Na rynku

Rząd chce wspierać budowę domów z drewna

Ministerstwo Środowiska zorganizowało spotkanie, na którym dyskutowano rozwiązania prawne w zakresie wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce. W dyskusji udział wzięli  minister Henryk Kowalczyk i wiceminister Sławomir Mazurek.

Budownictwo drewniane, ekologiczne, oferuje szeroką gamę technologii, która zwiększa efektywność energetyczną budynków. Znacząco obniża także koszty ich utrzymania. Wiceminister dodał, iż konstrukcje drewniane akumulują węgiel, co wpływa korzystnie na środowisko i ochronę klimatu.    Do produkcji drewna nie używa się wysokoenergetycznych paliw kopalnych, a więc niesie ono najniższy ślad węglowy w porównaniu z cegłą, stalą czy plastikiem.

Wiceminister Mazurek zaznaczył, iż potrzebne będzie nawiązanie współpracy z innymi instytucjami, by wypracować  instrumenty wsparcia i rozwiązania dla rozwoju branży, które wykraczają poza obszar działania Ministerstwa Środowiska.

Rozwój budownictwa drewnianego – jak podkreślił minister Henryk Kowalczyk podsumowując spotkanie – jest jednym z priorytetów rządu. Ustalono zatem z Radą Mieszkalnictwa w KPRM, iż podjęcie działań zwiększających udział technologii drewnianej w budownictwie jest wskazany. Sektor budownictwa drewnianego może bowiem znacząco przyczynić się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju , Lasów Państwowych, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Instytutu Technologii Drewna,  Instytutu Techniki Budowlanej  a także stowarzyszeń z branży budownictwa drewnianego Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe, Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie i Stowarzyszenia Dom Drewniany.

4.9/5 - (34 votes)

Data publikacji: 2 maja, 2018

Autor:

4.9/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kowal242
    środa, 20 lutego, 2019

    To świetny pomysł,powinni dotować,wspierać budownictwo drewniane.Bardzo ekologiczne,ciepłe,ekonomiczne.Jestem ciekaw co z tego wyjdzie.

  2. Czarek
    piątek, 20 marca, 2020

    Drewno to jeden z najbardziej popularnych i ekologicznych materiałów budowlanych. Znany od lat, ciepły, trwały, dobry dla zdrowia. Warto zatem wspierać inicjatywę, która pomorze w rozwiązaniu problemu mieszkań a zarazem jest ekologicznie pozytywna i przyjazna użytkownikom. Tym bardziej, iż posiadamy spore własne zasoby i odpowiednie technologie.

Podobne artykuły