oświetlenia światłem dziennym.

Nowości w konkursie – dwie kategorie

Od siódmej edycji konkursu prace mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza kategoria, Światło naturalne w budynkach, obejmuje projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając między innymi specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to Badania nad światłem naturalnym. W tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały bądź wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie.

Studenci mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie bądź zespołowo. Nagrody o łącznej wartości 30 000 euro przyznawane są autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad procesem projektowania.

Nagrody regionalne i globalne

Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach – to kolejna nowość w stosunku do poprzednich edycji. W pierwszym etapie nagrodzone zostaną najlepsze prace z pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki, natomiast w drugim etapie zostaną przyznane nagrody główne.

Wszystkie nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach: Światło naturalne w budynkach i Badania nad światłem naturalnym. Jury może ponadto nagrodzić autorów najlepszych projektów z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Zgłoszenia

Aby wziąć udział w konkursie, należy się zarejestrować online poprzez witrynę iva.velux.com, począwszy od listopada 2015 do 1 kwietnia 2016 roku. Na stronie internetowej znajdują się szczegółowe informacje nie tylko o rejestracji, lecz także o zasadach uczestnictwa w IVA 2016. Projekty można nadsyłać do końca maja 2016 roku, a laureaci zostaną o ogłoszeni w październiku 2016 roku podczas uroczystej gali.

Komisja konkursowa

W skład jury International VELUX Award wejdą znani architekci z całego świata, a jego skład zostanie ustalony we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i ogłoszony na początku 2016 roku.

4000 projektów od pierwszej edycji

Konkurs International VELUX Award organizowany jest co dwa lata. W ubiegłej edycji zostało zgłoszonych 797 projektów, a 12 z nich otrzymało nagrody podczas uroczystej konferencji w Wiedniu. Pierwsze miejsce zajął wówczas projekt z kategorii Światło, rewitalizacja, którego autorami byli Du Dikang, Li Le, Zhou Yujing i Ma Yao z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua w Chinach.

Również polscy studenci mogą się pochwalić nagrodą w konkursie IVA: w piątej edycji studenci z Krakowa – Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski – otrzymali trzecią nagrodę ex aequo z zespołem z Chin. Nagrodzony projekt – w kategorii Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny – powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej.

Od pierwszej edycji, w 2004 roku, konkurs IVA zyskał rangę największego tego rodzaju wydarzenia. Podczas sześciu poprzednich edycji niemal 5000 studentów architektury z ponad 80 krajów zgłosiło blisko 4000 projektów.

Więcej na: iva.velux.com


Data publikacji: 17 grudnia, 2015

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły